Виконавча директорка ТСУ Катерина Михалко наголосила, що наразі Україна є найсильнішою в світі в асиметричних рішеннях на фронті, а подібний досвід має лише одна країна — рф. Тому важливо, аби українським виробникам дозволили експортувати озброєння, щоб вони першими змогли монетизувати цей досвід.
Про це Михалко заявила під час форуму «Експорт безпеки: українська зброя у світі», передає .
Чому важливо дозволити експорт українського озброєння
Виконавча директорка Технологічних сил України підкреслила, що Україна на цей час найсильніша в світі у асиметричних рішеннях: дронах, РЕБах тощо. Подібний досвід має тільки одна держава — росія. Тому, як зазначила Михалко, сьогодні питання стоїть таким чином: хто перший монетизує свій досвід війни і зробить свою державу ще багатшою, успішною і технологічнішою.

«Ми б не хотіли, щоб світ покладався на зброю, яку виготовляє диктатура. Тому Україні дуже важливо знайти своє місце в світі і місце для української зброї», — каже Катерина Михалко.
Вона підкреслила, що фактично юридичної заборони на експорт не існує: немає ніякого закону чи постанови, які стверджували б, що експорт закритий, втім, українські виробники не можуть вивезти свою зброю на виставки та продати її за кордоном. Водночас 63% спроможностей приватних виробників простоювали у 2024 році.
«Це означає, що вони могли виготовити більшу продукцію, але не виготовляли її через те, що держава не підписала контракт», — зазначила Михалко.
Крім того, виконавча директорка ТСУ підкреслила, що йдеться саме про контрольований експорт в країни, які є «перевіреними для України».

Фото: ТСУ
«Мова йде про контрольований експорт, бо коли компанія отримує дозволи на експорт, вона подає заявку спеціальну, її перевіряє Служба безпеки України, Міністерство оборони. Також Генеральний штаб каже свою думку. Відповідно, коли ті всі перевірки пройдені, компанія отримує фінальний дозвіл або відмову. Зараз проблема полягає в тому, що все високотехнологічне бойове озброєння отримує цю відмову», — каже вона.
Попри те, що українські виробники не можуть експортувати своє озброєння, росія розширює міжнародну співпрацю та демонструє свої досягнення на виставках. Зокрема, за час повномасштабної війни з Україною москва підписала експортних угод на $55 млрд.
Також, за словами Михалко, експорт зброї може дозволити Україні показати свою силу США:
«Ми не просимо безплатної допомоги, ми хотіли вам продавати свої зразки озброєння, заробляти на цьому кошти і покращувати забезпечення фронту. Це сильна позиція, і Сполучені Штати, особливо їх приватний сектор, вони безумовно зацікавлені в українському досвіді війни».
Своєю чергою Європі Україна може запропонувати досвід в дронах і РЕБах, який у неї відсутній, а також масштабування виробництва.
Крім того, Михалко підкреслила, що купуючи українське, ЄС буде підсилювати свою обороноздатність, а українці отримуватимуть ті необхідні фінансові ресурси, які їм треба, аби далі стримувати армію рф.
Також виконавча директорка ТСУ наголосила, що експорт зброї — це про зміну іміджу України.
«…ми більше не просимо безплатної допомоги, ми більше не є жертвами цієї війни, ми не є об'єктом співчуття чи ще чимось. Ми є суб'єктом, який готовий заходити в партнерські стосунки, надавати свій досвід, і в умовах нової небезпеки для Європейського Союзу Україна — це єдине працююче рішення», — резюмувала Михалко.
Нагадаємо, 22 травня 2025 року президент Технологічних сил України Вадим Юник та виконавча директорка Катерина Михалко підписали відкритий лист до президента Володимира Зеленського з проханням відкрити експорт зброї для вітчизняних виробників.