Криза в IT: як ринок праці в галузі став вибірковим до новачків

Чому ринок праці IT шукає талановитих школярів

Експерти кажуть, що нині найгірший за всю незалежність України час для переходу в ІТ: на роботу зазвичай беруть тільки досвідчених професіоналів.

Тож ринок праці IT став одним із небагатьох, де роботодавець диктує умови працевлаштування, а працівник вирішує, чи погоджуватись. Для цього ринку така ситуація є вкрай незвичною, адже раніше саме компанії бігали за професіоналами, які торгувались за посаду, продукт, заробітну плату, розмір та кількість «плюшок».

SPEKA описала, що відбувається з ринком праці IT та куди його рухають сучасні тенденції.

Як змінився підхід до пошуку працівників на ринку IT

Багато новачків уже усвідомили безперспективність цього тренду і намагаються повернутись у галузі, з яких вони прагнули перейти в ІТ. Як наслідок, знижується кількість кандидатів без досвіду на ринку праці, але вакансій для них і так найменше.

На жовтень 2024 року залишається стабільним вже тримісячний тренд на приблизно 5 тис. вакансій щомісяця, що на 33% більше, ніж торік восени.

Перебудова ІТ-ринку праці торкнулася навіть попиту абітурієнтів: кількість першокурсників, що «пішли у програмісти», зменшилася на 30% у 2024-му порівняно з 2023 роком.

Тренд щодо кількості вакансій в IT без попереднього досвыду роботи. Джерело: DOU.ua

Чи є вихід із кризи на ринку праці IT

Зменшення кількості студентів-айтівців може не вплинути на галузь завдяки покращенню якості навчання, як-от створення стартап-шкіл при університетах від Міносвіти.

Однак нестача початківців може призвести до дефіциту спеціалістів, оскільки ІТ-сектор і надалі шукає джунів, хоч і в менших, відносно до повномасштабного вторгнення, масштабах. Відсутність новачків загрожує дисбалансом на ринку праці.

Виходом може стати найм талановитих школярів. HR-фахівці підтверджують, що київські компанії вже декілька років співпрацюють із технічними школами, надаючи їм власні програмні завдання і залучаючи талановитих учнів до роботи.

Роботодавцям доведеться обирати між зрілими та молоддю

Оскільки середній вік українців уже перевищив 44 роки, невдовзі роботодавці опиняться перед вибором між зрілими та ще старшими фахівцями.

Єдиним шляхом покращити ситуацію є активна співпраця з молодими талантами. Проте залучення молоді ускладнюється бюрократичними перешкодами, обмеженнями у співпраці та державним контролем на всіх етапах працевлаштування.

Тому важливо залучати саме «своїх» фахівців, інвестуючи у системну роботу з навчальними закладами, якісні процеси відбору, підготовку та підтримку новачків.

Читати на The Page