Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Ціни ростуть, попит зменшується. Що відбувається на ринку нерухомості?

Ярослав Панасевич
підприємець, власник e-commerce та ритейл бізнесів, інвестор
На ринку нерухомості ситуація непроста

На ринку нерухомості ситуація непроста

Нерухомість – одна з тих ніш, яка постраждала від війни найбільше. Цей ринок ми можемо розкласти на дві частини. Є нерухомість як будівництво, як девелопмент; і є нерухомість як інвестиція – ви купуєте її, щоб здавати в оренду.

Якщо ми говоримо саме про ринок оренди, то зараз у містах, які знаходяться далі від бойових дій, ціни виросли. Наприклад, у Вінниці, Хмельницькому і далі на захід України, куди приїхало багато переселенців. Ті інвестори, які мали у своєму портфелі квартири як інвестицію у галузі оренди, змогли підвищити доходи, тому що попит збільшився. Наприклад, ми бачили, що в перші дні війни взагалі було важко знайти квартири в оренду.

У Києві ціна на оренду впала на 20-50% з початку війни також зі зрозумілих причин. Але попри це, всі, хто мають нерухомість в Україні й користуються цим інструментом як інвестицією, в цілому досить гарно зараз відчувають ринок і задоволені своєю інвестицією.

Нерухомість в Україні: не всі забудовники здали проєкти

Зараз багато забудовників призупинили будівництва. Частина забудовників не здали проєкти, і лише ті, хто мав фінансовий запас, завершили розпочаті до війни новобудови.

У нашої девелоперської компанії був проєкт на чотири таунхауси у Вінниці, де до війни ми встигли побудувати лише перший поверх. Коли почалася війна, ми зробили паузу буквально на місяць. За цей час у місто переїхали досить багато внутрішньо переміщених осіб. Тому ми продовжили будівництво.

Ми все добудували і наразі маємо готові об'єкти, але, на жаль, з продажем є труднощі. Використовуємо різноманітні майданчики: і свої продажі, і рієлторів, і підключаємо бонусні системи тощо. Люди приїжджають, але єдине, що ми чуємо: «Чудовий об'єкт, але будемо чекати і дивитися, як йтимуть далі справи в країні для того, щоб приймати якісь рішення». Звичайно, люди остерігаються купувати своє житло, тому що незрозуміло, якою буде ситуація надалі. Ті, хто можуть виїхати, обирають покупку нерухомості за кордоном.

Є люди, які все ж купують нерухомість в Україні, хоча їх досить мало. Як повідомляє Опендатабот, минулого року ринок нерухомості впав приблизно втричі. За 9 місяців 2022 року нотаріуси завірили 224 тисячі договорів щодо нерухомості. Це у 2,7 рази менше, ніж позаминулого року — за відповідний період 2021 року нотаріуси зафіксували 598 тисяч договорів.

Цінові тенденції галузі нерухомості

Ціни підросли, але не критично сильно. Відчувається здорожчання будівельних матеріалів з-за кордону через зростання цін на паливо і через курс долара. Проте продукти, які виготовляються на внутрішньому ринку, наприклад, цегла або піноблоки, залишилися приблизно у такому самому ціновому діапазоні. Можливо, зовсім трохи зросли ціни через інфляцію.

Як почуваються українські забудовники у 2023 році

Зараз більшість забудовників добудовують ті об'єкти, які вони взяли до війни, і не працюють з новими. Є забудовники, які працюють з державою, вони вже починають щось відбудовувати.

У нас були грандіозні плани на 2022-й і потім 2023 рік. Ми хотіли побудувати котеджне містечко, проте обставини внесли свої корективи.

QuoteЯ точно знаю, що після закінчення війни попит на нерухомість буде великим. Все, що ми зараз побудували, і що просто стоїть, після війни стане вдалою інвестицією. Виграє той, хто вміє терпіти, і той, хто може чекати.

Як поводитись інвесторам та підприємцям у 2023 році?

Потрібно розділити інвестиції на категорії. Наприклад, є інвестори, які вкладають кошти на етапі котловану. Коли нерухомість добудовується, вони продають її. Заробляють на тому, що вони вклалися у квадратний метр, коли він був дешевший, і потім перепродали його вже на етапі завершення будівництва. Це ризикова історія, тому що тут потрібно вибирати правильного девелопера і мати до нього абсолютну довіру. Треба бути впевненим, що девелопер, який почав це будівництво, точно його добудує.

Якщо ми говоримо про інвестицію в нерухомість для подальшої здачі в оренду, то, звичайно, варто це робити. Але підкреслюю, що слід купувати житло в західних регіонах, де є багато внутрішньо переміщених осіб.

Я спілкуюсь з людьми, які мають свої квартири і здають їх. Квартиру з якісним ремонтом здати не важко. Наприклад, у Вінниці до війни хорошу квартиру за адекватною ринковою ціною «забирали» за тиждень – максимум за два.

Функціонування ринку нерухомості України після війни

Після закінчення війни ми точно побачимо відродження цього ринку, він буде розвиватися дуже стрімко.

Нещодавно уряд запровадив низку заходів для стимулювання ринку, таких як зменшення податку для забудовників та надання пільг потенційним покупцям. Ці заходи призвели до збільшення доступності фінансування для потенційних покупців та збільшення кількості угод, що відбуваються на ринку.

Очікується, що ринок виграє від припливу іноземних інвестицій. Це пояснюється стратегічним географічним розташуванням країни, що робить її привабливою для іноземних інвесторів. Уряд активно заохочує іноземні інвестиції в країну, що, як очікується, сприятиме подальшому розвитку ринку найближчим часом.

Загалом, стабільність ситуації в країні, доступність фінансування та розвиток інфраструктури, ймовірно, будуть суттєвими факторами у визначенні майбутнього ринку нерухомості в Україні.

Враховуючи поточну ситуацію на ринку, інвесторам слід бути обережними, вкладаючи у ринок нерухомості України. Інвестори повинні витратити час на ґрунтовне дослідження. Варто зосереджуватись на інвестиціях з низьким рівнем ризику, таких як купівля власності, а не інвестувати у розвиток нової власності.

Інвесторам також слід звернути пильну увагу на наявність фінансування, оскільки це може мати значний вплив на кількість угод, що відбуваються на ринку. Інвестори повинні знайти час для вивчення планів уряду щодо розвитку інфраструктури в країні, оскільки це може мати значний вплив на майбутнє ринку.

Хочу підкреслити, що забудовники мають добудувати свої об'єкти в будь-якому випадку. Зараз може відбутися зачистка ринку. Компанії, які будували на кредитах та на людських внесках, можуть призупинити своє будівництво. Я таке вже бачив особисто. Це не дуже добре для їхньої репутації в майбутньому. Ті забудовники, які зараз зможуть вистояти, які добудують свої об'єкти, в майбутньому матимуть попит і класну ділову репутацію. Саме в девелопменті це є досить важливим фактором.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі
Всі новини