Литва різко збільшила споживання білоруської електроенергії після запуску першого енергоблоку Білоруської АЕС, хоча Україна ввела заборону на такі закупівлі за закликом литовської влади.
Литовська влада закликала Україну не брати електроенергію з Білоруської АЕС, і Україна вже ввела заборону на перетоки, а також імпорт електроенергії з Білорусі, пише глава комітету ВР з питань енергетики Андрій Герус.
«Сама Литва не стала забороняти перетоки білоруської електроенергії. Хоча за документами це оформлялося як імпорт через Латвію, але фізично в Литву заходила електроенергія з Білорусі — усі це бачили та розуміли, а міністр енергетики Литви визнавав публічно, що Литва споживає електроенергію з Білоруської АЕС», — повідомив Андрій Герус.
За словами глави комітету, саме 4 жовтня почалося різке збільшення перетоків електроенергії до Литви, після того як на першому блоці Білоруської АЕС було завершено ремонт і він був включений в мережу. Енергоблок вийшов 12 жовтня на свою повну потужність — 1170 МВт.
Герус також зазначив, що у вересні 2021 року перетоки були на рівні 100 — 300 МВт•год, у другій же половині жовтня вони вже перевищували 500 МВт•год. А 19 жовтня був зафіксований максимальний показник за останні півроку — 814 МВт•год білоруської електроенергії заходило в Литву. Очевидно, що і тепер до Литви надходять великі обсяги електроенергії з Білоруської АЕС, проти чого, як ми чули, бореться Литва.
До того ж на початку жовтня Литва вдвічі збільшила імпорт електроенергії з Калінінградської області РФ.
«Після заборони імпорту білоруської електроенергії в Україні ринок Балтії став єдиним ринком для Білорусі. Це, очевидно, підсилило переговорну позицію покупців і щодо ціни для балтійських країн. Хороший повчальний кейс про прагматичну політику заради своїх національних економічних інтересів. Гадаю, у Литви цієї зими буде все добре, без серйозних ризиків дефіциту електроенергії», — зазначив глава енергетичного комітету ВР.
Довідка. Президент Литви Ґітанас Науседа закликав 19 березня 2021 року Україну не купувати електроенергію з Білоруської АЕС. У травні 2021 року імпорт електроенергії з Білорусі був заборонений, і ця заборона діє досі.
Контекст. Україна може зіткнутися з дефіцитом генерувальних потужностей у діапазоні від 2,5 ГВт у 2025 році до 9 ГВт у 2031-му, якщо не встановить потрібний рівень базових і напівпікових генерувальних потужностей.