Facebook Pixel

Європа закриває вугільні ТЕС і переходить на водневе паливо з прицілом розвитку в Україні

Європейський Союз опублікував остаточну версію своєї водневої стратегії, згідно з якою до 2024 року буде встановлено щонайменше 6 ГВт електролізерів для виробництва до одного мільйона тонн поновлюваного водню.

ЄС хоче активніше розвивати співробітництво в галузі відновлюваної енергії та водню з партнерами Південного та Східного сусідства та країнами Енергетичного співтовариства — особливо з Україною та Африканським союзом, йдеться у «Водневій стратегії для кліматично нейтральної Європи».

Згідно з довгостроковим планом щодо впровадження водневого палива ЄС, до 2030 року знадобиться 40 ГВт електролізерів на території блоку і 40 ГВт у сусідніх країнах для експорту водню в Євросоюз. Сукупні інвестиції в поновлюваний водень у Європі можуть скласти до 180-470 млрд євро до 2050 року.

Водночас до 2030 року в ЄС має вироблятися до 10 млн тонн поновлюваного водню. Отже, Комісія підтримуватиме установку 40 ГВт електролізерів до 2030 року.

Вартість електролізерів швидко знижується і вже скоротилася на 60% упродовж останніх десяти років. Очікується, що у 2030 році завдяки ефекту масштабу вона скоротиться удвічі, як порівняти з нинішнім рівнем.

Орієнтовна вартість копалин водню в ЄС сьогодні становить близько 1,5 євро/кг і залежить переважно від цін на природний газ. Передбачувані витрати на викопний водень з уловлюванням і зберіганням вуглецю (CCS) становлять близько 2 євро/кг, а поновлюваного водню — 2,5-5,5 євро/кг

Щоб сьогодні зробити викопний водень з уловлюванням вуглецю конкурентоспроможним з викопних воднем, ціни на викиди вуглецю складуть 55-90 євро за тонну CO2.

Для підтримки нової галузі відновлювального водню в Європі Комісія створила Європейський альянс чистого водню (European Clean Hydrogen Alliance).

Технологічна позиція Європи на світовому ринку водню оцінюється як лідируюча. Очікується, що у водневому секторі Європи (у всьому ланцюжку) може бути створено близько 1 млн робочих місць.

Іспанія — один із лідерів розвитку енергетики без емісії CO2. Цього тижня в країні офіційно закриваються 7 із 15 вугільних ТЕС. Згідно із заявами чиновників, вугільні станції стали нерентабельними, а також виходять за рамки угоди про скорочення викидів CO2. Водночас іспанська Repsol інвестує початкові 60 млн євро у проєкти з розробки «зеленого» водню, а також у будівництво електростанцій на СПГ.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