Лїіна Вахтрас, керуюча директорка програми електронного резидентства Естонії, розповіла, чому українці і e-Residency — це ідеальний метч.
Естонія запровадила електронне, або віртуальне резидентство для громадян інших країн десять років тому, першою в світі. Сьогодні кількість е-резидентів перевищує населення Тарту – другого за розміром міста країни: 121 тис. е-резидентів проти 101 тис. тартусян. Українські бізнеси дуже швидко оцінили прозорість та простоту процедури віддаленого отримання е-резидентства. Україна досі залишається першою за кількістю е-резидентів. Саме Україна, разом з Німеччиною і Іспанією, увійшла до топ-3 ринків, де програма розвивалась найшвидше за все.
Не дивно, що серед е-резидентів Естонії можна знайти багато відомих в Україні компаній і людей, насамперед у IT-секторі. Що таке е-резидентство і чому його обирають технологічні компанії з усього світу, The Page розповіла Лїіна Вахтрас, керуюча директорка е-Residency.
Як маленька Естонія збільшила власну «фанбазу» за рахунок e-Residency, Лїіна Вахтрас, керуюча директорка програми електронного резидентства, розповіла The Page.
The Page: Що таке е-Residency?
Е-Residency – це електронне або віртуальне резидентство для громадян інших країн, запроваджене Естонією десять років тому. Це дає доступ до цифрових послуг Естонії та дозволяє створювати компанії в ЄС незалежно від того, де ви перебуваєте – фактично бізнес у власному рюкзаку.
The Page: Чому бізнес-середовище Естонії привабливе для е-резидентів?
У нас вести бізнес можна відносно легко і дешево. Наприклад, у Німеччині створити і управляти компанією дорого і займає багато часу через великі адміністративні витрати, необхідність найму податкових консультантів і бухгалтерів, часті візити до нотаріуса, що ускладнюються додатковою бюрократією.
В Естонії все можна робити онлайн, що значно знижує витрати. Ба більше, е-резиденти можуть навіть бухгалтерські послуги замовити на нашому маркетплейсі за 75 євро на місяць.
Крім того, Естонія не оподатковує реінвестований прибуток, водночас не гарантуючи податкове резидентство.
The Page: Чому люди обирають е-резидентство для ведення бізнесу?
Спочатку ми думали, що це буде цікаво для людей за межами ЄС, оскільки дозволяє отримати доступ до єдиного ринку Євросоюзу, грантів та варіантів фінансування. Але станом на кінець 2024 року майже половина з 121,1 тис. е-резидентів мають громадянство ЄС, решта – з усього світу. Понад 50% з 33,8 тис. компаній, створених е-резидентами, належать державам-членам ЄС.
Топ-10 країн, громадяни яких стали е-резидентами Естонії, станом на грудень 2024 року. Джерело: https://www.e-resident.gov.ee/dashboard/
Чому е-Residency вигідна для Естонії
The Page: Чим програма е-Residency вигідна для економіки Естонії?
Нові компанії-резиденти не повинні відразу платити податки. Податкові зобов’язання виникають, якщо е-резиденти наймають працівників в Естонії, тоді платять податки за цих працівників. Також при виведенні дивідендів за кордон резиденти мусять сплатити в Естонії податок на прибуток. Цього року це 20%, з наступного буде 22%.
Деякі компанії-е-резиденти ще ніколи не платили жодних податків в Естонії. І це теж добре. Ми сподіваємося, що вони далі розвиватимуться. І найматимуть естонців, створюючи робочі місця у нас в країні. І, можливо, будуть виводити дивіденди.
У 2023-му електронні резиденти заплатили в бюджет Естонії 67 млн євро, що становить 0,5% держбюджету.
Скільки податків сплатили е-резиденти до бюджету Естонії у 2023 році. Дані https://www.stat.ee/
The Page: Як е-Residency допомагає стартапам?
Як я казала, зобов’язання з податку на прибуток виникають тільки при його виведенні з країни.
Естонія не оподатковує реінвестований прибуток, тому стартапи можуть використовувати зароблені кошти для розвитку свого бізнесу.
