Facebook Pixel

Переговори між США та РФ у Женеві. З якою позицією йде кожна зі сторін

Попередні переговори між США та Росією: подробиці. Фото: Balkan Photos / Flickr

Попередні переговори між США та Росією: подробиці. Фото: Balkan Photos / Flickr

10 січня Сполучені Штати та Росія зустрінуться для позачергового діалогу зі стратегічної стабільності в Женеві. Напередодні переговори під час робочого обіду провели заступниця держсекретаря США Венді Шерман і заступник глави російського МЗС Сергій Рябков. Ба більше, кожна зі сторін і до цього окреслила свою позицію, якої дотримуватиметься під час основного раунду переговорів.

Про що домовлятимуться США та РФ 10 січня

Під час попередніх переговорів сторони визначили теми, які обговорюватимуться під час основного раунду. За словами представника Держдепу Неда Прайса, Шерман під час зустрічі з Рябковим наголосила на «прихильності Сполучених Штатів до міжнародних принципів суверенітету, територіальної цілісності та свободи суверенних націй обирати свої власні союзи» та вирішення проблем через дипломатію. Також вона заявила, що частина питань, що стосуються безпеки країн Європи, без європейських партнерів під час раунду 10 січня не обговорюватимуться. Ці моменти будуть винесені на зустріч Ради НАТО — Росія (12 січня) та саміт Росія — ОБСЄ (13 січня).

З якою позицією йдуть на переговори Сполучені Штати

9 січня, як пише CNN, держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що не чекає на прорив у двосторонніх відносинах між Сполученими Штатами та Росією після переговорів цього тижня. Він повторив, що важко буде домогтися будь-якого прогресу з російськими військами на українському кордоні.

Telegram Logo
Quote«Чому ми тут? Ми тут, тому що за останнє десятиліття Росія неодноразово чинила акти агресії проти сусідів — Грузії, Молдови, України у 2014 році, і сьогодні загроза Україні поновилася. По-друге, на карту поставлені великі принципи, що лежать в основі міжнародного миру та безпеки», — заявив Блінкен.

Він підкреслив, що США спільно з міжнародними партнерами дадуть Кремлю зрозуміти, що вони не терпітимуть його агресію.

Держсекретар зазначив, що США готові до обговорення низки питань, серед яких контроль над озброєннями, обсяги та масштаби військових маневрів, однак аналогічні кроки у відповідь має вжити і Росія. Він наголосив, що Сполучені Штати відкидають можливість обговорення виведення своїх військ із країн Східної Європи та гарантій того, що НАТО розширюватиметься за допомогою України.

Quote«Якщо Росія вдасться до нової агресії проти України, я вважаю цілком справедливою перспективу, що НАТО зміцнить свої позиції на своєму східному фланзі, у країнах, що межують із Росією», — повідомив Блінкен.

З якою позицією йде на переговори Росія

Рябков, який представлятиме на переговорах Росію, спрогнозував, що переговори будуть важкі.

Quote«Ми поринули в суть майбутніх питань, але переговори будуть важкі. Вони не можуть бути легкі. Вони будуть ділові. Гадаю, завтра ми не марнуватимемо час», — зауважив Рябков журналістам AP.

На запитання, чи готова Москва до компромісу, він заявив, що до нього мають бути готові американці. Рябков додав, що РФ іде на переговори з чіткою позицією та чітко сформульованими пунктами, відступати від яких «просто неможливо».

Дещо раніше дипломат заявив російському виданню ТАСС, що НАТО «слід збирати манатки» та повертатися до кордонів колективної безпеки 1997 року.

Quote«Навіть нефахівцеві зрозуміло, що вимагати від Росії поступок у ситуації, коли саме НАТО протягом усіх останніх десятиліть прагне, що називається, відтіснити нашу країну та перевести її якщо не на роль підлеглого, то в будь-якому разі на другі ролі у європейській і міжнародній політиці, до того ж зробити це, заподіявши безпосередню шкоду нашій безпеці, більше не вийде… Отже, НАТО треба збирати манатки та вирушати на кордони 1997 року», — наголосив Рябков.

Він озвучив три головні вимоги Росії:

  • жодного подальшого розширення НАТО,
  • жодних ракет на кордонах з РФ,
  • відмова НАТО від проведення військових навчань та розвідувальних операцій за межами кордонів 1997 року.

Контекст. Серія переговорів, запланованих на цей тиждень, розглядається як перший крок до відновлення діалогу на тлі погіршення відносин через стягування Росією сил до українського кордону. У США та Європи посилилися побоювання щодо нового російського військового вторгнення в країну.

Уряд президента Росії Володимира Путіна висунув список вимог, серед яких гарантії того, що військовий альянс НАТО не прагнутиме подальшого розширення на схід у такі країни, як Україна чи Грузія, які були радянськими республіками.

Коментарі

Всі новини