Facebook Pixel

Ми з України: чому активістка Ірина Земляна вимушена ховатися від переслідувань росії

The Page продовжує спецпроєкт «Ми з України», розповідаючи історії українців, які допомагають наблизити перемогу України у війні проти агресії росії.


Медіаекспертка, тренерка з безпеки для журналістів у Інституті Масової Інформації Ірина Земляна з березня взяла участь у численних акціях на підтримку України.

Найвідоміші з них — це блокування фур на білорусько-польському кордоні, які допомогли просунути пункт про заборону вантажному транспорту з росії та Білорусі заїжджати в ЄС у пʼятому пакеті санкцій ЄС.

Ще одна широко відома акція відбулася 9 травня, коли активісти, в тому числі й Ірина, обливали себе буряковим соком, і цей сік випадково потрапив на посла рф у Польщі Сергія Андрєєва, який намагався покласти квіти до памʼятника радянським солдатам у Варшаві.

Після цієї історії медіаекспертка вимушена переховуватися через численні погрозі та переслідування, в тому числі кримінальне, з боку росії. Тільки наприкінці вересня вона написала перший пост у Facebook, розповівши про свою ситуацію і те, як на неї вплинула історія з так званим «нападом» на посла росії.

znimok-ekrana-2022-10-14-o-225148.png

The Page поговорив з Іриною про те, в яких акціях вона брала участь до травня, та про те, що з нею трапилося після скандалу з дипломатом країни-терориста росії.


Унітази під посольством рф та Азовсталь

Акцій від початку вторгнення було дуже багато, розповідає Ірина Земляна, згадуючи, що майже щодня вона десь виступала. Це були акції, організовані Євромайданом-Варшава, який очолює Наталія Панченко.

Quote«Я вже не можу згадати, скільки акцій було, було дуже багато. Наприклад, був кліматичний протест, який говорив, що не потрібно купувати газ і паливо в росії», — ділиться Ірина.

Навесні активісти проводили акції під посольством рф у Варшаві, наголошуючи, що росіяни — злочинці, приносили туди унітази та побутову техніку — після того, як стало відомо, що окупанти масово розграбовують квартири та будинки українців.

Українська акція під посольством рф у Варшаві 21 квітня 2022 року [відео]

Були також акції з визволенню полонених з Азовсталі, згадує Земляна.

Блокування кордону: протиснули заборону на вʼїзд фур з рф та Білорусі

Одним з найбільших та широко відомих протестів стала акція по блокуванню польсько-білоруського кордону на пропускному пункті Кукурикі-Козловичі.

Quote«Ми блокували, і фактично ми з Наталкою були перші дві людини, які стали своїми тілами попереду двох фур, і так все власно і почалося, там було всяке, але завдяки цим нашим блокуванням ми стали дуже видимі, і тоді ЄС вніс заборону на вʼїзд вантажного транспорту у пʼятий пакет санкцій», — розповідає медіаекспертка.

Наталія Панченко про блокування фур на кордоні [відео]

Це був не єдиний спосіб достукатися до Євросоюзу, наголошує Ірина: активісти також їздили до канцлера Німеччини Олафа Шольца та дарували йому новенькі черевички вбитої дівчинки, блокували проїзд на кордоні Німеччини і Польщі, щоб привернути увагу до проблеми.

Quote«Направду було дуже важко протиснути цей пункт, але ми протиснули», — підкреслює активістка.
Активісти у березні не пропускали російські та білоруські фури у Польщу. Фото: Ірина Земляна

Активісти у березні не пропускали російські та білоруські фури у Польщу. Фото: Ірина Земляна

Завдяки акціям з блокування кордону вдалося добитися заборони на вʼїзд товарів з рф та Білорусі до ЄС. Фото: Ірина Земляна

Завдяки акціям з блокування кордону вдалося добитися заборони на вʼїзд товарів з рф та Білорусі до ЄС. Фото: Ірина Земляна

Активісти вимагали заборони на вʼїзд товарів з росії та Білорусі до ЄС. Фото: Ірина Земляна

Активісти вимагали заборони на вʼїзд товарів з росії та Білорусі до ЄС. Фото: Ірина Земляна

Після акцій по блокуванню фур Ірині почали приходити перші погрози. Фото: Ірина Земляна

Після акцій по блокуванню фур Ірині почали приходити перші погрози. Фото: Ірина Земляна

Активісти у березні не пропускали російські та білоруські фури у Польщу. Фото: Ірина Земляна Thumb Завдяки акціям з блокування кордону вдалося добитися заборони на вʼїзд товарів з рф та Білорусі до ЄС. Фото: Ірина Земляна Thumb Активісти вимагали заборони на вʼїзд товарів з росії та Білорусі до ЄС. Фото: Ірина Земляна Thumb Після акцій по блокуванню фур Ірині почали приходити перші погрози. Фото: Ірина Земляна Thumb

Земляна каже, що після акцій блокування їй почали надходити перші погрози від російських дружин водіїв фур, від самих водіїв фур, і українка це зафіксувала в поліції Польщі — написала заяву й вони відкрили кримінальне провадження.

