Трамп призначив конгресмена Метта Гейтца на посаду генерального прокурора
Новообраний президент Дональд Трамп у середу призначив республіканського конгресмена Метта Ґетца своїм кандидатом на посаду генерального прокурора, обравши для керівництва відомством союзника, який пройшов перевірку в Міністерстві юстиції. Про це повідомляє Reuters.
«Метт захистить наші кордони, ліквідує злочинні організації та відновить сильно підірвану довіру американців до Міністерства юстиції», — сказав Трамп у заяві, оголошуючи про призначення, яке має бути затверджено Сенатом, де більшість становлять республіканці.
Вибір 42-річного конгресмена, який ніколи не працював у Міністерстві юстиції або прокурором на будь-якому рівні влади, став останнім у хвилі номінацій Трампа кандидатів з мізерним досвідом.
Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив журналістам, що Гейтц подав у відставку з Палати представників у середу.
«Це трохи заскочило нас зненацька», — сказав Джонсон про відставку.
Гейтц відіграв важливу роль у зміщенні колишнього спікера Палати представників Кевіна Маккарті у 2023 році, що спричинило кілька тижнів хаосу в палаті. Його призначення на посаду генерального прокурора було одразу ж скептично зустрінуте деякими республіканцями в Сенаті, який має право затвердити або відхилити його призначення.
«Я не думаю, що це серйозна кандидатура на посаду генерального прокурора. Цього не було в моїй картці бінго», — заявила сенаторка-республіканка Ліза Мурковскі журналістам у Капітолії, як повідомляють численні ЗМІ.
Трамп, який зіткнувся з двома федеральними кримінальними звинуваченнями після закінчення свого чотирирічного терміну в 2021 році, роками виступав проти Міністерства юстиції і пообіцяв радикально змінити його, коли повернеться до влади 20 січня. У середу Гейтц публічно розмірковував про скасування ФБР, як підрозділу Міністерства юстиції.
Оточення Трампа називає генерального прокурора, головного правоохоронця країни, найважливішим членом адміністрації після президента, від якого залежать його плани провести масові депортації, помилувати учасників заворушень 6 січня і домогтися відплати тим, хто переслідував його протягом останніх чотирьох років.
Сам Гейтц майже три роки перебував під слідством Міністерства юстиції за звинуваченнями у секс-торгівлі за участю 17-річної дівчини. У 2023 році його офіс заявив, що прокурори повідомили йому, що йому не будуть висунуті кримінальні звинувачення.
Конгресмен від Флориди, вперше обраний у 2016 році, залишається під слідством Комітету з етики Палати представників за звинуваченнями в сексуальній поведінці, вживанні незаконних наркотиків і потенційних спробах перешкоджати розслідуванню. Гейтц заперечує ці звинувачення.
Трамп також зіткнувся з розслідуваннями Міністерства юстиції після того, як залишив посаду в 2021 році, що призвело до двох кримінальних звинувачень, в яких його звинувачували у спробі скасувати свою поразку на виборах 2020 року і в незаконному володінні чутливими документами з національної безпеки.
Трамп голосно заперечував обидві справи, звинувачуючи Міністерство юстиції під керівництвом президента-демократа Джо Байдена в тому, що вони були спрямовані проти нього, щоб зашкодити його політичним перспективам. Федеральний суддя, призначений Трампом, закрив справу щодо документів, а справу щодо виборів, як очікується, буде закрито через перемогу Трампа на виборах.
Побоювання подальшої політизації
Колишні чиновники Міністерства юстиції заявили, що побоюються, що Гейтц намагатиметься політизувати діяльність відомства, яке має десятилітні традиції незалежності від Білого дому.
«Я стурбований тим, що кожен, хто приходить на посаду генерального прокурора з метою політизації роботи відомства, ризикує не лише підірвати верховенство права, але й важливі гарантії, які існували для захисту легітимності роботи міністерства», — сказав колишній заступник помічника генерального прокурора Джонатан Сміт, який залишив Міністерство юстиції на початку цього року.
Бредлі Мосс, адвокат, що спеціалізується на національній безпеці, сказав, що за минулих адміністрацій людина з історією Гейтца викликала б занепокоєння щодо її здатності пройти перевірку на допуск до державної таємниці.
«Я був би шокований, якби побачив, що хтось із його минулим пройшов перевірку за звичайних обставин», — сказав Мосс.
Ґейтц працював у юридичній фірмі у Флориді до того, як був обраний до Палати представників у 2016 році, за часів першого президентства Трампа.
«Ми повинні забезпечити повний судовий пресинг проти цього уряду, який повернувся проти нашого народу. І якщо це означає СКАСУВАННЯ кожного з агентств на три літери, від ФБР до АТФ, я готовий до цього!» — написав Гейтц у соцмережах.
ФБР і Бюро з контролю за алкоголем, тютюном, вогнепальною зброєю і вибуховими речовинами, або ATF, є підрозділами Міністерства юстиції.
Призначення Ґейтца може свідчити про те, що адміністрація Трампа продовжить агресивний підхід до антимонопольного законодавства, особливо у сфері високих технологій, який розпочався за часів Трампа і був популяризований антимонопольними органами Байдена, зокрема головою Федеральної торгової комісії США Ліною Хан.