Facebook Pixel

Як Україні стати несировинною державою: бізнес у центральних областях і жіноча праця

Сергій Ковалевський
засновник Центру безпеки Замок.укр, експерт з захисту нерухомості, «добрий ведмежатник»

Після повномасштабного вторгнення сотні виробництв релокували або до Європи, або на захід України. За виробництвами виїхали і люди. Тому зараз державі потрібно створити можливості для підприємців. По-перше, щоб поверталися ті, хто виїхав. По-друге, щоб розвивалися і відкривали нові виробництва ті, хто працював і працює в Україні. Ефективні інструменти, які дадуть поштовх розвитку бізнесу, – геополітка і залучення жіночої праці.

Чому країни приваблюють емігрантів

В США порахували, скільки грошей країні приносить за своє життя 1 працююча людина. В середньому це 10 млн доларів. Це і пояснює політику США у залученні до роботи емігрантів: вони зацікавлені працювати та прагнуть заробляти. Держава ж отримує робочу силу, заповнює дефіцит працівників та спрямовує їх здебільшого на виробництва. Туди – де виробляють товари, які продаються по всьому світу. Як результат – це зростання ВВП, податкових надходжень і добробуту людей.

В Європі, наприклад, малий і середній бізнес дає багато робочих місць і доданої вартості. Ринок насичується товарами і послугами, зростає конкуренція. За такої моделі виграють всі – і держава, яка отримає надходження з податків, і споживачі шляхом збільшення пропозиції, якості і переваг у кожної продукції.

QuoteСьогодні, за приблизними підрахунками, з України виїхали 5,6 — 6,7 млн українців. І повертати їх треба в першу чергу привабливими умовами роботи. А це можливо тільки за рахунок розширення існуючих або відкриття нових приватних компаній.

Відкривати нові потужності вигідно в центральних регіонах України

Це принцип геополітики, який зараз спрацює і на користь бізнесу, і на користь держави. Країна має забезпечити географічну доступність бізнесу. Найпривабливіші для внутрішніх інвестицій підприємців зараз є центральні регіони. Вони відносно безпечні, мають розвинену транспортну логістику та необхідні для роботи бізнесу супутні послуги. І важливо, що центральні області близько до тих регіонів, які сьогодні потрібно відновлювати. Перевагою буде економічна складова в роботі. Бо, наприклад, зі Львова возити будівельні матеріали, щоб відбудовувати Маріуполь, набагато менш вигідно, ніж робити це з Дніпра.

Крім того, центральні та східні території завжди мали статус промислових, аграрних та ділових центрів України. Тут висока ділова активність. В той час як західні регіони розвивали рекреаційний напрямок. І перебудувати це за рік та навіть за п’ять – нереально. Бізнесу економічно вигідніше використовувати існуючу базу і відкривати нові виробництва там, де просто знайти підрядників, склади для зберігання продукції, мати постачальників у близькій доступності.

Жіноча праця буде все більш затребувана

Сайти з пошуку роботи заявляють про понад 100 тисяч вакансій. Тобто ринок праці України повернувся на довоєнний рівень. А от працівників уже не вистачає.

QuoteМайже на всіх ланках є дефіцит – працездатних лишається все менше, особливо чоловіків. Особливо гостро це відчувають виробничі галузі та будівництво. Працювати над проєктами з відбудови та на виробництвах вже непросто.

Тому зараз час переналаштувати робочі процеси на жіночу працю. Тобто інвестувати в автоматизацію. Так жінки зможуть виконувати більшу кількість процесів, виконувати функції, які раніше робили чоловіки. І при цьому не займатися важкою фізичною працею. Все, що не може робити жінка, зробить машина-автомат: перевезе, підніме, поставить, завантажить.

На одному з дніпровських виробництв дверної фурнітури вже навіть помітили тенденцію, що жінки більш витривало і ефективно виконують одноманітну монотонну роботу.

За виробництвом майбутнє або ідеальний сценарій розвитку бізнесу

Українському бізнесу потрібно створювати та виробляти більшу кількість власного продукту. Який буде закривати потреби внутрішнього ринку. Особливо там, йде та буде вестися відбудова. Це тисячі домівок, доріг, підприємств, які зруйновані агресією рф.

QuoteОсновна мета України – бути не просто державою-постачальником сировини, а готової продукції. Тобто продавати продукт не у варіанті «зерно», а у варіанті «снікерс». З доданою вартістю і інтелектуальною власністю.

Якісний товар дуже швидко займе свою нішу на внутрішньому ринку. І з часом компанія може масштабувати виробництво і виводити власну продукцію на зовнішні ринки. Для бізнесу – це нові можливості, для держави – нові робочі місця, розвиток експорту, розширення зовнішньоекономічних зв'язків та залучення іноземних інвесторів. Це також стимул для наукової, дослідницької та інтелектуальної діяльності всередині країни. Бо інновації потрібні як у виробництві, так і в послугах. Щоб люди могли створити оригінальний продукт, конкурентний в інших країнах.

В бізнес інвестують

Підтримка бізнесу є – і від держави, і від міжнародних партнерів. Просто її треба пошукати. Гранти, доступні кредити, фонди, навчальні програми, міжнародні виставки. Більшість із них, до речі, орієнтовані саме на відкриття нових виробництв. Все це допомагає розпочати та розвивати бізнес новачкам. А власникам існуючих компанії – виходити на світову арену та шукати іноземних партнерів.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора