Facebook Pixel

Ще один мільярдер летить у космос. Цього разу на кораблі SpaceX Ілона Маска

Невеликий список мільярдерів, які злітали в космос, найближчим часом поповниться ще одним. Американська приватна аерокосмічна компанія SpaceX анонсувала запуск першої повністю цивільної місії Inspiration4 на орбіту вже цього тижня, пише Reuters.

Що, де, коли?

Місія компанії Ілона Маска мала стартувати з космічного центру Кеннеді на мисі Канаверал 15 вересня. Однак її перенесли на день з огляду на погодні умови та технічні вимоги. Додаткова доба дасть SpaceX більше часу на перевірки та аналіз даних перед польотом.

Космічні туристи відправляться на орбіту на кораблі Crew Dragon. Капсула вже використовувалася під час запуску на Міжнародну космічну станцію (МКС) астронавтів NASA. На орбіту корабель виведе ракета Falcon 9.

Очікується, що політ триватиме три дні. Туристи здійснюватимуть оберт навколо Землі кожні 90 хвилин зі швидкістю понад 27 360 км/год, що приблизно у 22 рази перевищує швидкість звуку. Тим часом за бажанням екіпаж може пробути в космосі довше – до п’яти днів. Після завершення місії екіпаж приводниться на платформу поблизу Флориди. Варто зазначити, що замість стикувального модуля Crew Dragon оснащений величезним скляним куполом.

Хто полетить

Політ відрізняється від інших тим, що до складу екіпажу не ввійде жодного професійного астронавта. Загалом на Crew Dragon без супроводу професіоналів летітиме четверо осіб:

  • Джаред Айзекман (Jared Isaacman) – мільярдер, засновник та гендиректор американської компанії Shift4 Payments. 38-річний чоловік із дитинства «хворіє космосом». У 2018 році він був присутнім на запуску «Союзу» на Байконурі в Казахстані, потім — на старті кількох кораблів NASA. Айзекман встиг налітати багато годин на комерційних та приватних літаках, тому він став керівником майбутньої місії. Окрім того, у віці 26 років він здійснив найшвидший кругосвітній переліт на легкому реактивному літаку. Технологічний магнат заплатив невказану, але, ймовірно, значну суму своєму колезі-мільярдерові Маску за політ із трьома іншими спеціально відібраними членами космічної команди. Мільярдер профінансував усі чотири місця. Айзекман використовує політ для того, щоб зібрати пожертви на суму $200 млн для лікарні St. Jude Children's Research Hospital у Мемфісі, яка спеціалізується на лікуванні дітей від онкології.
  • Хейлі Арцено (Hayley Arceneaux) – помічниця лікаря в St. Jude. В дитинстві вона пережила рак кісток, жінка стане першою астронавткою з протезами.
  • Крістофер Семброскі (Chris Sembroski) – 42-річний ветеран Військово-повітряних сил США, співробітник корпорації Lockheed Martin, який колись був кандидатом в астронавти NASA. Виконуватиме роль бортінженера.
  • Сіан Проктор (Sian Proctor) – 51-річна педагог, підприємець та досвідчений пілот. У місії Inspiration4 візьме на себе роль пілота корабля.

Четвірка витратила п'ять місяців на ретельну підготовку, включаючи центрифугу (G-force), тренування в умовах мікрогравітації та симулятора, аварійні тренування, аудиторні заняття та періодичні медичні огляди.

Конкурс за три місця на борту розігрувався серед тих осіб, які «втілюють стовпи місії – лідерство, надію, щедрість та процвітання». Всі вони мали відповідати певним критеріям: фізичним (зріст – менше 198 см, вага – не більше 113 кг) та психологічним (із урахуванням перебування в умовах мікрогравітації, невагомості та стресових ситуацій). З моменту оголошення конкурсу на членство в екіпажі (з лютого 2021 року) було зібрано близько $113 млн.

Керівники Inspiration4 підкреслюють, що місія — це не тільки відпочинок. Опинившися на орбіті, екіпаж проводитиме медичні експерименти з «потенційним застосуванням результатів для здоров'я людини на Землі і в майбутніх космічних польотах», заявили в SpaceX.

Контекст. Бренсон полетів у космос 11 липня. Політ тривав майже дві години й закінчився успішно. Корабель Unity-22 піднявся на висоту 80 км. Крім Бренсона на борту перебували два пілоти та ще три фахівці.

Конкурент британського мільярдера Джефф Безос злітав у космос 20 липня на кораблі New Shepard, який побудувала його компанія Blue Origin. Політ тривав 11 хвилин.

Безос не визнав політ Бренсона космічним, оскільки космоплан Virgin Galactic не перетнув 100-кілометрову позначку — так звану лінію Кармана, яку вважають умовною межею між атмосферою Землі та космосом. Утім, Федеральне авіаційне управління США (FAA) вважає, що межа з космосом проходить на відстані 80,4 км над рівнем моря.

Обидва ці польоти, на відміну від майбутнього, були суборбітальними, і екіпажі відправлялися в космос і назад за лічені хвилини.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