Французький інвестор Ксав’є Ньєль, який підтримав ШІ-стартап Mistral, вважає, що Європа може конкурувати у сфері штучного інтелекту, якщо компанії не будуть «поглинати» або «продаватимуться надто швидко». Про це у неділю, 17 листопада, пише Financial Times.
Мільярдер попереджає, що якщо регіон пропустить бум ШІ, це буде «дуже маленький континент, покинутий на кілька поколінь». Він впевнений, що Європа може досягти успіху у створенні провідних компаній штучного інтелекту навіть без мільярдного капіталу, залученого американськими конкурентами, якщо у засновників не буде спокуси вивести кошти занадто рано.
«Я думаю, що ми можемо створити великі речі за допомогою кількох сотень мільйонів євро», – сказав Ньєль, який заробив статки на телекомунікаційному операторі Iliad, а тепер інвестує великі кошти в стартапи.
Це включає підтримку паризької ШІ-компанії Mistral, вартість якої злетіла до 6 млрд євро за рік після заснування вихідцями з Google і Meta.
«Європа може створити конкурентоспроможні моделі штучного інтелекту вже сьогодні. Але протягом наступних двох-трьох років [успіх] залежить від кількості ініціатив і здатності тих, хто є справжніми геніями – тих, хто створює найкращі компанії, – не бути поглиненими або продаватись надто швидко», – сказав він в інтерв’ю FT.
Ньєль знає, про що каже: він входить до правління групи прямих інвестицій KKR і власника TikTok ByteDance. Водночас він попереджає: якщо Європа не розвиватиме ШІ-інновації, регіон буде «понижений» у світовій економіці і залишиться «дуже маленьким континентом, покинутим на кілька поколінь».
Інвестиції Ньєля у екосистему ШІ у Франції вже сягнули близько 500 млн євро, але можуть перевищити мільярди.
Ксав’є Ньєль одружений з Дельфін Арно, старшою донькою Бернара Арно, засновника фешн-холдингу LVMH. Закономірно, що тесть не відмовився стати учасником раунду інвестицій паризької ШІ-компанії H. У травні 2024 року він разом з екс-CEO Google Еріком Шмідтом, Ньєлем і Юрі Мільнером інвестували в стартап загалом $220 млн.
У мемуарах Ньєль згадує, що у підлітковому віці він займався хакерством і навіть співпрацював з кіберпідрозділом однієї з розвідслужб Франції. Ба більше, на замовлення розвідників він навіть зламав телефон президента Франції Франсуа Міттерана, щоб агентство могло отримати більший бюджет. Першим прибутковим бізнесом Ньєля стало використання секс-чатів лише для дорослих на Minitel, давній французькій мережі, яка передувала інтернету.
У 1990-му він заснував телекомунікаційну компанію Iliad. У 2004-му компанія вийшла на IPO. За кілька місяців по тому Ньєля заарештували за підозрою у зловживанні активами та сутенерстві. Це було пов’язано з інвестиціями в секс-шопи, які він робив разом із партнером із часів свого існування Minitel.
Тоді він провів місяць у в'язниці. Н’єль згадує, що суддя дав йому пораду, яка закарбувалася у пам'яті: «Ви можете швидко опинитися на межі між правильним і неправильним, але ніколи не намагайтеся перетнути її».
На хвилі успіху Illiad Ксав’є почав інвестиції у технології, нерухомість і медіа, включаючи газету Le Mond. Після повного викупу капіталу Iliad він вивів свої телекомунікаційні холдинги у два десятки країн. Найсвіжішим придбанням став український холдинг DVL – Datagroup-Volia-lifecell, який перейшов у власність француза у вересні цього року. У Парижі Ньєль побудував найбільший у світі стартап-інкубатор під назвою Station F і відкрив безкоштовну школу програмування.
Характерно, що саме Ньєлю першому зателефонував Павло Дуров, коли того арештували в Парижі за звинуваченнями у сприянні організованій злочинності.
«Коли я потрапив до в'язниці, всі від мене відвернулися. Тож коли друг стикається з проблемою у Франції, я не з тих, хто не бере слухавку», – відверто каже мільярдер.
У вересні 2024 року Ньєль – єдиний з європейців – увійшов до правління ByteDance, материнської компанії TikTok. Тому він зрадів, коли Дональд Трамп після перемоги на виборах пообіцяв скасувати закон про заборону тіктоку, який ухвалив Джо Байден.
«Я думаю, що було б позитивно, щоб TikTok продовжував існувати з його кваліфікованою робочою силою в США. Мене непокоїть те, що якщо TikTok опиниться під тиском, то всі інші соціальні мережі, включаючи американські, теж будуть під загрозою», – сказав він.
Він впевнений, що його участь у правлінні компанії допоможе ByteDance розширити плани в регіоні.