Facebook Pixel

Податки ФОП за I квартал 2025: що не можна робити, щоб не втратити гроші

За I квартал 2025 року ФОПи на єдиному податку груп 1 та 2 мають сплатити єдиний соціальний внесок, єдиний податок та військовий збір до 21 квітня включно. В цей раз термін сплати податків продовжено, адже 19-20 квітня є вихідними. У зв’язку з цим The Page з’ясовує в експертів з оподаткування, через які неточності в процесі сплати ЄСВ, ЄП та ВЗ підприємці можуть потрапити в халепу.

Плутанина між ЄСВ за себе і ЄСВ за найманих працівників

Усі ФОПи, за виключенням пенсіонерів, осіб з інвалідністю і тих, хто одночасно є найманим працівником, мають сплатити ЄСВ за себе.

Нагадаємо, мінімальний ЄСВ становить 22% від мінімальної зарплати, яка у 2025 році встановлена на рівні 8000 грн. Таким чином, мінімальний ЄСВ за місяць складає 1760 грн, а за квартал — 5280 грн.

Крім того, ФОПи, що мають найманих працівників, мають сплатити ЄСВ й за них. Ігор Ясько, адвокат, керуючий партнер ЮК Winner, нагадує, що ЄСВ за себе і ЄСВ за найманих працівників є окремими платежами з різними строками та кодами.

Хибна сплата всіх податків одним платіжним дорученням

До 21 квітня включно ФОПи першої та другої групи мають сплатити не тільки ЄСВ, а і ЄП і ВЗ. Для групи 1 ЄП становить 302,8 грн, для групи 2 — 1600 грн за місяць. Обидві групи сплачують ВЗ 800 грн за місяць.

Ігор Ясько пояснює, що ЄСВ, ЄП і ВЗ мають різні бюджетні рахунки й призначення платежу. Тому неправильний розподіл коштів стає однією з головних причин недоїмки.

Неправильне призначення платежу

За словами Ігоря Яська, під час сплати податків підприємці часто вказують неправильний код платежу або не той податковий період — через це сплата не зараховується. Отже, перед сплатою варто все ретельно перевірити.

Помилки під час сплати податків загрожують втратою грошей. Фото: Depositphotos

Помилки під час сплати податків загрожують втратою грошей. Фото: Depositphotos

Сплата не на той рахунок

Ясько попереджає, що з 2021 року рахунки для сплати податків періодично змінюються. Тому актуальну інформацію необхідно перевіряти на сайті ДПС або через банкінг.

Quote«Найпоширеніша помилка — сплата податку на невірні реквізити. Тому ми рекомендуємо наступного дня після сплати бюджетного платежу перевірити надходження у кабінеті платника податків. Якщо сума зарахована не на той рахунок, можна направити лист про перенаправлення суми на вірний рахунок», — пояснює Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки й розвитку бізнесу.
Електронний кабінет платника податків. Фото: ДПС

Електронний кабінет платника податків. Фото: ДПС

Ігнорування платниками податків змін в законодавстві

Підприємцям варто слідкувати за змінами у законодавстві, адже помилки можна припуститися через незнання нововведень.

У приклад Ігор Ясько наводить зміни стосовно мінімальної зарплати або статус перенесення свят у воєнний час. Ситуацію у квітні 2025 року співрозмовник The Page розбирає більш детально:

але за статтею 6 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» — перенесення вихідних скасоване.

Quote«Оскільки 21 квітня (понеділок) — робочий день, граничний строк сплати ЄСВ за I квартал 2025 року переноситься на 21 квітня 2025 року», — ділиться висновком Ігор Ясько.

Також варто нагадати, що у 2025 році відповідно до змін у законодавстві до обов’язкових податків ФОПів додається ВЗ 800 грн за місяць.

Олександра Томашевська додає, що банки обробляють бюджетні платежі й у вихідні дні, а також увечері. Тобто якщо є час і натхнення, податки можна сплачувати й на свята.

Подякувати 🎉