Газопровід «Турецький потік», який запустили вчора, 8 січня, знизить транзит газу через Україну до 2020 року на 15 млрд куб. м. Це означає, що наша країна не недоотримає близько $450 млн доходів.
Про це написав на своїй Facebook-сторінці керівник Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ) Сергій Макогон.
За його словами, транзит газу через Україну в Балканському напрямку з 1 січня 2020 року здійснюється тільки для потреб Румунії та Молдови. Водночас Болгарія, Туреччина та інші країни цього регіону не отримують газ через Україну.
«На жаль, ми не змогли його зупинити. Ми вже відчули його вплив», — написав Макогон.
Він також повідомив, що Україна добилася створення на базі Трансбалканського газопроводу нового коридору для постачання газу в Україну з Болгарії, Туреччини та Греції. Йдеться про поставки до 15,8 млн куб. м на добу, які в тестовому режимі почнуться в січні.
Контекст
Палата представників США 12 грудня підтримала оборонний бюджет країни на $738 млрд, який також передбачає санкції проти російських газопроводів «Північний потік – 2» і «Турецький потік».
Після того, як почала діяти американська заборона на будівництво газопроводу «Північний потік – 2» в обхід України, 20 грудня Євросоюз, Німеччина та Росія висловили невдоволення санкціями США. Прессекретар канцлера ФРН Ульріке Деммер назвала нові санкції США втручанням у внутрішні справи Німеччини. Зі свого боку посол США в Німеччині Річард Гренелл заявив, що нові санкції підтримали багато країн Європи, а також Єврокомісія та Європейський парламент.
Водночас швейцарська компанія AllSeas Group припинила будівництво російського газопроводу «Північний потік — 2», а пізніше вивела з Балтійського моря свої судна, які займалися його прокладкою.
«Турецький потік» — газопровід протяжністю близько 1 тис. км, що проходить по дну Чорного моря з Краснодарського краю РФ в Туреччину. Його перша нитка, будівництво якої завершилося в квітні 2018 року, призначена для турецького ринку, друга — для постачання газу країнам Південної та Південно-Східної Європи. Потужність кожної гілки становить 15,75 млрд куб. м газу на рік.