Facebook Pixel

85% виробників ОПК планують релокацію за кордон — куди саме

85% приватних виробників озброєння та військової техніки (ОВТ) мають намір переїхати або вже здійснили релокацію. Такі дані наводять Технологічні Сили України (ТСУ) станом на лютий 2025 року. У опитуванні взяли участь 34 компанії приватного сектору оборонно-промислового комплексу.

Quote«Перше опитування щодо намірів релокації бізнесу за кордон ТСУ провели у серпні 2024 року. Дані нового опитування підтверджують, що рівень цього показника залишається критично високим. Ба більше, 62% опитаних компаній не бачать проактивних дій з боку держави для поліпшення бізнес-клімату в оборонному секторі. Поки держава не зменшить вплив факторів, які змушують бізнеси в ОПК переїжджати, Україна продовжить втрачати можливість створити субʼєктну обороноздатність. На жаль, це в першу чергу негативно впливає на забезпечення військових озброєнням і технікою, а також на економіку країни», — коментує Катерина Михалко, виконавча директорка ТСУ.

До п'ятірки країн, які виробники обирають для релокації, входять Польща, Чехія, США, Словаччина та Естонія.

znimok-ekrana-2025-03-24-172430.png

На першому місці серед причин, які змушують виробників задуматися про релокацію, — заборона на експорт зброї. Такої думки дотримуються 63% респондентів. Інші причини включають низький обсяг держзамовлень за наявності можливості виробляти більше — 47%, загрози безпеці — 47%, відсутність державного оборонного замовлення — 44% та інші труднощі у галузі.

Очікуваність державних замовлень на кілька років, а також відкриття експорту ОВТ для понад 70% опитаних компаній будуть основними факторами, які стимулюватимуть виробників залишатися в Україні. Ці два чинники взаємопов'язані. Через нестабільність державного контрактування та фактичне обмеження експорту виробничі потужності приватних зброярів часто не використовуються на повну потужність.

Станом на лютий 2025 року лише 15% опитаних виробників мають повністю завантажені виробничі потужності. Ще понад 60% — на рівні 50% завантаженості. У решти виробників потужності використовуються менш ніж на 30%, або вони взагалі не функціонують.

Подякувати 🎉