Facebook Pixel

Опалювальний сезон під загрозою: чому «Нафтогаз» переплачує за газ, що імпортується

В Україні морозна погода збережеться ще щонайменше кілька тижнів, прогнозують синоптики. При цьому запаси газу в підземних сховищах (ПСГ) знаходяться на небезпечно низькому рівні, а нарощуванню власного видобутку заважають, зокрема, санкції, введені Україною. The Page проаналізувало ситуацію із запасами газу у лютому 2025 року.

Скільки газу зараз в Україні

Українські запаси газу перетнули психологічний рівень у 10% ємності ПСГ. Зі сховищ можна підняти 2,95 млрд кубометрів. Там також є 4,5 млрд кубометрів так званого буферного газу, який необхідний для збереження працездатності ПСГ. Його можна підняти, але тоді сховище з великою ймовірністю не можна буде більше використовувати. Також у ПСГ є 0,23 млрд кубометрів газу, що належить трейдерам. Тобто разом 7,65 млрд кубометрів.

«Це історичний мінімум запасів не тільки на цю дату, а й за всі попередні зими. Наприклад, наприкінці минулого опалювального сезону 30 березня 2024 року в ПСГ було більше газу, ніж там є зараз, коли попереду ще два холодні місяці», — заявив екскерівник «Оператора ГТС України» Сергій Макогон.

Чи вистачить газу на зиму? Це залежить від температури повітря, обсягів видобутку та споживання. У попередні місяці в теплу погоду відбір газу в середньому становив 60 млн кубометрів на добу, тому газу за теплої погоди математично вистачить до 30 березня. При морозах споживання значно зростає, і тому потрібно відбирати до 80-90 млн кубометрів. Але згідно з проєктною документацією ПСГ, за їхньої наповненості менше 10% значно падає можливість відбирати газ (не більше 60 млн кубометрів на добу).

Динаміка заповненості українських ПСГ. Джерело: facebook.com/mcfire76

Динаміка заповненості українських ПСГ. Джерело: facebook.com/mcfire76

«Ніколи за всю історію ці показники не перевірялися, тому що ніколи такими порожніми сховищами ще не були. Тому можливі неприємні сюрпризи. Про ризики пошкодження ворогом видобутку я взагалі не пишу», — зазначив Макогон.

Що потрібно робити, щоб газу вистачило на зиму

Щоб зменшити ризики, потрібно нарощувати видобуток газу, збільшувати імпорт чи скорочувати споживання газу.

Наростити видобуток швидко не вдасться. Більше того, українська влада своїми діями навіть його скорочує (про це нижче).

«Нафтогаз» уже почав імпортувати газ. Міністр енергетики Герман Галущенко 5 лютого сказав в інтерв'ю, що цього опалювального сезону країні може знадобитися імпортувати близько 1 млрд кубометрів газу. Він же чотири місяці тому запевняв, що імпорту не потрібно.

За даними ОГТСУ, нині в Україну імпортується близько 16,3 млн кубометрів на добу. Технічно Україна може імпортувати до 50 млн кубометрів. Але за цей газ треба платити, а ціни в ЄС зараз на піку — до 600 євро за тисячу кубометрів (влітку вони були по 300-350 євро, але «Нафтогаз» тоді не хотів імпортувати, заявляючи, що «ми пройдемо зиму виключно на газі українського видобутку»).

Що стосується споживання газу, то Міненерго має план його скорочення. Це не графіки, як в електроенергетиці, а просто відключення груп споживачів (населення — в останню чергу). Насамперед відключаються промислові споживачі. Можливий переведення ТЕС на мазут та вугілля, але цей процес непростий і потребує часу.

Макогон також зазначає, що восени «Нафтогаз» продав до 200 млн кубометрів газу промисловим споживачам приблизно по 15 грн за кубометр, чим додатково знизив свої запаси. А тепер він імпортує газ за 27-28 грн за кубометр. Збитки держкомпанії на цій «операції» можуть становити 2,4 млрд грн.

Видобуток газу в Україні у 2025 році

2024 року Україна збільшила видобуток газу на 2,2% – до 19,12 млрд кубометрів. У 2019–2022 роках обсяги видобутку газу скорочувалися, обвал у 2022 році через війну становив 6%. Але 2023 року почалося збільшення обсягів видобутку, передусім державними компаніями.

Найбільша газовидобувна компанія країни — державне «Укргазвидобування» — минулого року видобула 14,55 млрд кубометрів газу (приріст за рік на 4,6%).

Контрольована державою «Укрнафта» видобула 1,17 млрд кубометрів — на 6,6% більше, ніж у 2023 році.

Приватні компанії скоротили обсяги видобутку на 8% — до 3,4 млрд кубометрів.

Це падіння пов'язане не лише із впливом бойових дій на місця видобутку приватних компаній. Далися взнаки і «регуляційні» дії влади. Наприклад, компанія «Укрнафтобуріння» не видобувала природний газ із грудня 2023 року до серпня 2024 року. Причиною стало блокування її спецдозволу на видобуток з причин, які не до кінця зрозумілі навіть фахівцям.

У листопаді 2024 року повторно зупинили дію спецдозволів компанії Smart Energy через санкції, накладені на її співвласників, серед них Вадим Новинський.

Перша зупинка сталася навесні 2023 року та тривала до серпня 2024 року. За підрахунками компанії, тоді держава недоотримала 1,65 млрд грн податків та 195 млн кубометрів газу. Дивлячись на ці втрати, РНБО у серпні вивів з-під санкцій спецдозволи, що розблокувало видобувну діяльність. Але у жовтні той же РНБО прийняв нове рішення, яке призвело до зупинки газовидобутку на трьох родовищах. У Smart Energy підрахували, що цього разу блокування промислів лише протягом опалювального сезону коштуватиме державі 58 млн кубометрів недобутого газу та 456 млн грн несплачених податків. Більш того, свердловини, що простоюють, поступово заповнюються водою, тому відновлення видобутку на них може виявитися неможливим.

У жовтні минулого року інформагентство Nadra.info звернулося із запитами до Мінекономіки та СБУ. Серед іншого, журналісти запитували:

  • чому нове рішення РНБО щодо санкцій до власників українських компаній-надрокористувачів не врахувало власні попередні коригуючі висновки;
  • чи оцінювали наслідки такого рішення — припинення газовидобутку під час опалювального сезону;
  • як заморожування вітчизняного газовидобутку послаблює економічний потенціал РФ та посилює економічну безпеку України.

Як відповідь на запит ЗМІ чиновники надіслали відписки, в яких розповідається, що таке санкції, для чого вони вводяться тощо, але немає відповіді на жодне поставлене запитання.

Подякувати 🎉