Facebook Pixel

Чи працюватимуть кондиціонери – перспективи для ринку електроенергії на літо

Весняні атаки на енергооб'єкти спричинили критичний стан енергосистеми України. У Києві можуть бути використані графіки обмеження електричної потужності. Про це повідомила компанія «ДТЕК Київські електромережі» рік тому, 16 квітня 2024 року. Трьома днями раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що потрібно готуватися до будь-яких сценаріїв навесні та влітку. І українці пам'ятають, якими тяжкими були періоди відключення електроенергії минулого літа, після того, як агресор зруйнував та пошкодив близько 9 МВт потужностей, що генерують.

Що буде цього літа, сказати неможливо. Поки що ситуація на ринку електроенергії збалансована, але вона може перекинутися після одного масованого удару агресора по українській енергосистемі. Тому The Page зібрало доступну відкриту інформацію щодо актуального стану електроенергетики України, яка дозволяє зробити деякі прогнози.

Споживання та виробництво електроенергії

Минулої зими пікове споживання становило 16,5 ГВт — менше за прогнозовані 18 ГВт, і його вдалося покрити без критичного дефіциту. Основне навантаження зазвичай несли атомні станції (45–50% у загальному балансі). Частка ТЕС та ТЕЦ залишається на рівні 25-30%, як і до повномасштабного вторгнення. Гідроенергетика працювала за умов обмеженого ресурсу (води) — її частка становила 15-17%. Важливу роль у забезпеченні стабільності відіграла і розподілена генерація: сонячні станції, дизельні та газові установки.

«Водночас ВДЕ все ще не робить значного впливу на покриття вечірніх максимумів через значну частку сонячної генерації. У денний час за сприятливих умов частка ВДЕ могла досягати 15-20%, проте ввечері її вплив мінімальний», — сказала Олена Лапенко, генеральна менеджерка з безпеки та стійкості DiXi Group.

Баланс потужності в енергосистемі України

Баланс потужності в енергосистемі України

Вона також зазначила, що імпорт електроенергії з ЄС у години пікового навантаження став додатковим стабілізуючим фактором. Хоча дозволений обсяг імпорту становить 2,1 ГВт, використовували його частково. Часто стримуючим фактором для імпорту є цінові обмеження на ринку України.

Керівник «Укренерго» Олексій Брехт зазначив, що в енергосистемі України стає все більше високоманевреної газової генерації: «На сьогоднішній день те, що вже працює в енергосистемі, становить понад 200 МВт. Ми знаємо, що є багато установок, які збудовані, але з деяких суб'єктивних чи об'єктивних причин не підключені до мережі».

За оцінкою DiXi Group, на кінець лютого в Україні були доступні такі генеруючі потужності:

  • АЕС – 7,7 ГВт;
  • ТЕС та ТЕЦ – 4,5 ГВт;
  • ГЕС та ГАЕС – 3,9 ГВт;
  • ВДЕ – 7,0 ГВт.

За даними «Укренерго», в останні дні споживання електроенергії в країні стабілізувалося на рівні, що відповідає сезонним показникам.

На рівень генерації значний вплив має ремонтна кампанія, яку «Енергоатом» традиційно проводить влітку на атомних реакторах. Виведення одного реактора в ремонт означає втрату до 1 ГВт генерації на строк до двох місяців. Останні два роки такі ремонти проводилися за скороченою програмою, тому закінчувалися приблизно через 40 днів. Але цього року, за словами фахівців, ремонти та обслуговування реакторів потрібно нарешті провести за повною програмою, бо це вже є питання ядерної безпеки.

«Енергоатом» вже вивів у планові ремонти два енергоблоки і до кінця серпня має намір завершити їх на всіх дев'яти енергоблоках АЕС, які знаходяться під контролем України.

Українські банки за період з 1 червня 2024 року по 31 березня 2025 року отримали 4086 заявок від бізнесу на кредитування проєктів щодо відновлення енергетичної інфраструктури на загальну суму 83,9 млрд грн і надали кредити на 16,7 млрд грн.

Доступні генеруючі потужності в енергосистемі України

Доступні генеруючі потужності в енергосистемі України

Загальна профінансована з червня потужність генерації за наданими бізнесу позиками становить 639 МВт. Найбільші обсяги коштів виділено на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (260 МВт), будівництво СЕС (190 МВт), купівлю дизельних та бензинових генераторів (128 МВт).

Заборгованість на ринку електроенергії

Нормальній роботі та розвитку ринку електроенергії суттєво заважають хронічні заборгованості його учасників один перед одним. Останнім часом ситуація дещо покращилася. Так, оператор системи передачі «Укренерго» скоротив заборгованість перед учасниками балансуючого ринку до 13,7 млрд грн. Сумарно борг «Укренерго» перед учасниками ринку з початку 2025 року скоротився на 25%.

Водночас, заборгованість учасників перед «Укренерго» продовжує зростати. Станом на кінець березня сума сягнула 37,5 млрд грн, що є рекордним показником. З початку року обсяги цієї заборгованості зросли на 6,6%.

За останні 6 місяців заборгованість ДП «Гарантований покупець» перед генерацією ВДЕ скоротилася на 37,7% — до 22,3 млрд грн. Рівень розрахунків із ВДЕ за електричну енергію, якій торік становив 86%, у 2025 році зріс до 93%.

Подякувати 🎉