За даними OLX Нерухомість, з січня по жовтень 2024 року попит на купівлю житла знизився на 3,1% порівняно з аналогічним періодом 2023 року. На це вплинули економічні труднощі в країні та воєнні обставини, які формують відкладений попит. Девальвація гривні на фоні зростання цін на нерухомість також відіграє важливу роль. Через це дедалі більше українців надають перевагу довгостроковій оренді. За 2024 рік попит у цьому сегменті зріс на 8,4% порівняно з 2023 роком і перевищив показник довоєнного 2021 року на 8%.
OLX Нерухомість провела опитування серед майже 5 тисяч користувачів платформи, щоб з’ясувати настрої українців щодо купівлі та оренди житла, а також очікування від ринку цього року. Результати показали, що 46% респондентів проживають у власному житлі, 29% орендують нерухомість, 20% мешкають разом із батьками чи іншими родичами. Ще 5% обрали варіант «інше», серед найбільш поширених відповідей – проживання за кордоном або на умовах внутрішнього переміщення.
На запитання про плани щодо власного житла більшість респондентів (73%) заявили, що у 2025 році не планують жодних змін стосовно своїх квадратних метрів. Водночас 15% мають намір продати житло, а ще 12% планують здавати його в оренду.
Плани щодо купівлі нерухомості у 2025 році
64% опитаних зазначили, що не планують у поточному році придбати нерухомість. 24% – думають про придбання в перспективі наступних 5 років та лише 12% – планують купити нерухомість у поточному році. За останніми даними Інституту демографії, на підконтрольній території України проживає наразі приблизно 29 мільйонів людей, з них від 18 років, тобто вже платоспроможного населення, – орієнтовно 70%, або 20,3 млн осіб. Маючи ці цифри, можемо орієнтовно припустити, що у 2025 матимемо 2,4 млн потенційних покупців нерухомості в Україні, що дає обнадійливі тенденції щодо ринку в цьому році.
Серед основних причин придбання нерухомості 46% опитаних відзначили бажання покращити житлові умови – збільшити площу або придбати сучасніше житло. Ще 23% купують житло через переїзд до іншого міста чи області, а 22% розглядають це як спосіб інвестування або збереження коштів. Прагнення скористатися доступними кредитами чи іпотечними програмами мотивує 17% покупців. Серед варіантів «інше», який обрали 10% респондентів, найчастіше згадували втрату чи руйнування житла через воєнні дії або окупацію території, де вони проживали.
За скільки та який тип нерухомості готові купувати українці
90% опитаних планують придбати житлову нерухомість – будинок або квартиру. Ще 5% віддають перевагу покупці земельної ділянки, а 3% цікавляться комерційними приміщеннями, такими як офіси, кав'ярні чи склади. Серед тих, хто обирає житлову нерухомість, 51% бажають купити житло на вторинному ринку з ремонтом, 32% обирають новобудови, вже введені в експлуатацію або з готовим ремонтом, а 13% готові інвестувати на етапі котловану. Щодо бюджету, 46% планують витратити до $30 000, 34% орієнтуються на суму від $30 000 до $60 000, 16% готові витратити від $60 000 до $150 000, а 4% розглядають варіанти вартістю понад $150 000.
55% респондентів планують купувати житло виключно за власні кошти, без залучення кредитних або іпотечних програм. Ще 25% мають намір скористатися програмою «єОселя», а 20% розглядають інші варіанти кредитування. Окремо варто зазначити, що понад 24% опитаних цікавляться купівлею нерухомості для здачі в оренду: 20% віддають перевагу довгостроковій оренді, тоді як 4% планують здавати житло подобово.
Фактори, які впливають на рішення щодо купівлі нерухомості
Окрім внутрішніх факторів, що можуть впливати на зміну планів щодо купівлі житла, таких як втрата роботи чи зміна сімейного стану, є також зовнішні чинники, безпосередньо пов'язані з економічною ситуацією в країні та новинами з фронту.
Результати опитування це підтверджують: 49% респондентів вказали, що на їхнє рішення найбільше впливають стабільність доходів та економічні прогнози, 45% – ситуація на фронті та безпекові ризики, 42% – рівень цін на ринку нерухомості, а 9% – міжнародна допомога Україні та економічна підтримка. Також 50% респондентів зазначили, що на їхнє рішення про купівлю житла має вплив частота ракетних атак з боку рф.
Серед ключових факторів автономності та безпеки житла, які респонденти вважають найважливішими при виборі нерухомості, виділяються наступні: 62% – доступ до важливих об'єктів інфраструктури, що знаходяться на пішохідній відстані (лікарні, магазини), 52% – наявність системи автономного опалення (індивідуальний котел, камін тощо), 34% – наявність автономного водопостачання, 33% – оснащення житла генератором чи іншим альтернативним джерелом енергії, 31% – наявність укриття або бомбосховища поруч, 30% – захищеність території (огорожа, охорона, відеонагляд).
Прогнози на 2025 рік
За даними опитування OLX Нерухомість, 31% респондентів очікують стабілізацію цін на нерухомість у поточному році та вважають покупку вигідною. 27% прогнозують суттєве зростання вартості, що може ускладнити покупку. Хоча здорожчання буде мінімальним, воно все ж таки відбудеться через зміни в оподаткуванні угод, а також на первинному ринку через подорожчання будівельних матеріалів і робочої сили.
Особливо значне зростання вартості очікується у 2025 році в містах з високою міграцією та активним інтересом інвесторів, таких як Київ, Львів і Дніпро. Загалом ситуація на ринку залежатиме від макроекономічних факторів, безпеки, стабільності енергосектору та платоспроможності населення.