Зазвичай вони починають платити податки до державного бюджету через три-чотири роки.
The Page: Які сектори економіки найчастіше обирають е-резиденти?
Найчастіше це сектор ІТ і послуг (детальніше можна подивитися на сайті програми e-Residency. – The Page). Серед резидентів багато програмістів і розробників. На другому місці – керуючі компанії і хед-офіси, на третьому – електронна комерція і торгівля. Є видавництва, фінансові сервіси, науково-технічні дослідження, рекламні, інформаційні і маркетингові агенції, бізнес-консультації. Є резиденти креативних професій, є перекладачі, є онлайн-навчання та інші мікробізнеси, які продають свої послуги онлайн.
Які сфери економіки обирають для бізнеса е-резиденти Естонії. Дані на середину грудня 2024 року
The Page: Які критерії для отримання е-резидентства?
Кандидат відправляє онлайн заявку на отримання e-Residency. На першому етапі всі заявки розглядає поліція – і якщо щось здається підозрілим при перевірці особистості апліканта, вона не надасть дозвіл на е-резидентство і поверне документи. Відмову отримують до 10% заявників, як правило, через відсутність співпраці між естонськими органами влади та службами безпеки чи поліції в країнах походження заявників.
Перевірка в поліції і службі безпеки триває до двох-чотирьох тижнів. Якщо все добре, очікуйте на ID-картку е-резидента. Зараз цей етап триває близько двох місяців, але наша програма планує скоротити його до двох тижнів. Для цього ми хочемо запровадити дистанційну онлайн-верифікацію біометричних даних, щоб можна було подавати відбитки пальців через телефон.
Ми також прагнемо додати функцію електронного підпису для нерезидентів, подібну до функціоналу, доступного в українському застосунку «Дія». Водночас деякі подібні функції, такі як Smart-ID, вже доступні громадянам Естонії.
Наскільки безпечно е-резидентство в Естонії
The Page: Як е-Residency забезпечує безпеку персональних даних?
Дані е-резидентів охороняються так само, як і дані громадян Естонії. Кіберзлочинцям жодного разу не вдалося зламати електронний реєстр підприємств та інші системи. У нас не було зафіксовано жодного витоку даних. Естонія добре обізнана з кібербезпекою, і державні установи наймають команди «білих» хакерів для перевірки систем на вразливості.
The Page: Заявка на e-Residency подається онлайн. Чи були спроби зареєструвати компанію за краденими чи підробленими документами?
Так, були випадки, коли хтось для електронного резидентства надавав ідентифікаційні дані іншої особи, але про жодну успішну спробу мені невідомо.
Електронне резидентство не дає дозволу на проживання в Естонії
The Page: Якщо я маю е-резидентство, чи буде мені простіше отримати громадянство або податкове резидентство в Естонії?
Ні, е-резидентство не надає привілеїв для отримання громадянства або податкового резидентства. Це просто цифровий доступ до послуг, на ID-картці навіть фото немає.
Іноді е-резиденти вирішують переїхати до Естонії, але це зовсім інший процес. Е-резидентство – це не віза і не дозвіл на проживання.
Хоча на початку дії програми деякі люди, отримавши е-резидентство, вирішили, що це аналог естонського посвідчення особи. Поїхали в аеропорт, спробували по цій ID сісти в літак – і не змогли.
Українці і e-Residency – це ідеальний метч
The Page: Серед е-резидентів багато українців. Чому?
Українські бізнеси майже одразу оцінили прозорість та простоту процедури віддаленого отримання е-резидентства.
Україна була одним з двох ринків, де програма розвивалася найшвидше (за даними останніх трьох місяців, Іспанія обійшла Україну за темпами реєстрації нових ID і компаній, але українців-резидентів в Естонії досі найбільше. – The Page).
Громадяни Іспанії обійшли українців за реєстраціями в e-Residency наприкінці 2024 року
Відсоток українців, які створюють компанії через е-Residency, вищий, ніж в інших країнах.
Для нас це ідеальний метч, ідеальний ринок, оскільки е-резидентство передбачає створення компаній і доступ до єдиного ринку ЄС.
