Всі рецептурні ліки з 1 квітня продаватимуться за е-рецептами. Що про це відомо

Всі рецептурні ліки з 1 квітня продаватимуться за рецептами. Що про це відомо

З 1 квітня 2023 року всі рецептурні препарати в Україні мають продаватись за рецептами. Спочатку, крім електронних (е-рецептів), аптеки прийматимуть і паперові, нагадали в Міністерстві охорони здоров’я.

Як купувати ліки за рецептом в прифронтових регіонах з 1 квітня 2023

Електронний рецепт буде вводитися поступово, з можливістю в разі потреби використання паперових рецептурних бланків. Таким чином, в прифронтових регіонах пацієнти не залежатимуть від відсутності світла та інтернету в аптеці.

За потреби рецептурні ліки можна буде придбати без е-рецепта і навіть рецепта взагалі, окрім наркотичних препаратів. Військові адміністрації, ЗСУ та волонтери можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо у дистриб’юторів — теж без рецепту.

Чи обов’язково мати декларацію з сімейним лікарем для отримання е-рецепту на ліки

Щоб отримати е-рецепт, декларація з сімейним лікарем не потрібна, проте пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ (якщо ви робили вакцинацію від COVID хоча б раз, ваші дані там є).

Виписати рецепт може терапевт, хірург, кардіолог чи онколог, у якого ви проходите лікування. Це може бути лікар як державного чи приватного закладу, так і лікар-ФОП.

Для лікування хронічних захворювань повторний електронний рецепт можна отримати дистанційно. Ліки для паліативних хворих можуть купувати їхні родичі при наявності відповідного документа.

Обмежень немає, підкреслили в МОЗ.

Також е-рецепт призначає тільки активну речовину препарату, а не конкретний бренд. Що саме купувати, вирішує сам пацієнт в аптеці.

Як купити ліки за електронним рецептом

Термін дії е-рецепта – 30 днів (на наркотичні засоби — 10 днів).

Після того, як лікар зробив призначення та сформував електронний рецепт, пацієнту має прийти смс-код на телефон. Саме з цим кодом і треба йти в аптеку.

Е-рецепт складається з 16-значного номеру та 4-значного коду підтвердження.

В аптеці пацієнт має повідомити фармацевту 16-значний номер рецепта — продиктувати усно, показати записку, СМС на телефоні тощо.

Фармацевт запропонує наявні ліки з діючою речовиною на вибір. Якщо пацієнта влаштовує ціна та препарат, він має назвати 4 цифри підтвердження та здійснити оплату, а фармацевтичний працівник – накладає електронний підпис. Так рецепт вважається погашеним

Які ліки будуть за рецептом з 1 квітня 2023 року: перелік

МОЗ не розширює перелік рецептурних препаратів. Які ліки є рецептурними, можна подивитись в держреєстрі лікарських засобів. Як нагадала Марія Карчевич, заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку, серед рецептурних препаратів є:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати, у тому числі й протизаплідні, разом з постинором для екстреної контрацепції, гормони щитовидної залози, гормональні мазі та креми (момедерм);
  • препарати для лікування артеріального тиску (каптоприл, каптопрес, бісопролол, сечогінні фуросемід та діакарб), серцевих хвороб (навіть велике дозування корвалолу та валокордину);
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджуючі препарати (великі упаковки магнікору чи кардіомагнілу);
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю (німесил та аналоги),
  • кашлю (кодеїновмісні препарати та на основі сольбутамолу),
  • антигістамінні (дексаметазон, а також ампульний супрастин) та та заспокійливі.

Контекст. Закон про електронну торгівлю ліками набув чинності у жовтні 2021 року.

З 1 серпня 2022 року е-рецепт ввели на антибіотики, з листопада – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

На 30 березня 2023 року вже виписано 692 тис. електронних рецептів на антибактеріальні засоби і 20,1 тис. на наркотичні та психотропні.

Читати на The Page