Зеленський уперше звинуватив Китай у постачанні зброї росії: які геополітичні наслідки

Китайська зброя в росії: перше звинувачення Зеленського

Китай постачає зброю до росії, зокрема порох і артилерію, а китайські представники беруть участь у виробництві зброї на російській території. Про це заявив президент України Володимир Зеленський 17 квітня 2025 року з посиланням на доповіді української розвідки.

За словами президента, Україна розраховує поділитися документацією для підтвердження цих заяв наступного тижня. Вперше з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Зеленський відкрито заговорив про постачання китайської зброї до країни-агресорки.

The Page розповідає, як це має вплинути на Китай, відносини між країнами і стосунки з США.

Що відомо про постачання китайської зброї до росії

Нагадаємо, що після телефонної розмови у червні 2024 року з лідером КНР Сі Цзіньпіном Володимир Зеленський наголосив: «Він сказав, що не буде продавати жодного озброєння росії. Ми побачимо, але він мені це сказав. Якщо він та людина, яку можна поважати, то він не буде цього робити. Він дав мені слово».

Вже тоді було відомо, що Китай принаймні постачає росіянам верстати та мікроелектроніку для виготовлення танків, ракет і літаків, бронежилети та запчастини для дронів.

«Ми нарешті отримали інформацію про те, що Китай постачає зброю до росії. Ми вважаємо, що китайські представники беруть участь у виробництві деяких видів зброї на російській території... Ми бачимо співпрацю між цими двома країнами в цій сфері, і ми повинні визнати, що вона відбувається», – заявив Зеленський 17 квітня.

Зазначимо, що Китай ледве не щомісяця протягом 2024 року заперечував будь-які факти постачання зброї до росії та їхню можливість. До прикладу, Китай підтвердив, що не надаватиме росії зброю, за словами Зеленського, 24 липня 2024-го.

Заява пролунала після візиту тодішнього голови МЗС Дмитра Кулеби до КНР, де він провів переговори зі своїм колегою Ван Ї. Це була перша поїздка високого рівня представника України до Китаю після 2022 року, але вона завершилась фактично нічим.

Ба більше, з 1 вересня 2024-го Міністерство торгівлі КНР ввело обмеження на поставки деталей для БПЛА та РЕБ, що частково вдарило по українському виробництву дронів. Зрозуміло, що обмеження в реальності не торкнулись російських виробництв.

Як звинувачення Зеленського вплинуть на відносини між Україною та Китаєм і позицію США

З моменту початку повномасштабного вторгнення росії в Україну путін і Сі Цзіньпін бачились особисто вже щонайменше чотири рази. Фото з їхньої зустрічі в травні 2024-го року в Пекіні

Українська дипломатія довгий час намагалася утримати Китай від глибшого втручання у війну. Було очевидно, що Пекін підтримує росію – економічно, інформаційно, а тепер і зброєю. Проте в МЗС України постійно заявляли про намагання порозумітись із Пекіном, попри все міцнішу дружбу путіна та Сі Цзіньпіна.

Відсутність критики з боку України була покликана разом із загрозами адміністрації Джо Байдена стримати Китай від відкритої військової допомоги москві, зокрема з застосуванням санкційного тиску. Однак з часом Пекін став діяти сміливіше, особливо на тлі погіршення відносин зі США.

«Ця історія спрямована на американців. Їм потрібно продемонструвати, що Китай стоїть за росією. Саме постачання зброї не було таємницею, але тепер потрібно продемонструвати Трампу, що ідея відірвати росію від Китаю не спрацює», – вважає Антон Ганоцький, аналітик AdAstra і засновник телеграм-каналу «Пхеньянська Правда».

Присутність китайських найманців у лавах армії рф – ще один маркер співпраці. Зважаючи на політичну модель Китаю, така участь без відома держструктур просто неможлива. Тобто КНР, як і заявляють її офіційні особи, не надсилає своїх військових до рф, але дозволяє їм добровільно вербуватися до сил окупантів.

В цьому контексті Україна може стати союзником США у глобальному протистоянні з Китаєм, в якому найбільше зацікавлена чинна адміністрація Штатів. Ба більше, якщо Україні вдасться показати зв’язок між стримуванням Китаю та нашою війною, це теоретично може змінити ставлення самого Трампа, якого не дуже турбує доля України. Сам президент США наразі утримався від коментарів після запитання журналістів.

Антон Ганоцький підкреслює, що цілком імовірно Україна перейде від намагання побудувати дружні відносини, в яких КНР ніколи не була зацікавлена, до прагматичної економічної співпраці. Адже зовсім розірвати стосунки з Піднебесною – погана ідея як з економічного, так і геополітичного боку.

Читати на The Page