Facebook Pixel

Початок опалювального сезону: скільки газу накопичила Україна

Наземна частина ПСГ «Більче-Волиця»

Наземна частина ПСГ «Більче-Волиця»

В Україні фактично закінчився сезон закачування газу до підземних сховищ (ПСГ), оскільки розпочався опалювальний сезон.

Неофіційно «Нафтогаз» поширює інформацію, що в ПСГ знаходяться 12,9 млрд кубометрів, але до цієї цифри включають 0,6 млрд куб. м буферного газу і навіть 230 млн куб. м газу, що у умовах митного складу (ТНТ). «Це вводить в оману не лише пересічних громадян, а й частину експертів», — пише екскерівник компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон.

Він вважає, що треба говорити про обсяг активного газу — того, який можна підняти із ПСГ узимку для потреб країни.

Макогон наводить такий розрахунок: 12,9 – 0,6 (буферний) – 3,95 (активний газ тривалого зберігання, що виконує функцію буферного) – 0,23 (газ на ТНТ) = 8,12 млрд куб. м.

З цього обсягу також потрібно прибрати газ нерезидентів, який вони мають право будь-якої миті вивезти з України — це 370 млн кубометрів.

Тобто у ПСГ є 7,75 млрд куб. м газу «Нафтогазу» та інших українських компаній. На цей газ теоретично можна розраховувати.

Чи це достатньо для проходження зими? «Складно сказати, тому що вся інформація про видобуток та споживання засекречена. Але плани були встановлені урядом на рівні 13,2 млрд кубометрів», — вважає експерт.

За даними «Укртрансгазу», протягом опалювального сезону 2023/2024 років. було відібрано 8,5 млрд куб. м газу з ПСГ, із них Україна використала 6,7 млрд куб. м.

Але цього року споживання вже вище за минуле на 5%, частка газової генерації суттєво зросла і продовжить зростання із запуском нових енергетичних установок. Тому очікується зростання споживання на 10%, до 7,37 млрд куб. м за умови, що зима буде такою ж м'якою, як і минула.

«Тобто 7,75 млрд кубометрів активного газу в сховищах проти 7,37 млрд потенційного споживання. Це означає, що ледве вистачає і вийдемо з сезону майже з порожніми ПСГ», — вважає Макогон.

Додаток від The Page: В осінньо-зимовий період видобуток газу в Україні продовжуватиметься, він також спрямовуватиметься на споживання. Тому цей фактор слід враховувати у розрахунках.

Макогон звертає увагу на такі ризики:

1. Наприкінці лютого — на початку березня в ПСГ вже буде дуже мало газу, тому можливості щодо відбору газу значно знизяться і їх буде недостатньо для задоволення попиту на газ (особливо якщо будуть сильні морози). Тому вже зараз слід думати про імпорт газу в цей критичний період. Якщо буде дуже холодно в Україні, то буде холодно й у наших сусідів, тому дуже ризиковано було б сподіватися купити газ вже за кризової ситуації.

2. До початку нового сезону закачування Україна вийде майже без активного газу в ПСГ, а це означає, що до 1 листопада 2025 року потрібно буде закачати наступної зими нові 8 млрд кубометрів. А це неможливо зробити лише з ресурсу українського видобутку, тож доведеться імпортувати 2,5-3 млрд куб. м. Для цього потрібні кошти. І імпортувати треба розпочинати вже з кінця весни.

Подякувати 🎉