Facebook Pixel

Безпечне змішування вакцин, епідемія «чорної плісняви» та вік коронавірусу: топ-5 новин про COVID-19

Індійський штам коронавірусу «Дельта» дістався й України. Лікарі зафіксували вже два випадки індійського варіанту в країні. Водночас кількість хворих в Україні залишається стабільною, усі регіони України й далі перебувають у «зеленій» зоні.

Ба більше, у Києві вперше майже за рік зафіксували нульову смертність від коронавірусу. Проте поширення нових штамів може спричинити черговий локдаун уже всередині літа, хоча наступний спалах очікувався лише восени. The Page зібрало найцікавіші новини про коронавірус за тиждень із 21 до 27 червня.

1

Штам «Дельта» в Україні

Рада національної безпеки та оборони (РНБО) після виявлення штаму «Дельта» в Україні визначила низку заходів із боротьби з ним. Крім того, Кабінет міністрів увів обов'язкове тестування тих, хто приїжджає з країн ризику.

У РНБО вважають, що штам «Дельта» може потрапити до України з Індії, Великої Британії, Португалії, Росії, Польщі, Румунії та Словаччини, де він нині активно циркулює.

Тож на тлі поширення нового штаму РНБО запропонувало такі заходи:

  • прискорення темпів вакцинації та її доступності, особливо для осіб віком старше за 60 років;
  • активізація інформаційно-просвітницької роботи серед населення щодо необхідності імунопрофілактики та використання засобів індивідуального захисту;
  • посилення лабораторного складника для виявлення штаму «Дельта»;
  • вдосконалення медичних протоколів;
  • посилення готовності медичних закладів до надання допомоги пацієнтам із коронавірусом;
  • максимальна імунізація медичного персоналу.

Наразі штам «Дельта» виявили щонайменше в 92 країнах. Згідно з прогнозом Європейського центру профілактики та контролю захворювань, на цей варіант коронавірусу до серпня 2021 року може припадати 70% нових випадків інфікування, а до вересня — 90%.

2

Ізраїль поновлює карантинні обмеження

Ізраїль, який першим із країн завершив вакцинацію населення проти коронавірусу, відновив карантинні обмеження. Причиною стало зростання кількості хворих на коронавірус — 21 червня в країні зафіксували 126 випадків захворювання.

Так, в аеропорту Бен-Гуріон у Тель-Авіві, на прикордонних переходах і в медзакладах знову вводиться масковий режим.

На карантин відправлятимуть навіть щеплених громадян і тих, хто вже перехворів на коронавірус, якщо вони контактували з хворими на коронавірус. Водночас батьки можуть отримати штраф у розмірі 1 290 євро, якщо їхні діти порушуватимуть карантин.

Зростання кількості хворих у МОЗ Ізраїлю пов'язують із туристами, які не дотримувалися карантину.

3

«Чорна пліснява» в Індії

Кількість випадків мукормікозу, або «чорної плісняви», в Індії серед хворих на коронавірус знову зросла. За останні тижні зафіксували 30 тис. випадків захворювання, із них 2,1 тис. осіб померли.

Грибок є дуже небезпечним для хворих на коронавірус, адже ослаблений імунітет не може впоратися зі спорами. Зокрема, пліснява може спричиняти некроз тканин.

У Центрах із контролю та профілактики захворювань заявили, що інфекція походить від цвілі, яка живе в умовах стаціонару і здебільшого не завдає шкоди людині. Однак кількість випадків, коли цвіль стає небезпечною для людей, зростає на тлі спалахів коронавірусу в Індії.

Грибок потрапляє в організм із повітрям або може перебувати на шкірі хворого.

4

Змішування вакцин проти коронавірусу

Новим трендом у лікуванні коронавірусу стало змішування вакцин різних виробників. Так, Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) заявило, що змішування вакцин проти коронавірусу є безпечним і ефективним.

Усі схвалені вакцини працюють однаково — стимулюючи імунну відповідь на вірусний спайк-білок.

Низка країн вирішили використовувати РНК-вакцину BioNtech/Pfizer або Moderna як другу дозу після вакцинації AstraZeneca. Таке рішення було ухвалено після отримання новин про утворення тромбів після вакцинації препаратом AstraZeneca.

Однак EMA все ще не може надати остаточні рекомендації щодо використання різних вакцин проти COVID-19 для різних доз. Тому уряди країн мають самі вирішувати, як діяти.

5

Коронавірусу понад 20 тисяч років

Вчені виявили сліди коронавірусу в ДНК людей у Китаї, Японії та В’єтнамі. Є ймовірність того, що коронавірус пронісся Східною Азією понад 20 тис. років тому. Під час дослідження вчені виявили докази генетичної адаптації до сімейства коронавірусів у 42 генах у сучасних популяціях, що мешкають у цих регіонах.

«Історичні записи про спалахи, спричинені вірусами та іншими патогенами, сягають тисяч років. Здається правдоподібним, що вони сягають ще глибших часів — найперших періодів передісторії людства», — зазначають дослідники.

Вчені застосували найсучасніший обчислювальний аналіз для геномів понад 2,5 тис. людей із 26 груп населення в усьому світі. Під час дослідження було виявлено свідчення адаптації в 42 різних людських генах, що містяться у вірусних білках, які взаємодіють між собою (VIP).

Ці VIP-сигнали були присутні лише в п’яти популяціях, усі вони зі Східної Азії — ймовірної батьківщини родини коронавірусів. Це свідчить про те, що предки сучасних східних азійців зазнали дії коронавірусу приблизно 25 тис. років тому.