Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Фото: скріншот відео Euronews
Глава Євроради Шарль Мішель офіційно підтвердив введення четвертого пакету санкцій ЄС проти Білорусі, в який включені 86 фізичних та юридичних осіб. Про це Мішель написав 21 червня в Twitter.
«Сьогодні ЄС послав новий сильний сигнал підтримки народу Білорусі, ввівши нові обмежувальні заходи, — написав Мішель. — Наше послання режиму не може бути зрозуміле невірно: звільнити всіх політичних в'язнів, припинити подальші репресії, почати всеосяжний національний діалог».
Це рішення було ухвалене на зустрічі глав МЗС ЄС у Люксембурзі.
Керівництво ЄС сумнівається, що четвертий пакет індивідуальних санкцій стане більш ефективним, ніж три попередні, тому готується в найближчі дні вперше прийняти економічні секторальні санкції проти Мінська. Ці санкції повинні бути розглянуті на саміті ЄС 24-25 червня.
Йдеться про секторальні обмеження, які можуть торкнутися виробництва калію та тютюнових виробів, фінансових послуг (зокрема, заборона на видачу нових кредитів і надання інвестиційних послуг), нафтового сектору й експорту озброєнь.
Четвертий пакет санкцій проти Білорусі почав готуватися ще на початку року, однак питання про введення економічних санкцій проти Мінська перейшло у практичну площину тільки після інциденту з посадкою в аеропорту Мінська літака Ryanair і арешту блогера Романа Протасевича.
Наприкінці 2020 року Брюссель запровадив щодо Мінська три пакети санкцій за фальсифікацію президентських виборів 9 серпня 2020 року та репресії щодо учасників маніфестацій.
Додатково. Наприкінці травня повідомлялося, що Європейський Союз може покарати Білорусь за примусову посадку авіалайнера Ryanair у Мінську і затримання Протасевича, відрізавши країну від основних джерел доходу — експорту калієвих добрив і транзиту нафтопродуктів.
23 травня в Мінську примусово посадили авіалайнер компанії Ryanair. Білоруські силовики висадили з борта літака та затримали опозиційного журналіста, колишнього головного редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича.
Через це ряд європейських країн, зокрема і Україна, обмежили авіасполучення з Білоруссю. Європейський Союз, США та НАТО зажадали негайно звільнити Протасевича, а також пообіцяли розробити нові санкційні пакети проти Білорусі.