Між Росією та Чехією стався дипломатичний скандал через вибухи на складах у чеському селі Врбетіце у 2014 році, унаслідок чого загинуло двоє людей. Чехія звинуватила Росію в їхній організації й почала висилати з країни російських дипломатів. Не залишилися осторонь і інші країни — Словаччина, Литва, Латвія, Естонія на знак солідарності із Чехією теж почали висилати дипломатів РФ. розповідає подробиці.
Вибухи у Врбетіце: конфлікт між Росією та Чехією
17 квітня влада Чехії звинуватила Головне розвідувальне управління Росії в організації вибухів, оголосила в розшук імовірних співробітників спецслужби — Олександра Петрова та Руслана Боширова й ухвалила постанову із закликом до уряду вимагати від РФ виплати компенсації за шкоду після вибуху, передає видання Seznam.
Пізніше, як пише «Радіо Свобода», Сенат Чехії визнав вибух актом державного тероризму «проти однієї держави — члена Європейського Союзу, а отже, і проти всього ЄС». За відповідну резолюцію проголосували 67 із 72 членів Сенату. Крім того, вони закликали уряд розірвати договір про добросусідство, дружбу та співробітництво з Росією, а також скоротити до одного кількість співробітників російського посольства в Празі.
Висилка російських дипломатів із Чехії: деталі скандалу
Ситуація загострилася також через взаємну висилку дипломатів обох країн. Так, Чехія вислала 18 працівників російського посольства в Празі. РФ зі свого боку назвала звинувачення абсурдними й вислала 20 чеських дипломатів, пише «BBC Україна».
Пізніше міністр закордонних справ Чехії Якуб Кулганек заявив: якщо Росія не прийме назад висланих чеських дипломатів, то країна й далі скорочуватиме кількість співробітників російського посольства, зокрема вишле ще 20 осіб. Він дав РФ час до 12:00 22 квітня.
«Якщо наші дипломати не зможуть повернутися до Москви, завтра опівдні я прийму рішення щодо скорочення кількості працівників у посольстві РФ у Празі, щоб воно відповідало нинішньому стану ситуації в чеському посольстві в Москві», — говорив він напередодні.
Проте Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ Володимира Путіна, заявив, що подібні вимоги є безперспективними. «Саме сьогодні в посланні Путін говорив про безперспективність розмов із нами в стилістиці вимог», — сказав він.
Після того як Москва не виконала вимогу, Кулганек заявив, що тепер дипломатів у посольстві Росії в Празі має бути не більше, ніж чеських дипломатів у Москві, і що РФ має відкликати їх до кінця травня (приблизно 70 співробітників), передає Lidovky.
Висилка російських дипломатів: Литва, Словаччина, Латвія, Естонія
Слідом за Чехією можливість висилки російських дипломатів припустила й Литва. Як заявила головна радниця президента Литви з питань зовнішньої політики Аста Скайсгіріте, країна висловлює солідарність діям чеського уряду й зараз обговорює «дипломатичними каналами, як краще висловити солідарність разом». Як пише Respublika, з-поміж варіантів — висилка дипломатів РФ.
На бік Чехії стала і Словаччина, яка також вирішила вислати російських дипломатів. «Словаччина, сусідка Чехії й колишній партнер по федерації, яка мирно розділилася в 1993 році, висилає трьох російських дипломатів як акт солідарності», — йдеться в публікації агентства Bloomberg.
Пізніше на знак солідарності із Чехією Литва, Латвія та Естонія також вирішили оголосити російських дипломатів персонами нон грата. Так, Латвія та Естонія вислали по одному дипломату, Литва — двох, передає «Європейська правда».
До цього «флешмобу» приєдналися й Румунія з Польщею. Так, Румунія оголосила персоною нон грата заступника військового аташе в посольстві Росії в Бухаресті Олексія Гришаєва, але це пов'язано з тим, що той нібито порушив положення Віденської конвенції 1961 року. Щодо Польщі, то ця країна оголосила трьох російських дипломатів персонами нон грата, оскільки вони порушили умови дипломатичного статусу і вчиняли дії на шкоду Польщі.
Крім того, Росію залишив посол США Джон Салліван. Джерело «Інтерфаксу» стверджує, що він повернувся до Штатів для консультацій. Він повернеться до вірогідного саміту президента країни Джо Байдена та Путіна. Це сталося після того, як США ввели проти РФ найпотужніші санкції за останні сім років. Зі свого боку Росія оголосила персонами нон грата 10 співробітників посольства США в Москві.
Взаємна висилка дипломатів Росії та України та чехи на Донбасі
Росія вислала з країни й консула Генерального консульства України в Санкт-Петербурзі Олександра Сосонюка — він уже залишив країну. Як розповів дипломат агентству «Інтерфакс-Україна», згодом він повернеться до зовнішньополітичного відомства і далі захищатиме національні інтереси нашої держави.У відповідь на ці дії Україна вислала старшого дипломата посольства Російської Федерації в Києві.
Але висилкою справа не обмежилася. Так, 26 квітня Росія оголосила співробітника посольства України в Москві персоною нон грата, а Міністерство закордонних справ України заявило, що консул Генерального консульства РФ в Одесі є небажаною особою для перебування на території України, і доручило йому залишити країну до 30 квітня 2021 року.
Водночас Чехія запідозрила Головне розвідувальне управління Росії не тільки в організації вибухів у Врбетіце, а й поїздки п'яти чехів до Донбасу. Представники відомства нібито перебували в російському посольстві в Празі під виглядом дипломатів. П'ятьох громадян вважають причетними до війни на Донбасі — вони або брали в ній участь, або тільки збиралися це зробити. Поліція та спецпідрозділи країни вже затримали їх, пише Aktuálně.cz.