Facebook Pixel

Цей день в історії: 3 вересня – двадцять років трагедії Беслана

3 вересня у світі відзначають Міжнародний день хмарочоса, в Австралії – День прапора, у Катарі – День незалежності від Великої Британії, в Британії – День торгового флоту, в Канаді – День ветеранів торгового флоту, в Сан-Марино – День республіки, а в США – День «валлійського кролика» (грінок по-валлійськи).

The Page нагадує, які історичні події відбулись 3 вересня в Україні та світі.

Як з’явилася найстаріша республіка у світі

У 301 році Марин, 26-річний колишній каменяр з Адріатики, що втік від гонінь римлян, оселився на схилах гори Монте-Титано на північному сході Апеннін та почав будувати там християнський монастир. Пізніше Марин був визнаний святим, а громада, що виросла навколо монастиря, отримала його ім’я – Сан-Марино. Республіка Сан-Марино є однією з найменших держав – 61 кв. км в горах. Завдяки недоступному розташуванню та бідності країна зберегла незалежність. Сан-Марино вважається найстарішою існуючою республікою. З 1243 року державою управляють два капітани-регенти, які обираються щопівроку.

Три вежі на горі Монте-Титано – символ країни, присутній на гербі і прапорі Сан-Марино.

Три вежі на горі Монте-Титано – символ країни, присутній на гербі і прапорі Сан-Марино.

У 1189-му Річард Левове Серце у Вестмінстері коронувався на англійський престол як Річард I.

У 1260 році військо мамлюків, арабських воїнів-рабів, на чолі з султаном Кутузом перемогло армію монголів Хулагуїдів у битві при Айн-Джалуті в Палестині. Монголи були розбиті та незабаром вигнані з Ізраїлю до Сирії. Це була перша та вирішальна поразка для завойовників, яка зупинила максимальне розширення Монгольської імперії.

У 1783-му в Парижі представники Королівства Великої Британії підписали мирний договір з 13 колишніми колоніями, Іспанською Імперією та Королівством Франція. Британія визнала незалежність США. Восьмирічна американська війна за незалежність, що тривала з 1775 року, нарешті завершилася.

У 1838 році в Києві відкрили Інститут шляхетних дівчат, де ті отримували загальну освіту, естетичне та етичне виховання. Будівлю інституту, сучасний Жовтневий палац, проєктував архітектор Вікентій Беретті, автор Червоного корпусу Київського університету.

Будівля Інституту шляхетних дівчат у Києві

Будівля Інституту шляхетних дівчат у Києві

У 1875-му в Аргентині відбувся перший матч з поло (гри в м’яч на конях), яку винайшли британські фермери-ранчерос.

Об 11:15 3 вересня 1939 року, через 15 хвилин після закінчення терміну британського ультиматуму щодо виведення німецьких військ з Польської республіки, прем'єр-міністр Невілл Чемберлен оголосив, що Велика Британія вступає у війну з Третім Рейхом. Австралія, Нова Зеландія та віцекороль Британської Індії підтримали метрополію. А о 15:00 війну Німеччині оголосила також Франція.

У 1941-му в концтаборі Освенцім (Аушвіц) нацисти вперше використали отруйний газ Циклон B для страти військовополонених.

У 1943 році британські та канадські війська під проводом маршала Бернарда Монтґомері висадилися на півдні Італії. Того ж дня генерал Джузеппе Кастеллано від імені італійського уряду на таємних переговорах поблизу Сіракуз на Сицилії підписав з представником союзних військ генералом Уолтером Беделлом Смітом угоду про перемир'я – фактичну капітуляцію. Про неї було офіційно оголошено через 5 днів, 8 вересня, коли італійській прем’єр П’єтро Бадольо звернувся до нації по радіо.

У 1950-му завершилися перші в історії перегони у класі Формула-1. Першим чемпіоном став Джузеппе «Ніно» Фаріна.

У 1953-му набула чинності Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.

У 1967-му за одну ніч дорожний рух у Швеції перевели з лівобічного на правобічний.

У 1993 році у Масандрівському палаці в Криму президенти росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук підписали протокол про врегулювання конфлікту навколо Чорноморського флоту та утилізацію ядерної зброї – так звані Масандрівські угоди.

3 вересня виповнилось 20 років трагедії Беслана

У 2004 році у місті Беслан (Північна Осетія, рф), спецпризначенці штурмували школу, в якій з 1 вересня чеченські бойовики утримували близько 1100 заручників – здебільшого школярів, які прийшли на урочисту лінійку на честь Дня знань, їхніх батьків та вчителів. Відповідальність за теракт на себе взяв чеченський польовий командир Шаміль Басаєв. Під час штурму загинули щонайменше 350 заручників, включаючи 216 дітей – як мирних жителів Беслана, так і правоохоронців. За деякими свідченнями, снайпер вистрелив в бойовика, який стояв на детонаторі, і почалися вибухи. Спецпризначенці стріляли по терористах (та заручниках) не тільки з автоматів, але й з гранатометів, кулеметів, вогнеметів «Джміль» та навіть танків. «Швидких» для евакуації не вистачало, тому поранених відвозили до лікарень приватними автівками.

Щоб нівелювати трагедію Беслана 3 вересня, з 2011-го російська медіапропаганда почала форсити в соцмережах меми, пов’язані з піснею «3 вересня» Михайла Шуфутинського, яка була написана ще на початку 1990-х.

3 вересня 2004 року при штурмі школи в Беслані загинули щонайменше 350 людей.

3 вересня 2004 року при штурмі школи в Беслані загинули щонайменше 350 людей.


Подякувати 🎉