Facebook Pixel

Велика жовтнева податкова революція — бізнес-омбудсмен про головну проблему підприємців часів війни

Бізнес-омбудсмен Роман Ващук в інтерв’ю The Page розповів, коли під час повномасштабної війни бізнес в Україні зіткнувся з найбільшим тиском з боку держави, з чим це було пов’язано і як вирішується найгостріше податкове питання.

Повне відеоінтерв'ю з бізнес-омбудсменом Романом Ващуком

Як і коли під час Великої війни відновився тиск на бізнес

Роман Ващук нагадав, що на початку Великої війни між бізнесом і контролюючими органами встановилося певне перемир'я. Воно тривало до жовтня 2022 року, допоки не почали відновлюватися попередні практики.

Quote«Дійшло до того, що ми внутрішньо називали жартома «великою жовтневою податковою революцією». Це був жовтень-листопад 2022 року, коли прикрутили СМКОР [Систему моніторингу критеріїв оцінки ризиковості], яка управляє ризиками адміністрування податку на додану вартість. І сталося так, що більше 40% всіх активних фірм України потрапили під блокування цієї системи. Очевидно, здійнявся крик і зойки бізнесу», – розповів Роман Ващук.

Уточнимо, щоразу, коли підприємство щось купує або продає, необхідно реєструвати податкові накладні і наперед платити 20% ПДВ. Отже, якщо накладну блокують, гроші залишаються у податкової, а бізнес стикається з замороженням частини оборотного капіталу.

Відтоді кількість скарг бізнесу почала наростати і досягла піку у II кварталі 2023 року. Передусім у фокусі були саме податкові питання.

Блокування податкових накладних у 2024 році – що відбувається

Рада бізнес-омбудсмена провела власне розслідування ситуації з блокуванням податкових накладних, яке опублікували у березні 2023 року. Розслідування набуло великого резонансу. Відбувся діалог із головою податкового комітету Верховної Ради Данилом Гетманцевим, Міністерством фінансів, Державною податковою службою. В результаті, за словами Романа Ващука, найгірші ексцеси з податковими накладними, які були в кінці 2022 року, знівельовані, але рівень блокування наразі десь утричі вищий, ніж обіцяли представники влади.

Про ситуацію з блокуванням податкових накладних у 2024 році The Page також розпитав представників бізнесу.

Quote«Наразі «шквальне» блокування ПДВ відсутнє, однак бувають випадки блокування окремих накладних без зрозумілих причин, – розповідає Катерина Садченко, фінансова директорка Групи АГРОТРЕЙД. – Група оскаржує такі дії та доводить правомірність і правильність реєстрації податкових накладних».
Quote«В кінці 2023-го і на початку 2024 року ситуація з масовим блокуванням податкових накладних помітно покращилася проти попереднього періоду, – зазначив у інтерв’ю The Page Олександр Буюклі, виконавчий директор Першого українського сільськогосподарського кооперативу (ПУСК). – Проте останніми тижнями все більше аграріїв почали знову скаржитися на появу цієї проблеми, хоча поки це не носить систематичний характер».
Подякувати 🎉