Facebook Pixel

Знову в офіс. Чи повернуть роботодавці персонал з дистанційки на робочі місця у 2024 році

«Дякуючи ковіду в моєму житті з'явився онлайн. Зараз співпрацюю з компанією, то чесно кажучи, ні разу в офісі не був і не маю бажання туди йти», — поділився своїми настроями один зі співрозмовників The Page. Тим часом далеко не всі роботодавці ставляться до дистанційної роботи лояльно і прагнуть знову загнати колектив працювати в офіс. The Page з’ясовує, чи можливий компроміс між офісною і дистанційною роботою.

Чи повертають працівників у офіси за кордоном

Працювати по домівках люди по всьому світу масово розійшлися під час пандемії коронавірусу у 2020 році. Наразі ця практика зберігається лише частково, адже іноземні роботодавці прагнуть повернути персонал на робочі місця, про що часто пише іноземна преса.

Quote«У світовій практиці повністю віддалено працюють не більше 10-15% найманих працівників, тоді як переважно мова йде про гібридну форму зайнятості — в середньому півтора робочих дня на тиждень віддалено і решта в офісі. Працівники намагаються збільшити цей показник, працедавці — зменшити. Але це реальність, яка вже з нами назавжди», — зазначає Галина Морозова, HR-експертка, соціологиня.

Як українські роботодавці ставляться до повернення в офіси

Україні, яка відразу після пандемії коронавірусу увійшла в повномасштабну війну, попередні навички дистанційної роботи стали у пригоді в екстремальній ситуації. Завдяки цьому продовжили працювати не лише бізнеси, а й подекуди критична інфраструктура.

Зараз, коли безпекова ситуація є більш зрозумілою, наскільки це можливо в умовах продовження війни, українські роботодавці також не проти повернути працівників на робочі місця.

Українські роботодавці прагнуть повернути людей у офіси, але вони часто залишаються порожніми. Фото: Pixels

Українські роботодавці прагнуть повернути людей у офіси, але вони часто залишаються порожніми. Фото: Pixels

Quote«Основний тренд, який я бачу на ринку, – повернення в офіс. Хоча після пандемії в переважній більшості компаній і навіть у держсекторі є можливість організувати роботу віддалено або за гібридним графіком», — ділиться спостереженнями Домініка Іванова-Бекар, HR-експертка, власниця HR-агенції.

Олена Журочкина, HR-експертка, підтверджує, що більшість роботодавців мріє про повернення працівників в офіси, але, скоріш за все, цього не відбудеться, тому що більшість співробітників не хочуть їздити на роботу через логістичні проблеми (у Києві — з мостами, зупинкою кількох станцій метро тощо). Тобто люди не готові витрачати на дорогу на роботу більш ніж годину.

Чому не варто примушувати колектив працювати в офісі

Враховуючи настрої українців та стан ринку праці, опитані The Page експерти не радять роботодавцям надто жорстко наполягати на обов’язковому відвідуванні офісу. Як зазначає Іванова-Бекар, працівники в більшості схиляються до гібридного графіка або віддаленої роботи. Відповідно, роботодавцям варто там, де це можливо, переглядати формати.

На думку Катерини Скібської, генеральної директорки рекрутингової компанії DOPOMOGA Ukraine, компанії, які розумітимуть складність закриття вакансій та пошуку нових кандидатів, знайдуть компроміс зі співробітниками відносно формату роботи і завдяки цьому втримають свій персонал та залучать нових фахівців. Адже війна ставить на перше місце питання безпеки, і працівники не готові ризикувати, щоб за будь-яких умов щодня діставатися до офісу.

Через зупинку руху метро на наземних ділянках під час повітряної тривоги киянам складно діставатися на роботу на інший берег. Фото: Pixabay

Через зупинку руху метро на наземних ділянках під час повітряної тривоги киянам складно діставатися на роботу на інший берег. Фото: Pixabay

Quote«Універсальних відповідей не існує, і ринок праці шукатиме їх протягом 2024 року, — продовжує Олена Журочкина. — Дистанційний формат не підходить всім, бо не можна віддалено лікувати людей, працювати на будівництві, виготовляти продукти харчування тощо. Але співробітникам потрібне відчуття безпеки на робочому місці, і тому за відсутності на підприємстві укриття кандидат може відмовитися приймати оффер, що особливо стосується офісних працівників».

Які переваги та недоліки дистанційної роботи

Галина Морозова підкреслює, що плюсами дистанційної роботи з точки зору роботодавця є гнучкість, скорочення географічних обмежень, доступ до широкого пулу талантів та зниження витрат на офіси. Саме тому багато бізнесів вже відмовились від офісів і вважають таку модель роботи більш ефективною. Тим не менш головними викликами дистанційного формату, за словами Галини Морозової, стає підтримка комунікації та робочої дисципліни в командах.

Quote«Моя компанія працює дистанційно весь час. Але це можливо тільки якщо співробітники здатні самостійно себе дисциплінувати. Онлайн-комунікаторів безліч, тому я вважаю таку роботу набагато ефективнішою, ніж гуляння по офісу», — поділилася з The Page Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу.
Декому подобається роками працювати у домашній обстановці. Фото: Pixabay

Декому подобається роками працювати у домашній обстановці. Фото: Pixabay

Деякі опитані The Page українці працюють вдома вже не один рік і цілковито задоволені таким станом речей. Але інші розповідають про певні вади подібного режиму. «Працюю віддалено вже десять років. Мене влаштовує, проте іноді не вистачає спілкування. А ще я зловила себе на думці, що я трохи здичавіла за цей час», — поділилася враженнями одна з наших співрозмовниць.

