Російський Arctic LNG 2 відновлює роботу попри санкції США: що відомо. Фото: Reuters
Російський газовий завод Arctic LNG 2, який знаходиться під санкціями США, відновив роботу вперше з жовтня 2024 року. Завод почав переробку невеликих обсягів природного газу, проте поставки покупцям ще не почалися. Про це пише Reuters.
Чому підсанкційний завод рф Arctic LNG 2 відновив роботу
За даними джерел Reuters та супутникових зображень, завод Arctic LNG 2, 60% якого належать російському «Новатеку», відновив переробку природного газу в невеликих обсягах, проте ще не поставив свій перший вантаж покупцям.
Цей проєкт мав стати одним із найбільших заводів LNG у росії з кінцевою продуктивністю у 19,8 млн тонн на рік, проте санкції Заходу тимчасово припинили його роботу.
Перший виробничий склад Arctic LNG 2 закрився 11 жовтня 2024-го, оскільки проєкт не зміг продати вантаж через санкції, повідомило джерело Reuters. 30 березня 2025-го завод поступово відновив переробку.
Супутникові знімки Planet Labs показують спалювання газу на факелі заводу 30 березня, тоді як на знімку від 22 березня спалювання не було.
Підсанкційний завод рф Arctic LNG 2 відновлю роботу. Фото: Reuters
Водночас роботи відновилися поступово, оскільки рф чекає наступних кроків Трампа стосовно санкцій.
Згідно з джерелами, «Новатек» намагався відновити відносини з США після того, як Вашингтон наклав санкції на Arctic LNG 2.
Що відомо про Arctic LNG 2
Об’єкт Arctic LNG 2 – проєкт компанії «Новатек», другої за обсягами видобутку природного газу в росії, став першою частиною енергетичного комплексу рф, який обмежили санкції Заходу.
Виробництво заводу Arctic LNG 2 мало становити п’яту частину річного обсягу виробництва скрапленого газу (LNG) у росії до 2030 року.
Через Arctic LNG 2 росія планувала збільшити експорт LNG на нові ринки, альтернативні до ринку ЄС, оскільки Союз зменшив імпорт російського газу від лютого 2022 року.
«Новатек» почав виробництво зрідженого природного газу (СПГ) на першому складі Arctic LNG 2 у грудні 2023 року, але відстає від постачання вантажів переохолодженого газу через брак газовозів льодового класу та санкції.
Нагадаємо, росія змушена закачувати на зберігання арктичний газ із флагманського проєкту путіна Arctic LNG 2, оскільки на нього не вдається знайти покупців через західні санкції, писало Financial Times у вересні.
Сенатори Ліндсі Грем (республіканець) і Річард Блюменталь (демократ) 1 квітня представили законопроєкт, який передбачає введення первинних і вторинних санкцій проти росії, якщо вона не погодиться на довготривалий мир з Україною.