Facebook Pixel

Названо спеціальності, які стали розкішшю для студентів у 2025 році

Вища освіта для вступників 2025 має подорожчати. Це стало зрозуміло після оприлюднення урядової постанови №417 від 11 квітня 2025 року, яка запроваджує нові правила формування вартості контрактного навчання у закладах вищої освіти (ЗВО). Проте, як видно з перших оприлюднених розцінок університетів, подорожчання неоднорідне. The Page з’ясовує, які спеціальності відтепер стають розкішшю для студентів.

Для кого з вступників вартість навчання у 2025 році має різко зрости

Нагадаємо, що згідно зі згаданою постановою, університети зобов'язані встановлювати мінімальну плату за навчання не нижче індикативної собівартості — фактичних витрат держави на підготовку студента-бюджетника. Гранична мінімальна ціна застосовується для більш ніж 30 спеціальностей зі списку з понад 130. Але саме на цих напрямах фокусується основний попит з боку вступників.

Окремо варто виділити спеціальності, для яких індикативна собівартість має бути помножена на коефіцієнт 1,25. Це означає, що мінімальна гранична ціна навчання тут буде на 25% вищою за базову.

Для яких напрямів освіти застосовується коефіцієнт 1,25 при визначенні вартості навчання

  • Бізнес, адміністрування та право
  • Економіка та міжнародні економічні відносини (за спеціалізаціями)
  • Міжнародні відносини
  • Стоматологія
  • Готельно-ресторанна справа та кейтерінг
  • Туризм та рекреація

Згідно з аналізом, проведеним The Page, у 2025-2026 навчальному році вартість навчання на освітніх спеціальностях, до яких застосовується коефіцієнт, значно зросте.

Вартість омріяного диплому для українських студентів суттєво зростає з 2025 року. Фото: УНІАН

Вартість омріяного диплому для українських студентів суттєво зростає з 2025 року. Фото: УНІАН

Як подорожчала освіта для майбутніх юристів, менеджерів, економістів і не тільки

Такі освітні спеціальності, як «Менеджмент», «Право», «Маркетинг», «Економіка», «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» минулого року увійшли в топ за кількістю поданих заяв від вступників. Звісно, бюджетних місць всім охочим тут не вистачає, і більшість студентів навчаються за контрактом.

Традиційно на такі найбільш популярні спеціальності ЗВО встановлювали найвищі ціни, які поступово зростали рік від року. Але теперішнє подорожчання помітно перевершує попередні стрибки цін і подекуди сягає 50-80% і більше.

Розглянемо ситуацію на прикладі спеціальностей «Менеджмент» та «Право», які минулого року акумулювали 54 094 та 44 286 заяв вступників.

Вартість навчання на спеціальності «Менеджмент» для вступників 2025 року

  • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (НТУУ КПІ): 67,6 тис. грн (+35%);
  • Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБіП): 61,78 тис. грн (+65%);
  • Львівський національний університет імені Івана Франка (ЛНУ): 53,7 тис. грн (+47%);
  • Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана (КНЕУ): 48 тис. грн (+15%);
  • Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (ХНУ): 46,7 тис. грн (+50%).
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Фото: Depositphotos

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Фото: Depositphotos

Вартість навчання на спеціальності «Право» для вступників 2025 року

  • НТУУ КПІ: 67,6 тис. грн (+35%);
  • ЛНУ: 66,755 тис. грн (+26%);
  • НУБіП: 61,78 тис. грн (+65%);
  • КНЕУ: 48 тис. грн (+15%);
  • ХНУ: 46,7 тис. грн (+50%).

Освіта в напрямі HoReCa не входила в топ найпопулярніших серед вступників, але чомусь теж потрапила під коефіцієнт 1,25. В результаті тепер опановувати готельну і ресторанну справу так само дорого, як і здобувати диплом юриста. Наприклад, в ЛНУ вартість навчання за спеціальністю «Туризм та рекреація» зросла з 39,642 тис. грн до 53,7 тис. грн (+35%), а в НУБіП — до 61,780 тис. грн за рік (+86%).

Львівський національний університет імені Івана Франка. Фото: Depositphotos

Львівський національний університет імені Івана Франка. Фото: Depositphotos

Як зросла вартість навчання у творчих ЗВО у 2025 році

Опанування творчою професією також стає багатьом не по кишені навіть без застосування коефіцієнта 1,25. Наприклад, Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука встановила ціну на навчання для майбутніх дизайнерів 59 тис. грн за рік (+94%).

Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури теж вразила цінами: програма «Графічний дизайн» тепер тут коштує 69,3 тис. грн (+63%), «Архітектура будівель і споруд» — 69,3 тис. грн (+77%). І це не враховуючи того, що така освіта вимагає суттєвих додаткових витрат на комп’ютерну техніку та художні матеріали.

Творчі спеціальності стають розкішшю в Україні. Фото: Depositphotos

Творчі спеціальності стають розкішшю в Україні. Фото: Depositphotos

Вочевидь, такі разючі зміни можуть суттєво вплинути на вибір майбутніх студентів. Адже популярні спеціальності стають менш доступними через підвищення вартості навчання. Це може спричинити перерозподіл попиту на інші, менш дорогі напрями підготовки.

Подякувати 🎉