Енергетична компанія Ріната Ахметова ДТЕК розглядає варіант переведення частини генерувальних потужностей із відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на виробництво «зеленого» водню.
«ДТЕК <...> фокусується саме на виробництві «зеленого» водню», — сказав в інтерв'ю агентству ExPro директор Innovation DTEK Емануеле Вольпе.
Водночас Вольпе підкреслив, що виробництво паливного водню з природного газу або вугілля наразі є економічно вигіднішим, ніж виробництво «зеленого» водню.
Європейський Союз зараз впроваджує програму часткового переходу на водневе паливо замість природного газу. Традиційний спосіб видобутку водню — з природного газу або вугілля. Але в ЄС вирішили піти радикальним шляхом і добувати паливний водень за допомогою електролізу води, застосовуючи електроенергію, вироблену з ВДЕ. Отримане в такий спосіб паливо називається «зелений» водень.
За словами Вольпе, є два варіанти виробництва водню на ВДЕ:
- purpose-built станції — це коли електростанція працює виключно для потреб електролізера і виробництва «зеленого» водню;
- використання лише тієї електроенергії з ВДЕ, подача якої в мережу обмежується системним оператором (в Україні — НЕК «Укренерго»).
«Другий спосіб <...> є найменш економічно вигідним у сьогоднішніх умовах», — пояснив директор Innovation DTEK.
У світі зараз немає чіткої ясності щодо найвигіднішої економічної моделі виробництва «зеленого» водню. Але головна причина отримання водню за допомогою електролізу, а не з природного газу або вугілля полягає в стратегії декарбонізації.
«І не важливо, рентабельною чи нерентабельною зараз є ця технологія... Коли йдеться про водень, немає готових сценаріїв, як треба робити, а як не треба. Зараз усі експериментують і всі вчаться, Україна зокрема», — завершив Вольпе.
Також стало відомо про те, що Європейський Союз виділить Україні 16,6 млрд євро на будівництво вітрових і сонячних станцій для виробництва «зеленого» водню згідно з Green Hydrogen Recovery Report.