«Близько двох років працювала віддалено, почала вкриватися мохом, влаштувалася на нову роботу три місяці тому, тепер постійно ходжу в офіс, хоча компанія і дає можливість працювати віддалено», — додає інша учасниця опитування.

Що таке гібридний формат і в чому його переваги

«Безпека і життя працівників — найвищий пріоритет. Тому віддалений і гібридний формат буде основним для більшості професій, де це можливо за родом діяльності», — окреслює тренди ринку праці 2024 року Максим Розгон, CEO консалтингової компанії Osoba.

Оскільки виключно дистанційний формат роботи має певні недоліки, про які йшла мова вище, і не для всіх видів діяльності такий режим можливий, бізнесам доведеться шукати компроміси.

Quote«Враховуючи поточні реалії, виграють ті роботодавці, які встановлюють саме гібридний формат роботи. Бо кандидати голосують ногами проти тотального відвідування офісів, а за віддаленої роботи люди почуваються самотніми. Тому виграє золота середина», — доходить висновку Тетяна Пашкіна, HR-експертка.

Гібридний формат — поєднання роботи у офісі та за його межами. Часто компанії встановлюють обов’язкові для відвідування офісу дні тижня або залишають вибір за працівником. Цікаво, що маючи простір для маневру, співробітники часто більш охоче йдуть у офіс, ніж під примусом.

Гібридний формат роботи співробітники цінують за можливість вибору, де краще працювати сьогодні. Фото: Pixels

Гібридний формат роботи співробітники цінують за можливість вибору, де краще працювати сьогодні. Фото: Pixels

«Я хоч і маю трудовий договір на дистанційну роботу, але працюю в офісі майже щодня. Роботодавець цього не вимагає, але робочі питання вирішуються швидше і краще, коли керівництво поруч. Адже дистанційно не завжди можна все чітко пояснити та показати», — поділився з The Page своїм досвідом киянин Андрій, який працює на посаді аналітика.

За що гібридний формат роботи цінують співробітники

Як показало опитування The Page, багато українських роботодавців вже успішно впровадили гібридний формат роботи, що знайшло широку підтримку серед працівників.

Quote«Ми в Uklon Tech працюємо гібридно — за бажанням можна приїхати в офіс у Києві або залишатися вдома. Головне — бути на звʼязку в бізнес-години (з 11:00 до 16:00) та виконувати свою роботу, — розповідає співробітниця компанії Христина Банна. — Особисто я переважну частину часу працюю вдома і раз або два на тиждень приїжджаю в офіс. Це дає можливість змінювати картинку і так працюється продуктивніше. Ну і, звісно, побачити людей, неформально поспілкуватися та сходити разом на обід — велика цінність».

Христина Максименко з компанії SoftServe Ukraine розповідає, що її роботодавець теж дає можливість працювати за гнучким графіком і їй подобається комбінувати офлайн і онлайн формати.

На онлайні співрозмовниці The Page зручно одразу зранку приступати до роботи, без марафонів збирань і добирань до офісу в довжелезних заторах, а в офлайні цікаво нетворкати з колегами. Адже в офісі за простими розмовами за кавою чи обідом можна дізнатися багато чого, про що навряд чи розповідатимуть у Zoom.

Працівники, які мають можливість працювати віддалено, часто відвідують офіс заради неформального спілкування з колегами. Фото: Pixabay

Працівники, які мають можливість працювати віддалено, часто відвідують офіс заради неформального спілкування з колегами. Фото: Pixabay

«Зараз відвідую офіс, хоч і маю можливість працювати з дому. Роботодавець вимагає тільки, щоб я була на зв'язку і робота робилася. Реальна фізична присутність в офісі потрібна не частіше одного разу на тиждень, а то й рідше. Але тут веселі колеги, тож, зазвичай, приїжджаю», — каже киянка Ольга, яка працює у сфері оборонної промисловості. Співрозмовниця The Page додає, що їй подобається саме гібридний формат роботи за можливість обирати і відсутність тиску.

Quote«При відносно нещодавньому працевлаштуванні в Meest China мене підкупила можливість гібридного графіка роботи, — розповідає співробітниця компанії Олена Слободянюк. — Два дні на тиждень – офісні, три – віддалені, але кожен департамент приймає рішення самостійно, чи лише в ці дні приходити в офіс, чи щодня». Слободянюк вдома готує все, що потребує тиші – тексти, звіти, презентації, а у офісні дні планує більшість зустрічей, адже офлайн набагато ефективніший в плані комунікацій.

У Райффайзен Банку також розповідають про гібридний формат з офісною та віддаленою роботою. В банку діє правило відвідування офісу один раз на тиждень. Для тих, хто за кордоном, теж є свій графік поїздок в Україну. У Києві для співробітників доступні три офіси в різних районах міста, а також робочі місця в коворкінгу для тих, кому зручніше працювати на Лівому березі.

Quote«Гібридний формат зараз виглядає як найкращий варіант. Є можливість реагувати на тривоги, регулювати свій час, обирати різні місця для роботи, не втрачати корпоративну культуру та використовувати офлайн для спілкування з колегами. Для згуртування колективу використовуємо онлайн-спілкування, неформальні офлайн зустрічі», — ділиться враженнями про свою роботу в банку Вікторія Міхалевська, співробітниця пресслужби.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