Facebook Pixel

NASA відкладе місячну місію через проблеми зі скафандрами. Маск зголосився допомогти

Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) оголосило про необхідність відкласти політ на Місяць через неготовність спорядження для астронавтів, а саме скафандрів. За планами місія мала відбутися у 2024 році в межах програми «Артеміда».

Затримку зі скафандрами в агентстві пояснили впливом пандемії COVID-19, недостатнім фінансуванням і низкою технічних проблем. Очікується, що з огляду на зазначені труднощі нові моделі будуть готові не раніше ніж у квітні 2025 року. Ті скафандри, які NASA має в розпорядженні зараз, було розроблено 45 років тому, їх неодноразово ремонтували й переобладнували. Вони не підходять для прогулянок місячною поверхнею.

Як з'ясувалося, NASA має проблеми не тільки зі скафандрами. Затримки спостерігаються також у розробленні ракети-носія Space Launch System і багаторазового космічного корабля Orion. На заваді вчасній реалізації місії також стоять протести компаній, яким не вдалося стати учасниками програми «Артеміда».

На озвучені NASA проблеми одразу відреагував глава американської аерокосмічної компанії SpaceX Ілон Маск і запропонував свою допомогу.

SpaceX розробила й виготовила костюми для космонавтів, які літають на орбіту на космічному кораблі Crew Dragon. Ці костюми передусім призначені для захисту космонавтів у разі пожежі всередині космічного корабля або розгерметизації кабіни. Створення скафандрів було б складнішим завданням з огляду на необхідність виживання поза космічним кораблем у суворих умовах космосу.

Космічне агентство з 2007 року розпочало три різні програми зі створення скафандрів і з того часу витратило на розроблення $420,1 млн. Додатково NASA інвестує ще приблизно $625,2 млн у розроблення, тестування, створення випробувального скафандра, двох кваліфікаційних скафандрів і двох скафандрів для польоту. Отже, витрати перевищать $1 млрд.

Додатково. «Артеміда» — пілотована космічна програма NASA з відправлення людей на Місяць. У проєкті беруть участь американські приватні компанії, Європейське космічне агентство (ESA), Японія, Канада, Австралія, Велика Британія, Італія, ОАЕ, Люксембург і Україна. Однією із цілей програми є відправлення на Південний полюс Місяця «першої жінки та чергового чоловіка». Ця програма, згідно з планами, стане сходинкою до створення постійно жилого поселення на Місяці та створить фундамент для освоєння Марса.

У листопаді 2020 року Державне космічне агентство України підписало Домовленості в рамках програми NASA «Артеміда» про співпрацю в дослідженні Місяця, Марса, комет і астероїдів.

Подякувати 🎉