Facebook Pixel

Податки для ФОП у 2025 році: скільки та коли платити

У 2025 році для ФОП повернуто обов'язкову сплату ЄСВ, яка з весни 2022 року для них була добровільною. Щобільше, ЄСВ тепер потрібно платити навіть за відсутності фактичного доходу у ФОП. Низці підприємців на спрощеній системі оподаткування доведеться сплачувати військовий збір. The Page розповідає про ці та інші зміни.

Податки для ФОП 1 групи у 2025 році:

Податки для ФОП 2 групи у 2025 році:

  • єдиний податок – 1600 грн;
  • ЄСВ – 1760 грн;
  • військовий збір – 800 грн.

Податки для ФОП 3 групи у 2025 році:

  • єдиний податок – 3% плюс ПДВ від доходу або 5% (без ПДВ);
  • ЄСВ – 1760 грн;
  • військовий збір – 1% від обороту.

Податки для ФОП 4 групи у 2025 році:

  • єдиний податок – ставка податку залежить від категорії земель та його розміщення;
  • ЄСВ – 1760 грн;
  • військовий збір – 800 грн.

Податки для ФОП на загальній системі:

  • ЄСВ – не менше 1760 грн;
  • військовий збір – 5%;
  • ПДФО – 18%.

ЄСВ у 2025 році для ФОП

З 2025 року підприємці зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок поквартально – у місяці, наступному після закінчення кварталу. Звітність з ЄСВ подається щорічно як додаток до річної декларації. Обов'язкову місячну звітність щодо найманих працівників потрібно подавати до 20 числа наступного місяця, починаючи з лютого.

Пільги зі сплати ЄСВ у 2025 році залишаються для пенсіонерів, осіб з інвалідністю, а також для ФОП, які перебувають на окупованих територіях чи зонах бойових дій.

Звільнення від сплати ЄСВ надається підприємцям на загальній системі оподаткування, які не одержують доходу, та ФОП, покликаним до ЗСУ у зв'язку з мобілізацією на особливий період.

З 1 січня 2025 року максимальну базу нарахування ЄСВ збільшено до 20 мінімальних заробітних плат, що становить 160 тис. грн.

Наявність боргу зі сплати ЄСВ каратиметься штрафом у розмірі 20% від суми боргу та нарахуванням пені у розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожен день прострочення. Також при несплаті ЄСВ не нараховуватиметься страховий стаж, що впливає на призначення пенсії та соціальних виплат.

Військовий збір для ФОП у 2025 році

Військовий збір для ФОП 1, 2 та 4 груп

Ці платники мають сплачувати військовий збір щомісяця у розмірі 10% мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. У січні – грудні 2025 року авансовий платіж з військового збору дорівнює 800 грн. Термін оплати — не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Тому перший авансовий внесок ФОП 1, 2 та 4 груп мають сплатити за січень. Оскільки цього року 20 січня випадає на неділю, останній термін оплати переноситься на 17 січня.

Те, що роботодавець сплачує військовий збір із заробітної плати найманого працівника, який є ФОП, не звільняє самого підприємця від обов'язку платити за себе військовий збір. Тобто фізособа має сплачувати військовий збір двічі: як працівник і як підприємець. При цьому із зарплати своїх працівників та винагороди за цивільно-правовими договорами ФОП утримує військовий збір за ставкою 5%.

Від сплати військового збору звільняють ФОП 1 та 2 груп, податкова адреса яких знаходилася на територіях бойових дій або тимчасово окупованих. До таких платників не застосовуються штрафи та пені за несплату або неповну сплату авансових внесків з військового збору.

ФОП з інвалідністю, а також ті, хто отримує пенсію за віком або за вислугу років, звільнені від сплати ЄСВ за себе. Але їх не звільнили від сплати військового збору.

Якщо ФОП 1,2 або 4 групи не сплатить авансовий внесок з військового збору або сплатить не в повному обсязі, то отримає штраф у розмірі 50% від ставки військового збору (у 2025 році – 400 грн).

Військовий збір для ФОП 3 групи

ФОП на 3 групі мають розпочати оплачувати військовий збір за підсумками першого кварталу 2025 року (до 20 квітня). Він становитиме 1% від оборотних коштів. Військовий збір мають сплачувати і юридичні особи у третій групі спрощеної системи оподаткування.

Сплатити військовий збір потрібно протягом 10 календарних днів після граничного строку подання квартальної податкової декларації платника єдиного податку, тобто протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу.

Юрособи на єдиному податку третьої групи за порушення правил сплати військового збору сплатять штраф. У разі затримки до 30 календарних днів штраф становитиме 5% від суми податкового боргу, понад 30 днів – 10%.

Військовий збір для ФОП на загальній системі оподаткування

Військовий збір, задекларований у річній декларації про майновий стан та доходи за 2024 рік, потрібно утримувати за ставкою 1,5%.

Військовий збір за ставкою 5% сплачуватиметься з доходів, які будуть включені до річної податкової декларації про майнове становище та доходи починаючи з 01.01.2025.

Перші авансові внески щодо військового збору за ставкою 5% потрібно сплатити до 20.04.2025 – за І квартал.

Подякувати 🎉