Сьогодні, 13 квітня, в японському місті Осака відкрилася для відвідувачів Всесвітня виставка Expo 2025. На день раніше відбулася церемонія відкриття виставки, девіз якої – «Створення суспільства майбутнього для нашого життя».
Виступаючи на церемонії відкриття, прем'єр-міністр Японії Сігеру Ісіба висловив сподівання, що виставка допоможе відновити глобальну єдність у світі, що розривається конфліктами та торговельними війнами.
«Світ, який подолав пандемію коронавірусу, тепер перебуває під загрозою безлічі розбіжностей, – сказав Ісіба. – У такий час надзвичайно важливо, що люди з усього світу збираються, обговорюють життєві теми та знайомляться з передовими технологіями, різноманітними ідеями та культурою».
Що таке виставка Expo
Expo – це всесвітня виставка, що проводиться кожні п'ять років як глобальна платформа для демонстрації інновацій, технологічних досягнень та культурного обміну
Організовує виставку Міжнародне бюро виставок (Bureau International des Expositions, BIE), штаб-квартира якого розташована у Парижі.
Відкриття виставки Expo 2025 (відео)
Цьогорічна виставка – друга Expo для Осаки (і восьма для Японії), раніше тут проходила виставка Expo 1970. Та виставка мала величезний успіх і залучила 64 мільйони відвідувачів – цей показник перевершила лише виставка в Шанхаї у 2010 році.
Expo 2030 пройде у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді. Її заявка випередила Рим та південнокорейське портове місто Пусан. Темою виставки стане формування процвітаючого та сталого майбутнього.
Першу всесвітню виставку було проведено у лондонському Гайд-парку. Головною її пам'яткою був Кришталевий палац, збудований із заліза та скла. Знаменита Ейфелева вежа в Парижі була збудована до виставки 1889 року.
Основні відомості про Expo 2025
У виставці візьмуть участь 161 країна та 25 міжнародних організацій. Росія не була допущена до участі. Кожна країна має власний павільйон, присвячений темі виставки.
Виставка триватиме з 13 квітня по 13 жовтня. Вона проходить на штучному острові Юмесіма (Yumeshima) в Осакській затоці. Цей вибір наголошує на зв'язку з морем і небом, що відображено в концепції заходу.

Загальний вигляд виставки Expo 2025 на етапі будівництва
Очікується, що за пів року виставку відвідають близько 28 мільйонів осіб. Ціни на квитки дуже відрізняються: від $50 для дорослого на один день (дітям до 11 років – $8, підліткам до 17 років – $20) та до $200 за абонемент на весь період виставки (абонемент для дітей – $47, для підлітків – $115). Варіюються перший період (до липня) та другий період (до жовтня). Є нічні квитки (після 17:00) – $25.
Що демонструють на Expo 2025
У павільйонах виставки можна побачити передові розробки, інтерактивні експонати та інноваційні інсталяції, що «розширюють межі уяви». Кожен павільйон пропонує особливу точку зору на такі теми, як стійкість, технології, охорона здоров'я та культура.
Так, господарі-японці демонструють генерацію енергії із харчових відходів, поділяться успіхами регенеративної медицини. Показують літаючі автомобілі компанії SkyDrive – заплановані показові польоти між двома точками Юмесіми. Мотоцикл, що літає Kawasaki Corleo, гібрид мотоцикла і дрона, оснащений електродвигунами і системою управління, що дозволяє маневрувати як на землі, так і в повітрі на висоті до 10 метрів. Відвідувачі можуть побачити демонстраційний політ та протестувати симулятор управління. Компанія Toyoda Gosei з групи Toyota проведе випробування енергогенеруючого одягу, оснащеного надтонкими сонячними елементами. Прототипи жилетів надягатимуть співробітники виставки, електроенергія, що виробляється жилетами, використовуватиметься для живлення шийних вентиляторів.
США показують досягнення в освоєнні космосу, включаючи віртуальні симулятори місій та експонати про майбутні колонії на Марсі. Також презентовано експонати персоналізованої медицини з використанням ШІ та генної інженерії, включаючи симуляцію «зустрічі з майбутнім собою». Одяг із «розумної» тканини регулює температуру.

Карта – де проходить виставка Expo 2025
Німеччина зосереджена на ідеї екологічності, переробки та чистоти. Вона презентує модель замкнутого циклу переробки – мінізавод, який перед відвідувачами виставки перетворюватиме використаний пластик на нові вироби. Показують макет будинку з нульовим вуглецевим викидом, упаковку, що біорозкладається, робота-сортувальника сміття і сонячні панелі нового типу.
Участь України у Expo 2025
Павільйон України Not For Sale розповідає про цінності українського суспільства з використанням метафори магазину, де нічого не можна купити. Японія забезпечила Україні безкоштовну участь у виставці.
«Ми демонструємо, що навіть за складних умов українці продовжують боротися, розвиватися, ставати інноваційними. Для мене це також можливість показати наш економічний потенціал – розповісти історії підприємців, які, попри війну та руйнування, відновлюються, виходять на нові ринки та вражають світ», – сказала міністерка економіки Юлія Свириденко.
В українському павільйоні відвідувачі побачать особливі «товари» – цінності українського суспільства, які демонструються не лише словами, а реальними діями українців щодня. У рамках павільйону створено простір Values Driven Economy (Економіка, орієнтована на цінності), де українські компанії репрезентують артефакти, що розповідають про їх досягнення та випробування під час повномасштабної війни.