Акція 9 травня: як посол росії «постраждав» від бурякового соку

Переломним моментом історії для українки стала акція 9 травня, визнає Ірина: саме після неї вона вимушена була залишити Польщу та переховуватися в іншій країні: навіть її батьки не знають, де вона проживає. Активістка розповіла подробиці того дня.

Quote«Ми знали, що росіяни будуть намагатися покласти квіти, тому ми зібрали акцію, яка була досить людна, було дуже багато українців, але направду ми не уявляли, що нам дозволять наблизитися якось до посла, точніше, що послові дозволять наблизитися до нас», — згадує Ірина.

За її словами, з досвіду блокування кордону активісти знали, що поліція розмежовує різні сторони: зокрема, водії фур хотіли підійти до них, але їх не пускали, створивши приблизно 100-метровий барʼєр між протестувальниками та росіянами.

Quote«І ми власне домовилися, що 9 травня буде так само. Загалом ми збиралися облити себе, як зʼявиться посол, буряковим соком — то польський борщ, він продається в пакетах, — як символ того, що всюди, де зʼявляються росіяни, там кров українців», — розповідає медіаекспертка.

Водночас цього разу варшавська поліція не реагувала, і посол зʼявився серед натовпу активістів.

Як посла росії облили червоним соком 9 травня [відео]

Quote«Я обливалася цим буряковим соком, це знімали, і потрапило на нього. І потім, як в тих статтях ритуальних дурних «вона просто налила води в склянку і ви не повірите, що було далі…», — каже Ірина.

Реакція росії на буряковий сік: погрози вбити та зґвалтувати

Українські активісти у Варшаві демонстрували, що росія несе лише смерть. Фото: Ірина Земляна

Українські активісти у Варшаві демонстрували, що росія несе лише смерть. Фото: Ірина Земляна

Спочатку, за словами медіаекспертки, зʼявилася реакція спікерки МЗС Марії Захарової, яка заявила, що відбулося жахливе.

Quote«А потім, через пару годин, я приїхала додому, в біженський дім, і побачила, що мені приходять сотні повідомлень, і хтось з моїх друзів написав: Іра, будь обережна. Бо зʼявилися постери з моєю фотографією і закликом мене «мочіть», як вони писали, і там були дані мого паспорта, номер телефону, реєстрація в Україні, всі соцмережі, всі акаунти», — розповідає активістка.

За словами Земляної, вона отримувала сотні тисяч повідомлень з погрозами.

Quote«Я вже мала досвід, коли на мене натравили ботів під час акції «Я тобі не дорогенька» (акція на 8 березня 2018 року через некоректне звернення Петра Порошенка до журналістки Марини Баранівської), але це були сотні повідомлень», — каже Ірина.
Ірина Земляна під час акції «Я тобі не дорогенька» у 2018 році

Ірина Земляна під час акції «Я тобі не дорогенька» у 2018 році

Але цього разу все було набагато жорсткіше, пояснює активістка: повідомлення надходили постійно в усіх соцмережах, крім Twitter, і в усіх мессенджерах — Viber, WhatsApp, Telegram, месенджер Facebook, Instagram.

Quote«Причому з досвіду «Я тобі не дорогенька» — то були просто якісь образи, але тут були конкретні погрози мене вбити, зґвалтувати, причому спосіб — був описаний спосіб, як мене будуть ґвалтувати, як вбиватимуть», — розповіла вона.

Погрози дітям померти від раку та брехня про вбивство бабусі

Ірині надходили тисячі жорстоких погроз. Фото: Ірина Земляна

Ірині надходили тисячі жорстоких погроз. Фото: Ірина Земляна

За словами Ірини, такої жорстокості, як їй писали російські боти, вона раніше ніде не читала та не бачила.

Quote«Що мене так само особливо здивувало, це побажання померти від раку моїм ненародженим дітям, і так само був детально описаний спосіб, як би вони помирали, що б з ними в часі траплялося, коли вони захворіли на рак», — ділиться медіаекспертка.

Крім того, кожні три хвилини дзвонив телефон Ірини, і вона не могла ним користуватися зовсім.

Quote«Спочатку, один раз я взяла слухавку, і мені російською мовою сказали: «я — русский, і я уже еду из Берлина тебя убивать», — більше слухавки вона не брала.

Крім того, щохвилини на email Ірині приходив лист: там були як погрози, так і, наприклад, повідомлення про те, що росіяни вбили її бабусю, хоча обидві бабусі активістки давно померли — з пропозицією відкрити та подивитися фото.

Quote«Пошта була повністю завалена якимись реєстраціями на якомусь порно. Це був жах», — згадує Земляна.

Чому Ірина Земляна залишила Польщу

Після двох місяців активізму Ірина Земляна була вимушена залишити Польщу. Фото: facebook.com/dmytro.derkach10

Після двох місяців активізму Ірина Земляна була вимушена залишити Польщу. Фото: facebook.com/dmytro.derkach10

Активістка звернулася до поліції Варшави, і та виділила їй охорону. Водночас, за словами Ірини, їй надходили й погрози польською, де їй нагадували про Волинську різню, звинувачували в тому, що вона бандерівка та хоче, щоб на Польщу напала росія.

