Facebook Pixel

Фільтраційні табори з допитами та жах у Краматорську: дайджест іноземних ЗМІ за 8 квітня

Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: 8 квітня медіа висвітлювали цинічний удар російських військових по переповненому жінками та дітьми вокзалу в Краматорську, а також опублікували розслідування зі свідченнями українців про фільтраційні табори з допитами, які влаштували окупанти, коли примусово вивозили людей з Маріуполя.

Тим часом Євросоюз затвердив новий пакет санкцій для росії, що має ще більше придушити її економіку, включно з ембарго на імпорт вугілля та інших товарів.

The Page пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 44-й день активного російського вторгнення.


Краматорськ: цинічне вбивство жінок та дітей

Фото: t.me/pgo_gov_ua

Фото: t.me/pgo_gov_ua

The Times пише про трагедію в Краматорську після касетного удару російських окупантів по вокзалу, де загинули щонайменше 39 людей. Поранені близько 100 людей, їх оперували десятки хірургів одночасно. На росії заперечили цей удар, а в ОРДЛО взагалі назвали його «українською провокацією».

Пише про удар по вокзалу і видання The New York Times, нагадуючи, що українська влада намагається евакуювати людей з Донецької області.

Quote«Удар продовжив російський підхід невибіркового бомбардування, яке спустошило такі міста, як Харків і Маріуполь», — пише видання.

Серед відомих світових ЗМІ висвітлювало ці події також CNN, цитуючи Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Quote«Я рішуче засуджую сьогоднішній ранковий невибірковий напад росії на залізничний вокзал у Краматорську, – написав Боррель у Twitter. — Це ще одна спроба закрити шляхи втечі для тих, хто тікає від цієї невиправданої війни, та заподіяти людські страждання».

П'ятий пакет санкцій проти рф: скільки втратить кремль

es-kreml-krov.jpeg

Reuters повідомляє, що ЄС 8 квітня офіційно ухвалив п'ятий пакет санкцій проти рф, включаючи заборону на імпорт вугілля та хімікатів.

Заборона на імпорт вугілля повністю почне діяти з другого тижня серпня. З 8 квітня не можна підписувати жодних нових контрактів. Існуючі контракти мають бути розірвані до другого тижня серпня. Лише заборона на вугілля становить 8 млрд євро на рік втрачених доходів для росії.

Також заборонили доступ багатьох російських суден і вантажівок до ЄС та всі операції з чотирма російськими банками, включаючи ВТБ.

Крім вугілля, нові санкції вводять ембарго на імпорт з рф багатьох інших товарів: деревини, каучука, цемента, добрива, морепродуктів високого класу та спиртних напоїв. Втрати оцінюють у 5,5 млрд євро на рік.

ЄС обмежив експорт до рф авіаційного палива, квантових комп’ютерів, передових напівпровідників, високоякісної електроніки, програмного забезпечення, чутливих машин і транспортного обладнання на загальну вартість 10 млрд євро на рік.

Санкції забороняють російським компаніям брати участь у державних закупівлях в ЄС і поширюють заборони на використання криптовалют.

Ще 217 осіб були додані до чорного списку ЄС у рамках нового пакету санкцій.

Привіт Сталіну: фільтраційні табори для маріупольців

gulag-marik.jpeg

Окрім теми Краматорська, CNN також опублікувало розслідування про примусове вивезення людей з Маріуполя окупантами, навівши реальні історії мешканців міста про «фільтраційні табори».

З початку війни було примусово депортовано близько 45 тис. громадян України. Водночас спочатку їх змушують проходити через табори, намагаючись виявити всіх потенційних свідків звірств окупантів та знищити.

Quote«Ця практика викликала болісні спогади про примусову депортацію Йосипом Сталіним мільйонів, у тому числі понад 230 тис. кримських татар, у віддалені частини Радянського Союзу під час Другої світової війни», — пише видання.

Російські війська також використовували «фільтраційні табори» під час війни в Чечні в 1990-х роках, де були зафіксовані тортури, захоплення заручників і позасудові вбивства.

Поїхати на росію або померти

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Розслідування CNN про депортації виявило, що людям давали лише два варіанти: поїхати на росію або померти.

45-річний Андрій розповідає, що після новини про вхід у місто окупантів та військових ОРДЛО 17 березня він та його сусіди втекли зі свого притулку та побігли на блокпост біля моря.

Там солдати так званої «ДНР» наказали чоловікам роздягнутися до пояса: шукали в них «татуювання», перевірили паспорти, а потім відвезли до Безіменного, окупованого міста в 25 км на схід.

Людям не дали можливості залишитися в Україні, хоча й питали, куди вони хочуть потрапити. 21 березня Андрія відвезли в Докучаєвськ у 104 км на північ у Донецькій області, до «фільтраційного центру», де обробляли українців.

У нього зняли відбитки пальців, сфотографували, обшукали телефон і перезавантажили контакти. Через два дні його відвезли на південь до Новоазовська, а потім через кордон на росію.

Вранці 24 березня Андрія автобусом доставили до Таганрога у центр для біженців, вже звідти він дістався до Воронежа, де зараз проживає зі свекрухою.