І головне, що все можна робити онлайн. Українці можуть створювати компанії в ЄС, керувати ними онлайн без необхідності приїжджати до Естонії. Це просто, без бюрократії і не дуже дорого.
The Page: Як е-Residency допомагає українцям під час війни?
Ми хочемо, щоб українці, особливо ті, хто залишився в країні і бореться за свободу – свободу не тільки України, але й всієї Європи, – мали можливість заробляти гроші, створюючи компанії і пропонуючи свої послуги не лише в Україні, але й за її межами.
Коли почалася повномасштабна війна росії проти України, естонський уряд зробив е-резидентство для українців безкоштовним на знак підтримки. Ми призупинили промокампанії на ваш ринок, тому що зараз це не дуже етично. Але навіть без маркетингових зусиль українці продовжують приєднуватися до програми, йде органічне зростання.
При реєстрації громадянин України має сплатити за заявку, але згодом ми відшкодовуємо ці кошти з бюджету Естонії.
The Page: Скільки українців серед е-резидентів і який вклад в економіку вони роблять?
За десять років е-резидентство Естонії отримали майже 7600 громадян України – це 6,3% від всіх електронних резидентів. Вони створили понад 2660 компаній. Минулого року українські е-резиденти сплатили в Естонії 6,2 млн євро податків, включаючи податки на працевлаштування та корпоративні податки.
e-Residency несумісне з відмиванням грошей, тероризмом, рф і білоруссю
The Page: Чи приймає е-Residency громадян росії та білорусі?
Ні, одразу після початку повномасштабної війни в Україні Естонія припинила надавати електронне резидентство громадянам росії та білорусі.
До того було кілька випадків, коли росіяни створювали компанії, які викликали занепокоєння через відсутність ліцензій або фінансові махінації, наприклад, піраміди. Ми оновили законодавство, щоб зробити процес скасування е-резидентства у таких випадках дуже простим.
The Page: Які дії вживаються у разі зловживань з боку е-резидентів?
Якщо будуть виявлені зловживання системою, ми забираємо у порушників електронне резидентство. Компанії будуть закриті – не одразу, а після відповідних процедур. Якщо компанія надає фінансові послуги і робить щось неправильно, її позбавлять ліцензії.
Потім вони мають пройти юридичні процедури для вирішення цих проблем.
The Page: Можливо, згадаєте гучні випадки скасування e-Residency?
Наприклад, був випадок з британським громадянином, який створив компанію з видавництва книг і брошур. Пізніше виявилося, що він друкував матеріали, які підтримували норвезького вбивцю Брейвіка. Його е-резидентство було скасовано, а компанію ліквідовано.
Інший випадок стосувався палестинських громадян, які відкрито підтримували ХАМАС у соціальних мережах. Їм також скасували е-резидентство.
The Page: Чи приймає е-Residency компанії з сектору гемблінгу? Для нашої економіки в якийсь момент онлайн-казино стали катастрофічною проблемою. До того ж великими гравцями українського ринку азартних ігор є гральні компанії, зареєстровані в білорусі, росії, на Кіпрі чи – дуже умовно – в країнах Балтії.
Ми не робимо жодних винятків для конкретного типу компаній. Якщо бізнес законослухняний і платить податки, він може отримати е-резидентство. Дотримання законів прискіпливо контролюють податкові та митні служби, є декілька видів моніторингу.
Естонська версія Financial Intelligence Unit (FIU) бореться з фінансовими злочинами і виявляє будь-які схеми відмивання грошей.
The Page: А правда, що Естонію називали криптовалютним раєм?
Бум криптовалют у світі почався приблизно у 2018 році. Естонія – як і більшість інших країн – не встигла затвердити відповідного законодавства. Ці хлопці [криптобізнесмени] дуже добре розбираються у диджиталі, тому швидко зрозуміли, що наше електронне резидентство їм стане у пригоді. Тому у нас з’явилося багато криптокомпаній.
На початку 2022 року Естонія стала першою країною в ЄС, яка жорстко зарегулювала криптовалютний ринок. FIU слідкує за тим, щоб зареєстровані в Естонії криптовалютні бізнеси ретельно дотримувалися правил боротьби з відмиванням грошей, дью-дилідженс і «знай свого клієнта», мали статутний капітал щонайменше 12 тис. євро і керуючий офіс в Естонії. Сьогодні криптобізнеси у нас повинні мати обов’язкові резерви від 125 до 350 тис. євро.
