Facebook Pixel

У Держкосмосі розповіли, коли українці запустять власну космічну ракету та почнуть освоювати Місяць

Очільник Державного космічного агентства Володимир Тафтай в інтерв’ю виданню «РБК-Україна» розповів, на якому етапі нині перебуває державна космічна програма; коли українці збудують космічну ракету винятково з українського комплектовання; коли чекати на запуск вітчизняного супутника «Січ-2-30» та чи буде українська сторона претендувати на місячні ресурси в межах участі в програмі NASA «Артеміда».

Космічна програма України

Головний документ, згідно з яким у країні провадиться космічна діяльність, був схвалений урядом 29 вересня 2021 року. Однак на його остаточне затвердження парламентом, а особливо на виділення коштів на його реалізацію, може піти цілий рік. З огляду на це Державне космічне агентство прибрало з нього виконавців і залишило тільки конкретні завдання, зокрема створення супутникової системи та легкої ракети-носія.

Коли в українців з’явиться власна космічна ракета

Ще рік тому віцепрем'єр Олег Уруський анонсував, що, за планами президента, Україна збудує свою вітчизняну космічну ракету до 2024 року. Тафтай наголосив, що встановлена главою держави ціль не просто реалістична, а й буде обов’язково виконана. За його словами, очікується, що вітчизняна ракета-носій буде здатна виводити на орбіту близько 700 кг. Її можна буде використовувати для запуску як українських, так і іноземних супутників (на комерційній основі).

Глава Держкосмосу додав, що, зважаючи на географічне розташування, Україна не здатна проводити запуски ракет зі своєї території — тільки з морської платформи в Атлантичному океані.

Quote«Такий морський космодром буде винятково для нашої легкої ракети, яку Україні буде під силу зробити та обслуговувати. Адже важливо не тільки зробити, але і важливо, щоб це було економічно ефективно у використанні надалі», — зазначив Тафтай.

За його словами, всі компоненти ракети будуть вироблені в Україні, навіть двигуни, і українські підприємства вже мають певний доробок.

Запуск українського супутника

Глава Держкосмосу розповів, що підготовка до запуску супутника «Січ-2-30» триває за затвердженим планом. За його прогнозом, запуск, як і було заплановано, відбудеться в грудні цього року. Загалом агентство має намір вивести на орбіту 7 супутників «Січ-2-30» та ще 6 супутників дистанційного зондування.

Коли українці освоюватимуть Місяць

У 2020 році наша країна приєдналася до міжнародної програми NASA «Артеміда». Стратегія Держкосмосу на цьому етапі — допомога в освоєнні Місяця створенням продукції, а не переданням власних технологій, підкреслив Тафтай.

Quote«Україна, яка володіє високими технологіями, може і повинна бути частиною таких програм… Наприклад, у КБ «Південне» є дуже цікава розробка щодо гідролізу й електролізу води на Місяці та щодо акумуляторів енергії. Є багато напрацювань, які можуть бути затребувані під час створення таких великих проєктів, як місячне поселення», — пояснив глава Держкосмосу.

Він додав, що Україна обов’язково претендуватиме на місячні ресурси в межах участі в програмі.

Контекст. Нагадаємо, в серпні стало відомо, що NASA доведеться відкласти свою місячну місію через проблеми зі скафандрами. Свою допомогу у вирішенні проблеми запропонував глава SpaceX Ілон Маск.

Подякувати 🎉