Facebook Pixel

Порушення пам'яті, слабкість і запалення клітин мозку: якими бувають наслідки коронавірусу

Наслідки перенесеного коронавірусу COVID-19 можуть псувати якість життя людини навіть довше ніж за півроку після хвороби. Вірус може зачепити один або кілька важливих органів і призвести до важких захворювань. Учені відкривають усе більше й більше небезпек від COVID-19.

The Page вважає, що ворога треба знати в обличчя, тому зібрало дані про дослідження щодо можливих наслідків підступного вірусу.

Коронавірус і хвороба Альцгеймера

Клініка Клівленду провела дослідження, в якому вчені виявили, як коронавірус COVID-19 може призвести до деменції, деменції, подібної до хвороби Альцгеймера. Наслідки для мозку COVID-19 схожі з характерними змінами мозку в разі хвороби Альцгеймера. Ці висновки можуть допомогти управляти ризиками та створювати стратегії лікування когнітивних порушень, пов'язаних із COVID-19.

За допомогою штучного інтелекту вчені вивчили дані пацієнтів із хворобою Альцгеймера та COVID-19. Вони виміряли близькість між генами й білками пацієнтів із SARS-CoV-2 та генами й білками, що пов'язані з декількома неврологічними захворюваннями. Також дослідники проаналізували генетичні фактори, з причини яких COVID-19 інфікував тканини та клітини мозку. Дійсно, SARS-CoV-2 — вірус, який спричиняє COVID-19 може впливати на функції мозку тривалий час. Однак поки що не зовсім зрозуміло, як саме вірус призводить до неврологічних проблем.

«У той час як деякі дослідження припускають, що SARS-CoV-2 безпосередньо вражає клітини мозку, інші не виявили жодних доказів наявності вірусу в головному мозку», — зазначає Фейксіонг Ченг, доктор філософії, провідний автор дослідження Інституту геномної медицини клініки Клівленду.

Хоча дослідники знайшли мало доказів того, що вірус націлений безпосередньо на мозок, вони виявили тісний зв'язок між вірусом та генами й білками, пов'язаними з декількома неврологічними захворюваннями, передусім із хворобою Альцгеймера. Після цього вчені досліджували зв'язок між COVID-19 і нейрозапаленням та пошкодженням мікросудин головного мозку, які є ознаками хвороби Альцгеймера.

«Ми виявили, що інфекція SARS-CoV-2 суттєво змінила маркери хвороби Альцгеймера, які беруть участь у запаленні мозку, та що певні фактори проникнення вірусу дуже експресуються в клітинах гематоенцефалічного бар'єра», — пояснив Ченг.

За його словами, дані вказують, що вірус може впливати на кілька генів або шляхів, які беруть участь у процесах нейрозапалень і мікросудинних пошкоджень мозку. А це може призвести до когнітивних порушень, подібних до хвороби Альцегеймера. Дослідники виявили, що в людей з алелем E4/E4 білка APOE, найбільшого генетичного чинника ризику розвитку хвороби Альцгеймера, знижувалася експресія генів противірусного захисту. Це могло зробити цих пацієнтів більш сприйнятливими до COVID-19.

COVID-19 і синдром Гієна — Барре

Дослідники з Бірмінгемського університету з'ясували, що коронавірус може призвести до розвитку синдрому Гієна — Барре. У разі цього синдрому імунна система людини вражає частину її периферичної нервової системи. Синдром Гієна — Барре може призвести до м'язової слабкості та втрати чутливості в ногах і руках, а передує цьому бактеріальна або вірусна інфекція.

Дослідження з'ясувало, що антитіла, що виробляються у людей, які перенесли коронавірус, нагадують ті, що призводять до хвороб серця та шкіри. Ранні дані припускають, що інфекція SARS-CoV-2 може спричинити довгострокові аутоімунні ускладнення, і є повідомлення про те, що інфекція SARS-CoV-2 пов'язана з низкою аутоімунних захворювань, зокрема із синдромом Гієна — Барре.

Під час дослідження пацієнти без COVID демонстрували різноманітний патерн аутоантитіл. Групи з COVID-19 мали більш обмежену панель аутоантитіл (тип білка, який виробляється імунною системою, спрямований проти власних білків людини та може спричинити аутоімунні захворювання). Автори також виявили, що в людей із більш важким COVID-19 імовірність наявності аутоантитіл у крові вища.

«Антитіла, які ми ідентифікували, аналогічні тим, які спричиняють низку аутоімунних захворювань шкіри, м'язів і серця. Ми ще не знаємо, чи дійсно ці аутоантитіла спричиняють симптоми в пацієнтів і чи це звичайне явище після багатьох інфекцій або лише після COVID-19. Ці питання будуть розглянуті в наступній частині нашого дослідження», — повідомив професор Алекс Ріхтер з Університету Бірмінгему.

Коронавірус та інсульт

Згідно з дослідженням неврологів Університетського коледжу Лондона, ускладненнями COVID-19 можуть бути делірій, запалення мозку, інсульт і пошкодження нервів. Учені виявили в понад 40 пацієнтів із COVID-19 розсіяний енцефаломієліт — запальне захворювання, яке вражає мієлінову оболонку нервових клітин головного та спинного мозку.

Коронавірус атакує мозок не так, як інші віруси, вважають вчені. SARS-CoV-2 не був виявлений у спинномозковій рідині жодного з протестованих пацієнтів. Це дає змогу припустити, що вірус не безпосередньо атакує мозок. У деяких пацієнтів запалення мозку, ймовірно, стало наслідком імунної відповіді на COVID-19, а не самого вірусу.

Подякувати 🎉