Facebook Pixel

Санкції проти Білорусі: ЄС позбавить Лукашенка головних джерел доходів

Автор

Європейський Союз може дуже жорстко покарати Білорусь за примусову посадку авіалайнера компанії Ryanair у Мінську та затримання опозиційного журналіста Романа Протасевича, відрізавши країну від основних джерел доходу — експорту калієвих добрив і транзиту нафтопродуктів.

Про це повідомило AFP із посиланням на голову Європейського парламенту, верховного представника Євросоюзу з дипломатичних питань Жозепа Борреля.

Коли глави країн — членів ЄС попросили надати їм варіанти секторальних економічних санкцій проти Білорусі, їх вибрали майже миттєво, зазначив Боррель. Хоча зазвичай Євросоюз не застосовує такий вид санкційних обмежень.

Заборона експорту калійних добрив може суттєво підірвати економіку Білорусі. Це основний експортний товар країни та єдине її мінеральне багатство (підтверджено запаси в 7,5 млрд тонн, в той час як щорічний видобуток становить близько 50 млн тонн). Білоруський експорт задовольняє велику частину європейських потреб у добривах, сама Білорусь — третій за величиною виробник добрив у світі, частка якого становить 18,2% світового ринку в цій сфері. Однак Європа в змозі знайти заміну білоруському експорту, а ось чи знайдуть нових клієнтів білоруські експортери, велике питання.

Але калій — це не єдина сфера, де Білорусь може зазнати збитків. У МЗС Литви вважають, що нові секторальні санкції можуть поширити й на нафтопродукти, на транзиті яких заробляє Білорусь, передає агентство «Інтерфакс-Україна». Близько 50% транзиту нафтопродуктів спрямовано саме на європейський ринок. За перший квартал 2021 року з понад 2,5 млн тонн нафтового експорту Білорусі майже 1,5 млн тонн пішли у Європу.

Раніше опозиційний політик Світлана Тихановська також зверталася до Євросоюзу з вимогою ввести економічні санкції проти Білорусі, заборонивши експорт калію, нафтопродуктів і деревини, але тоді їй відмовили.

Рішення про введення санкцій мають ухвалити до початку червня. За словами Борреля, Євросоюзу потрібно оцінити всі ризики введення санкцій, зокрема й те, яку позицію в цьому питанні обере Росія — один із небагатьох нинішніх союзників Олександра Лукашенка.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс підкреслив, що санкції мають бити по секторах і компаніях бізнесменів, які підтримують режим Лукашенка.

Контекст. 23 травня в Мінську примусово посадили авіалайнер компанії Ryanair. Білоруські силовики висадили з борту літака та затримали опозиційного журналіста, колишнього головного редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича.

З цієї причини деякі європейські країни, зокрема Україна, обмежили авіасполучення з Білоруссю. Європейський Союз, США та НАТО зажадали негайно звільнити Протасевича (який тим часом почав «співпрацювати зі слідством» і «давати свідчення»), а також пообіцяли розробити нові санкційні пакети проти Білорусі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