Про свободу волі не йдеться

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

За словами Андрія, на залізничному вокзалі в Таганрозі він бачив українців без грошей чи документів, силою доставлених до Пензи, майже 1000 км на північний схід. Андрій зараз хоче повернутися з Воронежа в Україну, можливо, через Білорусь.

Quote«Дехто в Україні може думати, що ті, хто виїхав до росії, є зрадниками. Але у нас не було вибору. Була одна дорога — до Новоазовська», – сказав він.

Правозахисниця Світлана Ганнушкіна, яка керує організацією біженців у Москві, підтвердила, що отримала десятки прохань про допомогу від українців, що застрягли в містах по всій росії.

Quote«Це люди, які опинилися між двох вогнів у абсолютно жахливій ситуації, – сказала Ганнушкіна. — Про свободу волі тут не йдеться».

Вигнали з бункеру та допитували всю ніч

Фото: zaxid.net

Фото: zaxid.net

24-річна Анна розповідає, що вже два тижні жила в бункері, укриваючись у північному передмісті Маріуполя зі своєю родиною, коли всередину увірвалися солдати.

Quote«Вони зайшли і сказали: «Це наказ: жінки і діти мають піти».

Усіх жінок і дітей вигнали – загалом близько 90, включаючи її матір, брата-підлітка, бабусю, тітку та двох дітей її тітки.

Анну автобусом доставили до сусіднього міста, де їх допитували співробітники поліції так званої «ДНР» протягом ночі. 16 березня їх відправили у Безіменне, а потім — у «табір приписки».

Quote«Вони фотографують вас з усіх ракурсів. Далі ви даєте їм відбитки пальців і, як не дивно, відбитки долонь. Я не знаю, чому, — сказала Анна. — Після цього вони вносять дані в базу даних, і ви йдете на допит».

Допити про «Азов» та ОРДЛО

Фото: koniukhov.com.ua

Фото: koniukhov.com.ua

Людей допитували про політику, ставлення до ОРДЛО та російської влади. За словами Анни, запитання включали інформацію про родичів, які служать у батальйоні «Азов».

Потім людей відвезли на російський кордон, де жінці видали міграційну картку та ваучер на 10 тис. рублів (близько $100). На кордоні знову були допити.

Quote«З нами поводилися як із злочинцями, тримали як власність рф. Я не відчувала, що ми маємо право виїхати», – сказала вона.

Поліцейські супроводжували їхній автобус до Таганрога, де їх висадили на залізничній станції. Тих, у кого не було сім’ї, чи друзів на росії, відправляли до Володимира, міста за майже 1000 км на схід.Туди забрали тітку та дітей Анни.

Анна, її мати, бабуся і брат вирвалися до Ростова, бо там у них є друзі, звідти Анна дісталася до Москви, потім — до Санкт-Петербурга і врешті 22 березня — до Естонії.

«Українській владі на вас плювати»

znimok-ekrana-2022-04-08-o-165919.png

21-річний Дмитро тільки у лютому 2022 переїхав до Маріуполя. Менш ніж через місяць вигнали зі сховища у спортцентрі бійці так званої «ДНР».

Quote«Вони сказали: «Забираємо будівлю. Ідіть на евакуацію». Вони посміхалися, і ми повинні були посміхнутися у відповідь, щоб залишитися в безпеці, ніхто не хотів мати проблем», — каже Дмитро.

Пізніше на блокпосту з літерою Z людям сказали, що їх можна вивезти на росію, і що українці їм не допоможуть.

Quote«Вас ніхто не евакуюватиме. Українській владі на вас плювати», – згадав Дмитрій слова солдатів.

Після таборів та допитів на кордоні студент опинився у Таганрозі, де йому дали сім-карту, їжу та туалетні приналежності для душу. Він не спав 48 годин і був виснажений.

Російські родичі переслали Дмитру рублі, він дістався до Івангорода, а вже на кордоні з Естонією йому дорікали, що він не має загранпаспорта.

Quote«Якщо нас везли в Новоазовськ із посмішками, то там уже було хамське ставлення», — зазначив студент.

Замість післямови. Світ разом з Україною продовжує збирати та жахатися доказам та новим фактам воєнних злочинів рф в Україні. Європа посилила санкції проти кривавого режиму Володимира Путіна, і це матиме серйозні наслідки для економіки московії. На жаль, гроші за вугілля кремль отримуватиме аж до серпня.

Цікавим та детальним є розслідування CNN про фільтраційні табори, через які проводили українців, яких вивозили з Маріуполя примусово. Людям навіть не залишили вибору, куди їхати, адже гуманітарні коридори до підконтрольної Україні території блокували та обстрілювали, натомість десятки тисяч людей забрали на кремлівські землі. Там вони мали також небагато вибору: або асимілюватися, або шукати способи виїзду, часто без грошей та документів.

У будь-якому разі той факт, що світові ЗМІ активно висвітлюють жахіття, що чинять росіяни на наших територіях, дає надію, що всі злочини будуть розслідувані, а винні так чи інакше понесуть покарання. Україна бореться за своє право на існування вже 44 день.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