Facebook Pixel

Змішування вакцин, ефективність проти індійського штаму та паспорти вакцинації: топ-5 новин про коронавірус

Кількість нових випадків захворювання на коронавірус в Україні залишається стабільною. Загалом ситуація з COVID-19 у світі поступово покращується завдяки вакцинації проти коронавірусу. Однак в Індії покращення поки що не відбулося через поширення нового штаму і велику кількість смертей.

Поява нових штамів коронавірусу непокоїть громадськість і вчених, адже до кінця незрозуміло, чи можуть наявні вакцини боротися з новими варіантами вірусу. Зокрема, тривають дослідження можливості змішування різних вакцин проти COVID-19 для збільшення їхньої ефективності. The Page зібрало найцікавіші новини про боротьбу з коронавірусом у світі.

1

Чи безпечно змішувати вакцини проти коронавірусу

Попередні дані дослідження Combivacs, яке проводить Іспанський інститут охорони здоров'я Карлоса III, свідчать про те, що змішування вакцин проти COVID-19 є не лише безпечним, а й ефективним.

Майже 670 добровольців віком від 18 до 59 років, які взяли участь у дослідженні, отримали першу дозу вакцини AstraZeneca, водночас приблизно 450 із них отримали другу дозу вакцини Pfizer.

Під час дослідження з'ясувалося, що наявність антитіл IgG у крові людей, які отримали друге щеплення вакциною Pfizer, була в 30-40 разів більшою, ніж у представників контрольної групи, які отримали лише одну дозу вакцини AstraZeneca.

Тим часом присутність нейтралізувальних антитіл після однієї дози Pfizer зросла в сім разів, що значно перевищує ефект подвоєння, який спостерігався після другої дози AstraZeneca.

Лише 1,7% учасників повідомили про побічні ефекти, які обмежувалися головним болем, болем у м'язах і загальним нездужанням.

Перші висновки британського дослідження mix-and-match показали, що люди, спершу щеплені вакциною Pfizer, а потім AstraZeneca або навпаки, частіше повідомляли про легкі або помірні симптоми, як-от головний біль або озноб, ніж ті, які отримали два однакові щеплення.

2

США поділяться вакциною проти коронавірусу

Президент США Джо Байден заявив, що США поділяться зі світом додатковими 20 мільйонами доз вакцин проти COVID-19 у найближчі шість тижнів. Причиною стало падіння внутрішнього попиту на щеплення, тоді як глобальні диспропорції щодо розподілу вакцин стають очевиднішими.

Дози надходитимуть із наявних запасів вакцини Pfizer, Moderna та Johnson&Johnson. Це збільшить кількість доз вакцин, яку можуть надати США, до 80 млн.

Адміністрація Байдена поки що не повідомляє, як розподілить вакцини та які країни їх отримають.

Наразі США поділилися майже 4,5 млн доз вакцини AstraZeneca з Канадою та Мексикою. Додаткові дози вакцини Pfizer, виробленої в США, почали експортувати, оскільки компанія виконала свої первинні контрактні зобов'язання перед федеральним урядом.

3

Масковий режим для вакцинованих у різних країнах

У США скасували носіння масок на вулиці для тих, хто вже вакцинувався. Тим, хто завершив вакцинацію, також можна не носити маски під час перебування з-поміж невеликих груп щеплених людей. Однак маску потрібно одягати в приміщенні, у переповнених громадських місцях або в місцях проведення заходів.

Такі рекомендації діють для повністю щеплених людей, однак після отримання ними другої дози має пройти щонайменше два тижні.

Правила для вакцинованих проти коронавірусу послабила й Німеччина. Такі особи можуть відвідувати перукарні, брати участь у культурних заходах, ходити за покупками. Однак у громадських місцях необхідно носити маску. Водночас їм не доведеться проходити карантин у разі повернення до Німеччини.

Такі послаблення дозволять провести пивний фестиваль «Октоберфест».

Австрія також ввела подібні послаблення для вакцинованих осіб із 19 травня. Канцлер Австрії Себастьян Курц пообіцяв запровадити національний «зелений перевал», якщо на зустрічі лідерів ЄС не буде досягнуто домовленості про запровадження загальноєвропейського сертифіката вакцинації.

Португалія відновила свій сухопутний кордон з Іспанією й розпочала завершальний етап програми з пом'якшення обмежень щодо COVID-19.

Окрім скасування прикордонного контролю, було продовжено час роботи кафе, ресторанів і культурних закладів, зокрема у вихідні дні.

Весілля й інші зібрання також будуть дозволені, хоча й з обмеженням — за умови заповнення 50% місць. Таке саме правило стосується і проведення спортивних заходів.

4

Ефективність вакцин проти індійського штаму коронавірусу

Затверджені вакцини проти COVID-19 виявилися ефективними проти індійського штаму коронавірусу (B.1.617.2). Це довели дослідження вчених Оксфордського університету.

Під час дослідження, проведеного професором Гевіном Скреатоном, було розглянуто дві вакцини — Pfizer/BioNTech і Oxford-AstraZeneca. Як з'ясувалося, обидві створюють достатню кількість антитіл для нейтралізації індійського варіанту в достатній кількості випадків, щоб різко зменшити кількість госпіталізацій і летальних випадків.

Також було встановлено, що B.1.617.2 є менш стійким до вакцин, ніж південноафриканський штам, і більше схожий на бразильський.

5

Коли почнуть працювати паспорти вакцинації

Євросоюз з 15 червня планує ввести паспорти вакцинації для вільного переміщення громадян у межах країн ЄС. Такий документ міститиме ім'я та прізвище особи, QR-код, дані про вакцинацію, тип вакцини, її назву, інформацію про те, чи хворіла особа на коронавірус і чи має антитіла.

Китай увів такі паспорти ще 9 березня 2021 року. Цей документ китайці можуть використовувати для виїзду за кордон і для подорожей країною.

З 1 березня аналогічний сертифікат діє в Угорщині, а із 17 лютого — у Бахрейні. З 21 січня подібний паспорт діє в Ісландії.

Ізраїль, який завершив вакцинацію населення, також почав видавати «зелені паспорти» в січні 2021 року. Їх можна використовувати всередині країни та для виїзду за кордон.

США поки що не визначилися з позицією щодо введення таких документів.

В Україні паспорти вакцинації мають з'явитися вже з 1 липня 2021 року.