Facebook Pixel

Сі Цзіньпін не хоче віддавати Панамський канал Трампу – хто постраждав першим

Лі Кашінг

Лі Кашінг

Гонконгський мільярдер Лі Кашінг опинився в центрі геополітичної битви Китаю і США після оголошення про угоду з продажу своїх портових активів Панамського каналу консорціуму, що включає американську інвесткомпанію BlackRock.

Конгломерат CK Hutchison Holdings, який контролює Лі, не зможе підписати остаточну угоду щодо продажу портів до 2 квітня, як раніше планувалося. Про це повідомили провідні західні ЗМІ. Робота над угодою триває, оскільки компаніям потрібно більше часу на завершення формальностей, як-от комплексна перевірка, за словами джерел.

Порти Бальбоа і Крістобаль, розташовані по обидва боки 82-кілометрового Панамського каналу, є ключовою частиною угоди, що охоплює 43 об'єкти CK Hutchison. Гонконгський конгломерат може отримати не менше $19 млрд готівкою, якщо угода відбудеться.

Порт Бальбоа на тихоокеанському вході до Панамського каналу. Фото: Bloomberg

Порт Бальбоа на тихоокеанському вході до Панамського каналу. Фото: Bloomberg

Ця угода – найбільш геополітично складна для 96-річного Лі, враховуючи, що два основні користувачі Панамського каналу – США та Китай. Пекін турбується, що продаж портів може поставити під загрозу його судноплавні та торгові інтереси, тоді як президент Дональд Трамп називає операцію поверненням каналу під контроль США «з лап Китаю».

Пекін формально не може заборонити угоду, тому влада КНР почала чинити тиск на Лі Кашінга, щоб він добровільно відмовився від продажу. CK Hutchison зареєстрований на Кайманових островах і отримує лише 12% свого доходу з Великого Китаю, тоді як Європа, Канада та Австралія складають більшу частину доходу.

Всесвітня портова імперія CK Hutchison

Всесвітня портова імперія CK Hutchison

У середині березня Пекін наказав державним компаніям утриматися від будь-якої нової співпраці з підприємствами, пов'язаними з Лі та його сім'єю, а влада почала вивчати угоду щодо можливих порушень безпеки чи антимонопольного законодавства. Проурядова газета Ta Kung Pao повідомила, що Державне управління Китаю з регулювання ринку розгляне угоду з портами, щоб «захистити чесну конкуренцію на ринку та захистити суспільні інтереси». Раніше вона критикувала угоду за «безхребетне плазунство» перед США. На знак державної підтримки ці статті було передруковано найвищим китайським офісом у справах Гонконгу. Лідер міста заявив, що побоювання щодо угоди заслуговують на «серйозну увагу», і пообіцяв вести угоду відповідно до закону та правил.

При цьому Трамп охарактеризував можливу угоду як те, що США повертають собі знаменитий водний шлях. Практично відразу після інавгурації він заприсягся повернути його США. Він заявив, що канал експлуатується китайцями та контролюється китайськими військовими. Хоча CK Hutchison базується у Гонконгу, напівавтономній колишній британській колонії, де компаніям надано широкий простір для роботи без контролю Пекіна.

Голова КНР Сі Цзіньпін зараз намагається зобразити Китай як надійного партнера для інвесторів, схвильованих глобальною торговельною війною. Попри це, він пішов на відкритий тиск на найбільшу приватну компанію.

Зрив угоди також може надати достовірності заявам лідерів США про те, що CK Hutchison зрештою контролюється Комуністичною партією. Джордж Магнус, науковий співробітник Китайського центру Оксфордського університету, заявив: «Пекін, по суті, сказав світові, що в очах Комуністичної партії Китаю немає реальної різниці між приватним і державним».

Якщо угода відбудеться, афілійовані компанії Лі в Китаї «можуть зазнати суттєвого штрафу», сказав він. «Якщо угода зірветься, є ризик, що компанія тепер розглядатиметься як невід'ємна частина китайських інтересів за кордоном».

Контекст. CK Hutchison контролює два з п'яти портів, що прилягають до Панамського каналу, на який припадає 3% світової морської торгівлі. Спочатку Панама надала концесію компанії у 1998 році та продовжила її на 25 років у 2021 році.

Які країни найбільше використовують Панамський канал

Які країни найбільше використовують Панамський канал

Лі Кашінг є другою за багатством людиною в Гонконгу, його статки оцінюються в $30 млрд. Його частки в CK Hutchison та підрозділі нерухомості CK Asset Holdings становлять 40% його багатства. Він володіє частками в інших компаніях, включаючи канадського виробника нафти та газу Cenovus Energy та Zoom Video Communications.

Народився Лі в материковому Китаї 1928 року. Він та його родина втекли до Гонконгу під час Другої світової війни. Після смерті батька Лі рано покинув школу, пізніше зарекомендував себе як виробник пластикових квітів, а потім як інвестор у нерухомість. Якоїсь миті приблизно кожен сьомий приватний будинок у місті був побудований його компанією.

Шлях Лі до мільярдера став відображенням швидкого економічного зростання Гонконгу як світового фінансового центру, а його ділова хватка принесла йому прізвисько Супермен. Його здатність долати розрив між Китаєм та Заходом стала символом ролі Гонконгу як світової брами на материк.

Але після теплих стосунків із попередніми китайськими лідерами зв'язки Лі з материковим Китаєм ослабли після того, як Сі Цзіньпін зайняв вищий пост у 2013 році. Критики звинуватили Лі у тому, що він є прихованим прихильником продемократичного руху Гонконгу.

У 2015 році він зіткнувся з критикою в китайських державних ЗМІ, коли зареєстрував CK Hutchison та CK Asset на Кайманових островах після реструктуризації всієї групи, яка збіглася з продажем деяких об'єктів нерухомості на материку.

Подякувати 🎉