Опитавши у межах проєкту «Війна та праця» HR-експертів і представників IT-сектору про работу в IT у 2024 році, виділяє 10 головних трендів.
В IT панує ринок роботодавця
Як зазначив Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера в інтерв’ю , у 2024 році в IT-галузі спостерігатиметься продовження тенденції 2023-го: перехід з ринку кандидата до ринку роботодавця.
Домініка Іванова-Бекар, HR-експертка, власниця HR-агенції, підтверджує, що наразі ІТ є чи не єдиною галуззю, де панує роботодавець, а кількість відгуків на вакансії іноді досягає історичного максимуму — більше ніж 150 відгуків за перший день публікації.
IT-вці бояться безробіття
За словами Степана Веселовського, кожен третій IT-фахівець боїться втратити роботу. Такі страхи цілковито виправдані. Адже рівень безробіття в галузі зростає. Відповідно до дослідження IT Research Ukraine, станом на грудень 2023 року без роботи перебували 6% IT-вців, тоді як у травні 2022 року таких було 4,8%.
Фахівці опиняються на лаві запасних
З числа опитаних у межах IT Research Ukraine СЕО та HR-фахівців понад 400 технологічних компаній 57% повідомили про працівників, переведених у резерв. В IT це явище називають переведенням на бенч (bench), тобто на лаву запасних. Відповідно до вищезгаданого опитування на бенчі зараз перебуває 12% технічних фахівців.
Без досвіду важко почати кар’єру в IT
Опитані експерти попереджають, що особливо важко знайти роботу junior спеціалістам. За спостереженнями Домініки Іванової-Бекар, новачкам без досвіду та світчерам, які намагаються перейти в ІТ з іншої галузі, доводиться шукати роботу більш ніж пів року.
Новачкам варто набувати досвід в IT і покращувати англійську
«Ми закликаємо кандидатів залишатися в проактивній позиції і шукати можливості для отримання практичного досвіду», – радить молодим фахівцям Степан Мітіш, голова IT-компанії «ЕРАМ Україна».
В умовах, коли першу роботу в IT знайти складно, щоб отримати досвід, Мітіш радить скористатися наступними можливостями:
- розпочати власний пет-проєкт (так називають стартап, який розробляється у вільний час для саморозвитку);
- долучатися до волонтерських розробок;
- проходити стажування в ІТ-компаніях або ІТ-відділах інших компаній.
Крім того, молодь закликають покращувати англійську. Адже в ІТ необхідний робочий рівень починається з B1-B2.
IT-компанії шукають маркетологів
За спостереженнями Асоціації IT Ukraine, попит на нетехнічні спеціальності в ІТ у 2023 році зріс на 15% порівняно з попереднім роком. Передусім, мова йде про фахівців з маркетингу та продажів.
Степан Веселовський підтверджує, що в IT-секторі сьогодні зростає попит на спеціалістів з продажів, лідогенерації та маркетингу. Це пояснюється тим, що IT-компаніям зараз доводиться шукати нові стратегії, щоб забезпечити проєктами свої команди.
IT-вцям радять шукати роботу не в IT
IT-фахівцям, які зараз перебувають у пошуку роботи, опитані експерти радять розглядати вакансії в інших галузях.
«Якщо йдеться про розробку, дійсно варто шукати роботу не тільки в ІТ-компаніях. Це може бути позиція розробника в іншому секторі, наприклад банку, страховій компанії, агрохолдингу, ритейлі. Адже великі компанії в більшості мають свої ІТ-команди і теж потребують техфахівців», — зазначає Степан Веселовський.
Досвідчені і вузькі фахівці в IT почуваються впевнено
«Ринок роботодавця проявляється у відсутності достатньої кількості вакансій для рівнів Junior і Middle, тоді як фахівців рівня Senior продовжують наймати на достатньо великі зарплати», — каже Наталія Слинько, HR-експертка, власниця і СЕО консалтингової компанії TalentMatch. За спостереженнями співрозмовниці , досвідчені фахівці і зараз отримують збільшення зарплат, тоді як Junior не можуть знайти ніякої роботи.
Попитом на ринку праці також користуються певні вузькі спеціалісти. Так, в Асоціації IT Ukraine називають наступні перспективні напрями для працевлаштування в IT у 2024 році:
- finance & banking;
- machine learning;
- crypto;
- cybersecurity;
- AI;
- AR/VR,
- blockchain;
- DevOps;
- AI/ML;
- Hardware тощо.
Зарплати в IT знижуються
У грудні 2023 року, відповідно до опитування DOU, динаміка медіанних зарплат програмістів до грудня 2022 року була наступною:
- Intern/Trainee Software Engineer: $350 (-22%);
- Junior Software Engineer: $950 (-5%);
- Middle Software Engineer: $2500 (-3,8%);
- Senior Software Engineer: $4738 (-5,2%).
Згідно з даними IT Research Ukraine, 28% СЕО IT-компаній вважають, що через рік рівень зарплат по галузі ще дещо знизиться.
Майже 99% IT-вців не заброньовані від мобілізації
За інформацією Асоціації IT Ukraine, станом на листопад 2023 року були заброньовані від мобілізації лише близько 3400 ІТ-фахівців – 1% від загальної кількості ІТ-івців в Україні.
Домініка Іванова-Бекар пояснює це специфікою форми працевлаштування в ІТ, де на відміну від інших галузей, більшість співробітників оформлені не за трудовим договором у штаті компанії, а є ФОПами. Через це ключових співробітників ІТ-компаній можуть мобілізувати у будь-який момент, що додатково ускладнює ситуацію в галузі.