Facebook Pixel

Сховища майже порожні, грошей мало: де та як взяти газ на новий опалювальний сезон

Де та як взяти газ на новий опалювальний сезон

Де та як взяти газ на новий опалювальний сезон

Цього тижня середньодобові температури в Україні підвищаться до 14-15 градусів, що дозволить «Оператору ГТС України» та «Укртрансгазу» завершити сезон відбору газу з підземних сховищ (ПСГ) та зосередитися на підготовці до наступного опалювального зимового періоду, написала екскерівник Міненерго Ольга Буславець.

За її даними, загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 5,5 млрд куб. м, включаючи 4,1 млрд куб. м газу довгострокового зберігання з урахуванням газу на непідконтрольних територіях, а також 0,6 млрд куб. м активного газу тривалого зберігання, переведеного до категорії «буферний газ». Це нижче середнього рівня у 2015-2018 роках на 32% і нижче ніж торік на 33%.

При цьому добове споживання газу в Україні минулого тижня зросло на тлі знижених температур до 55-60 млн куб. м на добу, що вимагало відбору із ПСГ 10-15 млн куб. м та імпорту до 6 млн куб. м на добу.

Скільки Україні потрібно запасти газу на зиму

До початку минулого опалювального сезону у ПХГ України було 12,9 млрд кубометрів газу. Завдання цього року уряд поки що не поставив, але навряд чи величина необхідних запасів буде нижчою за торішню.

З яких джерел Україна отримує природний газ

Власний видобуток газу

Влітку минулого року тодішній глава «Нафтогазу» Олексій Чернишов говорив, що жодної потреби в імпорті газу на сезон 2024/2025 років немає, оскільки Україна цілком зможе обійтися газом внутрішнього видобутку. Минула зима показала, що ці розрахунки не справдилися.

Після лютневих ударів РФ по об'єктах видобутку газу в Харківській та Полтавській областях вони отримали значні пошкодження. Неофіційно говориться, що видобуток в результаті впав на 40%, для його відновлення буде потрібно багато місяців. Проте голова Групи «Нафтогаз» Роман Чумак 9 квітня повідомив, що група вже відновила половину обсягів видобутку, втрачених через атаки.

До лютневих атак Україна видобувала близько 52 млн кубометрів газу на добу, а взимку споживала від 110 до 140 млн кубометрів на добу. Різницю покривали запасами із ПСГ.

Імпорт газу

Група «Нафтогаз» планує до 1 листопада цього року імпортувати 4,5-4,6 млрд кубометрів газу, щоб забезпечити стабільне проходження опалювального сезону 2025/2026 років.

Оскільки до 1 листопада залишилося 200 днів, то для виконання плану «Нафтогазу» потрібно імпортувати в середньому 22,5 млн кубометрів газу на добу.

«За минулі роки ми забули про такий імпорт і як його забезпечувати. Потужності на імпорт обмежені. Найдешевшими напрямками є угорський та польський, але вони обмежені – 8 млн куб. м та 6,4 млн куб. м на добу відповідно», – описав ситуацію керівник департаменту з ринкової та трейдингової аналітики «Д.Трейдінг» Кирило Бражко. Однак ОГТСУ повідомила, що за минулий тиждень імпорт газу в Україну був на рівні 37 млн куб. м на добу. Тому виконання планів щодо імпорту швидше за все залежить головним чином від двох факторів: наявності газу в Європі та грошей у «Нафтогазу» для оплати.

За нинішніх цін на газ у Європі (хаб TTF) близько $390 за тисячу кубів для імпорту 4,5 млрд кубометрів потрібно мати близько $1,76 млрд.

Нагадаємо, що у розпал минулого опалювального сезону «Нафтогаз» імпортував газ із Європи за ціною близько $600 за тисячу кубів.

За даними Буславець, «Нафтогаз» розпочинає підготовку до наступної зими з грантом від Норвегії на 140 млн євро та кредитом ЄБРР на 270 млн євро. Крім того, він веде переговори щодо залучення 500 млн євро від Європейського інвестиційного банку та $100 млн від державних банків через рефінансування Національного банку України. У сумі це близько $1,1 млрд, тобто лише 63% від необхідної суми за сьогоднішніх цін на газ.

Ситуація з газом у Європі

Запаси природного газу у ПСГ Європи становлять близько 37,4 млрд куб. м із рівнем наповнення 35%, що нижче середнього за останні 5 років на 23% і нижче за рівень минулого року на 42%.

В останні дні на хабі TTF, що є еталоном у галузі, ціни на ф'ючерси повільно зростають, залишаючись все ж таки нижчими за позначку в 35 євро за 1 МВт•годину ($398 за 1000 кубометрів). Лише на кінець серпня вони перевищують цей рівень, а на кінець грудня наблизилися до 36 євро за 1 МВт•годину ($410 за 1000 кубометрів). Певний час тому осінні ф'ючерси були навіть дешевшими за літні, що робило завдання наповнення ПСГ взагалі важко реалізовуваним.

Аналітики газового ринку зазначають, що нині Європа стикається з важким завданням поповнення своїх газових запасів до необхідного рівня після холодної зими, яка підвищила попит.

Європейська група з транспортування газу Entsog випустила попередження, заявивши, що «критично важливо» розпочати поповнення запасів якнайшвидше. Група також зазначила, що континенту буде потрібний більший обсяг скрапленого природного газу (СПГ) цього літа порівняно з попередніми.

Європа у квітні на тлі теплої погоди розпочала період активного закачування газу до ПСГ після завершення опалювального сезону. При цьому вона продовжує імпортувати СПГ рекордними темпами за історичним максимумом березня.

Тому велика ймовірність, що Україні важко знайти необхідні обсяги газу в Європі, тож доведеться, наприклад, вдаватися до закупівель СПГ в США.

Подякувати 🎉