Перша туристична подорож SpaceX. Маск запустив на орбіту «космічну четвірку» астронавтів-любителів

SpaceX запустила перший в історії політ цивільних на орбіту. Фото: SpaceX

Сьогодні вночі приватна аерокосмічна компанія Ілона Маска SpaceX увійшла в історію. 16 серпня о 03:02 за Києвом вона запустила на орбіту першу цілком цивільну місію, яка вирушила в космос без супроводу професіоналів.

Місія під назвою Inspiration 4 стартувала з майданчика в Космічному центрі Кеннеді (Флорида).

Безпосередньо перед польотом синоптики спрогнозували вірогідність сприятливих погодних умов на 80% і не помилилися. Ракета Falcon 9 освітила небо, перетворивши ніч на день, і без жодних перешкод здійнялася в небо. Після запуску вона успішно повернулася на плавучу платформу в Тихому океані.

До складу повністю аматорського екіпажу увійшли четверо осіб: мільярдер Джаред Айзекман (керівник місії), Хейлі Арцено (бортовий лікар); Крістофер Семброскі (бортінженер) та Сіан Проктор (пілот).

Космічна четвірка стала четвертим екіпажем, що полетів на кораблі Crew Dragon. SpaceX збудувала його як «таксі» для доправлення астронавтів на Міжнародну космічну станцію (МКС) і назад. Транспортний засіб спроєктовано в такий спосіб, щоб він був повністю автономним. З огляду на це Проктор і решта екіпажу фактично не займатимуться пілотуванням — ця відповідальність лежатиме на екіпажах SpaceX на Землі. Хоча всіх членів місії навчили, що робити, якщо щось станеться. Екіпаж пройшов понад 90 різних програм навчання й відпрацював дії в разі виникнення надзвичайних ситуацій на орбіті. Частина цих вправ полягала в тому, щоб провести 30 годин поспіль у симуляторі, долаючи різні аномалії, які можуть статися під час польоту.

Космічний корабель підніметься на висоту 575 км, що вище за МКС і телескоп Габбл. Спеціально для цього польоту Dragon отримав модернізацію у вигляді великого купольного вікна. Його розміщено в носовій частині корабля, прямо над туалетом. Через це вікно екіпаж матиме змогу споглядати приблизно 15 сходів і заходів сонця на добу.

Четвірка проведе на орбіті планети майже три дні. Попередньо очікується, що вони повернуться на Землю 18-19 вересня. Однак екіпаж може затриматися в космосі й довше в разі поганої погоди або інших проблем, які можуть виникнути.

Додатково.

  • Джаред Айзекман (Jared Isaacman) – мільярдер, засновник і гендиректор американської компанії Shift4 Payments. 38-річний чоловік із дитинства «хворіє на космос». У 2018 році він був присутній на запуску «Союзу» на Байконурі в Казахстані, потім — на старті кількох кораблів NASA. Айзекман встиг налітати багато годин на комерційних і приватних літаках, тому став керівником майбутньої місії. Окрім того, у віці 26 років він здійснив найшвидший кругосвітній переліт на легкому реактивному літаку. Технологічний магнат заплатив не вказану, але, ймовірно, значну суму своєму колезі-мільярдеру Маску за політ із трьома іншими, спеціально відібраними членами космічної команди. Мільярдер профінансував усі чотири місця. Айзекман використовує політ для того, щоб зібрати пожертви на суму $200 млн для лікарні St. Jude Children's Research Hospital у Мемфісі, яка спеціалізується на лікуванні онкології в дітей.
  • Хейлі Арцено (Hayley Arceneaux) – помічниця лікаря в St. Jude. У дитинстві вона перехворіла на рак кісток. Жінка стане першою астронавткою з протезами.
  • Крістофер Семброскі (Chris Sembroski) – 42-річний ветеран Військово-повітряних сил США, співробітник корпорації Lockheed Martin, який колись був кандидатом в астронавти NASA. Виконуватиме роль бортінженера.
  • Сіан Проктор (Sian Proctor) – 51-річна педагог, підприємиця й досвідчений пілот. У місії Inspiration4 візьме на себе роль пілота корабля.

Контекст. Засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон полетів у космос 11 липня. Політ тривав майже дві години й закінчився успішно. Корабель Unity-22 піднявся на висоту 80 км. Крім Бренсона на борту перебували два пілоти та ще три фахівці.

Конкурент британського мільярдера Джефф Безос злітав у космос 20 липня на кораблі New Shepard, який побудувала його компанія Blue Origin. Політ тривав 11 хвилин.

Читати на The Page