підсумовує результати проєкту «Найкращі роботодавці України 2024».
На першому етапі ми запропонували роботодавцям заповнити анкету про умови праці: зарплату, медичне страхування, формат роботи (дистанційно, гнучкий графік, в офісі тощо), навчання персоналу, психологічну підтримку, програми реінтеграції ветеранів тощо. Важливою частиною анкети був кейс, у якому компанія у довільній формі мала розповісти про свої найбільш показові HR-практики.
На другому етапі 53 кейси роботодавців ми передали для оцінки HR-журі. Щоб мінімізувати вплив бренду роботодавця, який вже сформувався на ринку, ми приховали назви компаній. Ми не нав’язували експертам жорстку методологію оцінки, а запропонували розглянути кейси комплексно з урахуванням галузевої специфіки. Оцінка від 1 до 100 балів мала стати відповіддю на питання: чи порадили би ви цього роботодавця кандидату?
На третьому етапі опублікував кейси компаній без конфіденційної інформації з анкет для читацького голосування. Адже нам було важливо отримати зворотний зв’язок від персоналу компаній-учасниць. Бо, вочевидь, саме співробітники є активними учасниками таких голосувань, а їх результат має віддзеркалювати рівень комунікації і взаємної довіри між роботодавцем і колективом.
Перед тим як перейти до оприлюднення результатів, маємо зазначити, що переважна більшість компаній-учасниць незалежно від набраних балів є гарним прикладом для інших бізнесів і магнітом для пошукачів роботи.
Компанії, які взяли участь у проєкті, в цілому пропонують умови праці, кращі за середні — зокрема, зарплату лінійному персоналу. Ба більше, учасники демонструють велику увагу до потреб людини в екстремальних умовах повномасштабної війни, про що свідчать, наприклад, кейси евакуації співробітників із зони бойових дій.
Найкращі роботодавці України 2024 за версією HR-експертів
Спочатку ми підрахували середні оцінки експертного журі. Зазначимо, що окремі експерти поставили максимальну оцінку 100 балів низці компаній, але у підсумку жодна з них не отримала середню оцінку 100 балів. Вочевидь, на ту чи іншу позицію окремих компаній також вплинула повнота наданої інформації і якість заповнення анкети. Адже деякі учасники оприлюднили не всі дані, які ми запитували, і не додали розгорнуті HR-кейси.
Експерти проєкту «Найкращі роботодавці України 2024»
- Олена Журочкіна, незалежна HR-експертка
- Домініка Іванова-Бекар, засновниця консалтингової компанії Bekar Consulting
- Галина Морозова, незалежна HR-експертка, соціологиня
- Тетяна Пашкіна, незалежна HR-експертка
- Максим Розгон, засновник і CEO консалтингової компанії OSOBA
- Катерина Скібська, CEO рекрутингової компанії DOPOMOGA Ukraine
- Наталія Слинько, засновниця та CEO консалтингової компанії Talent Match
- Олексій Сорокін, засновник рекрутингової компанії WorkHunter Ukraine
- Злата Тягунова, незалежна кар'єрна та HR-консультантка
Як за найкращих роботодавців проголосували читачі
Після оцінювання HR-журі на сайті стартувало читацьке онлайн-голосування. Кожний відвідувач міг віддати голос лише за одну компанію. Вірогідно, тут на результати тієї чи іншої компанії вплинула залученість колективу, а також сила бренду.
Найкращі роботодавці України 2024 — консолідована оцінка
На фінальному етапі ми розподілили вагу між експертною і читацькою оцінкою: 60/40. Отже, результати компаній, які отримали найвищий бал в експертному голосуванні і найбільше голосів читачів, ми конвертували в 100 балів, а інші результати — у відповідній пропорції до лідера. Після цього підсумували для кожної компанії 60% від експертної оцінки і 40% — від читацької.
Дякуємо всім компаніям, які взяли участь у проєкті «Найкращі роботодавці України 2024»! Ми впевнені, що звання лідерів гідні всі учасники, бо їм було що розповісти про свої корпоративні практики. Тим, хто не демонструє турботу про співробітників, очевидно, не було сенсу заповнювати анкету.
Надалі продовжить ділитися цікавими трендами ринку праці, про які розповідають кейси компаній, та історіями, які нас вразили.