До червня 2022 року всі криптоорганізації мусили оновити ліцензії. Майже 200 компаній не пішли на перереєстрацію самі, ще приблизно стільки ж ліцензій відкликала FIU через невідповідність. На кінець 2024 року в Естонії залишалося трохи більше 50 криптокомпаній з ліцензіями.
Українці — це ідеальний метч, ідеальний ринок для e-Residency, впевнена Лїіна Вахтрас, керуюча директорка програми. Фото: e-resident.gov.ee
e-Residency – це не оптимізація податків, а стабільність умов для бізнесу
The Page: Чи є подібні програми в інших країнах?
Наша сусідка Литва пропонує програму, подібну до естонської, але з помітними відмінностями. На відміну від е-резидентства в Естонії, литовська програма вимагає від заявника обов’язкової поїздки в країну, щоб особисто подати заявку та отримати дозвіл на проживання. Литва також надає податкові пільги для малого бізнесу: компанії з менш ніж 10 співробітниками та річним валовим доходом менше 300 тис. євро можуть претендувати на знижену ставку податку на прибуток підприємств (CIT) – 0% у перший рік діяльності та 5% у наступні роки, за умови виконання певних умов.
Натомість в Естонії електронні резиденти не зобов’язані сплачувати податки одразу – ми пропонуємо стартапам свободу вибору. Унікальність естонського е-резидентства також полягає в легальному віддаленому доступі до бізнес-екосистеми ЄС, який дозволяє підприємствам обслуговувати клієнтів в ЄС, мінімізуючи бюрократію. Станом на 1 лютого 2023 року в Естонії також не існує вимог щодо мінімального статутного капіталу для приватних товариств з обмеженою відповідальністю (OÜ).
У Португалії, де зараз проживає багато українців, можна отримати резидентство через програми так званих «золотих віз». Зазвичай для цього потрібно придбати нерухомість або зробити значні інвестиції. Аналогічні програми існують у багатьох інших країнах, зокрема у Великій Британії, Іспанії та Чорногорії. Однак програми «золотої візи» є суперечливими, адже часто призводять до зростання вартості життя, що негативно впливає й на місцеві громади.
На відміну від них, такі ініціативи, як e-Residency, спрямовані, навпаки, на підтримку місцевих громад. Вони створюють робочі місця, залучають таланти та генерують доходи для місцевих сервісів. При цьому немає потреби у фізичному проживанні чи значних інвестиціях у нерухомість, що також безпосередньо дозволяє уникнути підвищення вартості життя.
Є країни, де можна заснувати бізнес в одній зі спеціальних економічних зон, заплативши 5000 євро. Протягом перших п’яти років нові підприємці мають податкові пільги і практично не сплачують податків, але через п’ять років компанія відчуває всю глибину податкового навантаження.
Зазвичай бізнесу для початку зростання потрібно декілька років. Тому схеми, які просто залучають бізнес на короткий термін, можуть бути менш привабливими.
Естонія пропонує стабільне середовище, де ви можете розвивати свій бізнес без непередбачених змін. Я вважаю, що наша модель є найбільш стійкою, оскільки вона дозволяє створювати та керувати компанією в ЄС без прив'язки до фізичного місця та з мінімальною бюрократією.
Естонія – це скоріше «бюрократичний рай», ніж «податковий», адже всі податкові вимоги ЄС там діють без винятку.
Наші податкові закони однаково застосовуються як до естонців, так і до е-резидентів. Важливо також зауважити, отримання е-резидентства не означає автоматичного переходу на естонську систему оподаткування. Щоб скористатися податковими пільгами в Естонії, ваш бізнес має мати реальну діяльність саме там.
Немає різниці, звідки родом бізнесмен – з України, Іспанії, Бразилії. Важливо, що ви точно знаєте, на що підписуєтеся, і не зіткнетеся з раптовими змінами правил через кілька років.
Фотогалерея
с