Негативний контент зʼявився також і в інформаційному просторі Польщі: інтернет-ЗМІ, ток-шоу та експерти зʼясовували, хто вона така, чому «напала» на посла рф, хто її найняв тощо.

Врешті Земляна була вимушена залишити Польщу та податися до іншої країни: з міркувань безпеки вона не говорить, до якої.

Кримінальна справа в рф, Інтерпол та обіцянка помсти від Кадирова

Активісти блокували не тільки польсько-білоруський, а й польсько-німецький кордон. Фото: Ірина Земляна

Активісти блокували не тільки польсько-білоруський, а й польсько-німецький кордон. Фото: Ірина Земляна

На цьому історія не закінчилася, адже Ірину почала переслідувати росія.

Quote«Я покинула Польщу, і потім Путін сказав в одному з коментарів: що це за Європа така, що там навіть квіти до пам'ятника не дають покласти, які права людини?», — розповідає вона далі.

Після цього на Земляну відкрили кримінальну справу в росії, за яку їй світить від 5 до 8 років.

Quote«Сказали, що зроблять усе, щоб мене знайти. І вони подали на розшук до Інтерполу», — каже Ірина.

Втім, після початку повномасштабної агресії Інтерпол, хоча й не виключив росію, але змінив принцип співпраці, і тепер не автоматично бере в розшук подання з москви. Вони стікаються в головний офіс, і там уже окремо розглядають кожну заявку, перевіряють, і тоді видають рішення.

Quote«Тобто наразі я не знаю, вони вирішили мене шукати чи ні», — зазначає медіаекспертка та згадує, що, окрім Путіна, її згадував також Рамзан Кадиров.

Останній записав відео, де сказав, що обливати посла погано, і помститися за це — справа честі для чеченців, які будуть шукати Ірину по всьому світу.

«Я не можу позначати, що я українка»

Ірина Земляна не може приймати участь у акціях та показувати, що вона українка. Фото: Ірина Земляна

Ірина Земляна не може приймати участь у акціях та показувати, що вона українка. Фото: Ірина Земляна

У липні також стало відомо, що Польща відкрила кримінальне провадження для розслідування нападу на посла рф (очевидно, ним була подана заява). Фактично Земляна — єдина ідентифікована особа на тій акції, тому справа стосується її напряму.

Quote«Я з травня переховуюся, я ходжу до психіатра, бо я не змогла справитися з тим, що відбувається, хоча мене це дуже дивує, бо я думала, що я сильна, але тут я перестала спати, їсти, в мене просто жахлива тривожність, до нудоти, я можу блювати від якоїсь поганої новини», — ділиться активістка.

Земляна підкреслює, що зараз не може ні з ким спілкуватися, адже фактично ізольована від інших українців через переслідування, не може називати себе українкою, і навіть її батьки не знають, де вона знаходиться.

Quote«Тобто я не можу себе позначати, що я українка, хоча для мене це дуже важливо, я не можу брати участь у жодних публічних українських акціях», — констатувала Ірина.

Ірина Земляна: «Я дуже хочу додому»

Ірина каже, що хоче повернутися в Україну. Фото: Ірина Земляна

Ірина каже, що хоче повернутися в Україну. Фото: Ірина Земляна

Як довго буде тривати ізоляція, медіаекспертка поки не знає, і в таких умовах важко будувати плани на життя.

Quote«Я не знаю, як довго тут пробуду, не знаю, чи не змушена буду тікати. Я перевіряю свою квартиру після того, як приходжу з прогулянки — чи все на місці, чи не пересували нічого», — розповідає Земляна.

За словами Ірини, вона змогла 23 вересня написати пост у Facebook про свою ситуацію, бо їй це дозволили адвокати: аби перевірити, чи будуть далі надходити погрози. Їх не було.

Тепер вона чекає, поки стане зрозуміло, чи шукає її Інтерпол, а також на закінчення розслідування у Польщі.

Quote«Якщо Інтерпол не бере в провадження, це дуже добре. Я хоча би не буду боятися, що мене тут схоплять, посадять в тюрму місцеву, і потім видадуть або не видадуть росії. Важко уявити, що це може відбутися, але я нічому не здивуюся вже. Наприклад, був Ігор Мазур (був затриманий у листопаді 2019 року польськими органами на прикордонному пункті Ягодин-Дорогуськ на запит росії — прим. ред.)», — зазначає активістка.

Тоді вона зможе жити більш публічно, хоча загроза з боку росії нікуди не зникне.

Quote«Це зрозуміло, мені там треба уникати походів коло посольств росії, бо це вже буде їхня територія, не їздити в якісь країни суперечливі, дружні до росії», — каже Ірина.

Земляна також додала, що хоче повернутися в Україну:

Quote«Я дуже хочу додому. Я ніколи не планувала жити за кордоном».

Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Ми з України!», ініційованого Національною спілкою журналістів України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