У Мінську затримали білоруського журналіста, колишнього редактора головного опозиційного Telegram-каналу NEXTA та нинішнього Telegram-каналу «Білорусь головного мозку» Романа Протасевича, екстренно посадивши літак авіакомпанії Ryanair, яким він летів із Афін до Вільнюса.
Ситуація переросла в міжнародний скандал. Так, на неї вже відреагувала опозиція Білорусі, назвавши це актом державного тероризму, а США та країни Європи закликали заборонити всі польоти над Білоруссю. розповідає деталі.
Посадка в Мінську Ryanair: деталі
Літак компанії Ryanair, на якому летів Протасевич, здійснив аварійну посадку у Національному аеропорту Мінська під час перельоту з Афін до Вільнюса. NEXTA пише, що причиною був сигнал про мінування. Бомбу так і не знайшли, але відправили пасажирів на повторний огляд, коли і затримали Протасевича. Головне управління боротьби з організованою злочинністю та корупцією Міністерства внутрішніх справ Білорусі підтвердило затримання, передає BBC.
«Олександр Лукашенко [самопроголошений президент Білорусі. —
] і ВПС РБ змусили літак Ryanair розвернутися і сісти в Мінську. Це рейдерське захоплення літака», — заявили в NEXTA, додавши, що в країні Протасевичу, якого звинувачують в організації масових заворушень та розпаленні соціальної ворожнечі, загрожує смертна кара.
Пізніше у Telegram-каналі «Пул Первого», який контролює Лукашенко, заявили, що пілоти звернулися до Мінська, щоб Білорусь прийняла літак, і Лукашенко вирішив погодитися. Також за його дорученням для супроводу літака піднімали винищувач Міг-29, що сталося після рішення пілота Ryanair здійснити посадку у Мінську.
Реакція Ryanair на скандал із Протасевичем
У Ryanair через декілька годин після аварійної посадки заявили, що влада Білорусі проінформувала екіпаж про загрозу безпеці на борту та вимагала зробити посадку в найближчому аеропорту, а саме в Мінську. Однак, як пише «Європейська правда», тієї миті, коли літак почав змінювати курс за вказівкою диспетчерів, відстань від нього до Мінська була у 2-3 рази більшою, ніж до аеропорту призначення — на півдні Вільнюса. До того ж, у заяві не згадується ситуація з Протасевичем.
Затримання Протасевича у Мінську: реакція світу
Штаб Світлани Тихановської вже звернувся до офісу Ryanair і Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) з вимогою провести розслідування щодо затримання Протасевича, заявивши, що «цілком очевидно, що це операція спецслужб із захоплення літака з метою затримання активіста та блогера Романа Протасевича».
Водночас країни Євросоюзу одноголосно заявили, що захоплення цивільного літака є актом державного тероризму і всі пасажири, включно із Протасевичем, мають отримати можливість безперешкодно залишити Білорусь і вилетіти у пункт призначення. Зокрема, голова «Європейської народної партії» Дональд Туск у своєму Twitter написав, що «Лукашенко став загрозою не лише для своїх громадян, а й для міжнародної безпеки. Його акт державного тероризму потребує негайної та жорсткої реакції всіх європейських урядів та інститутів».
«Чергова атака на свободу слова з боку білоруської влади. Вимагаємо негайного звільнення. На час утримання під вартою права затриманого мають бути безумовно ґарантовані», — заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
Канада, зі свого боку, закликає звільнити Протасевича і назвала ситуацію «серйозним втручанням у діяльність цивільної авіації та посягання на свободу преси».
Після цієї події голова комітету сенату США з міжнародних відносин Боб Менендес, а також представники Чехії, Латвії, Німеччини, Литви, Ірландії, Польщі та Великої Британії заговорили про засудження влади Білорусі та вимагають ICAO провести розслідування. А допоки цього не відбувається, міжнародне співтовариство вимагає призупинити членство Білорусі в організації і «заборонити всі польоти над цією країною, зокрема польоти в Білорусь і з неї».
В самій організації заявили, що занепокоєні примусовою посадкою рейсу Ryanair та його пасажирів, що може суперечити Чиказькій конвенції.
Також уранці стало відомо, що щонайменше два рейси авіакомпанії AirBaltic уже рушили в обхід повітряного простору Білорусі, передає «Єврорадіо». Зокрема, рейс із Риги на Одесу оминув територію Білорусі над Литвою та Польщею, а з Риги на Тбілісі — рушив через повітряний простір Росії.
Додамо також, що Європейська Рада розгляне цей інцидент 24 травня.