Facebook Pixel

Восьмигодинні переговори США та РФ: до чого (не) домовилися

Переговори США та Росії з питань безпеки 10 січня: результати. Фото: Wendy Sherman / Twitter

Переговори США та Росії з питань безпеки 10 січня: результати. Фото: Wendy Sherman / Twitter

10 січня в Женеві відбулися консультації між Сполученими Штатами та Росією, присвячені питанням гарантій безпеки. Розмова тривала 7,5 години. Російську делегацію представляли заступник очільника МЗС РФ Сергій Рябков і заступник глави Міноборони Олександр Фомін, американську — перша заступниця держсекретаря США Венді Шерман і заступник держсекретаря з контролю за озброєннями Бонні Дженкінс. Обидві сторони назвали переговори конструктивними, однак їм не вдалося дійти згоди щодо головних питань.

Як оцінили переговори в Росії та США

Представник російської сторони заявив, що розмова була «складна, довга, дуже професійна, глибока, конкретна» і що ситуація з двосторонніми переговорами не безнадійна. За його словами, користь від них полягає в тому, що сторони вперше змогли обговорити питання, які раніше не піднімалися, і називати речі своїми іменами.

Представниця США оцінила обговорення як «дуже пряме та відверте».

Telegram Logo

Питання НАТО

Рябков констатував, що США та Росії не вдалося домовитися про нерозширення НАТО в східній частині Європи, а це головне питання для Москви. За словами представника РФ, Москва не збирається відмовлятися від своїх вимог, але баланс інтересів між РФ і США можна знайти і без цього.

Quote«Це питання російської національної безпеки... Ситуація настільки небезпечна, що ми більше не можемо дозволити собі відкладати це фундаментальне питання», — заявив замглави МЗС РФ за підсумками консультацій.

Він знову вказав на необхідність надання юридичних гарантій того, що Україна та Грузія ніколи не ввійдуть до складу Альянсу.

Quote«Ми не довіряємо іншій стороні. Нам потрібні залізобетонні, юридично значущі гарантії, не обіцянки, а саме гарантії, зі словами «повинні», «зобов'язані» ніколи не ставати членами НАТО», — наголосив Рябков.

Шерман відповіла, що Сполучені Штати не дадуть Росії «закривати двері» до НАТО будь-якій країні.

Питання вторгнення РФ в Україну

Рябков запевнив, що в Росії немає наміру здійснювати вторгнення в Україну та що ті дії, які непокоять Захід, — це маневри російських військ, які відбуваються на території РФ.

Quote«Я з цікавістю прочитав сьогоднішню статтю в New York Times, де, по суті, йдеться, що Росія хоче обміняти «загрозу Україні з боку Росії» на велику гнучкість у переговорах із боку США та Заходу. Це не так, тому що в нас немає намірів вторгатися в Україну, і тому нам нема чим торгуватися», — заявив замглави МЗС РФ.

Ба більше, російський представник вказав на можливі спільні провокації з боку України та різних західних країн.

Шерман, своєю чергою, зазначила, що найкращим доказом слів Рябкова стало би повернення російських солдатів до казарм. За її словами, російському колезі було ще раз донесено, що будь-яке вторгнення в Україну матиме серйозні наслідки для Росії, а також те, що «ми не будемо ухвалювати рішення про долю України без України, Європи без Європи, НАТО без НАТО».

Контекст. Переговори з Росією триватимуть. На 12 січня заплановане засідання Ради Росія — НАТО; на 13 січня — саміт Росія — ОБСЄ.

Коментарі

Всі новини