Facebook Pixel

Почати з нуля: як запустити власний бізнес, коли потрібна команда і де 100% будуть факапи

Сергій Ковалевський
засновник Центру безпеки Замок.укр, експерт з захисту нерухомості, «добрий ведмежатник»

Бізнес. Багато хто про нього мріє, але не кожен наважується розпочати. Та краще спробувати, ніж шкодувати, що не зробив цього. Розповім про свій шлях – для тих, хто не знає, з чого почати або просто не наважується зробити той самий перший крок.

Вибір не на користь своїх бажань – іноді це той самий шанс

Ще студентом я хотів заробити на власну машину. Шукав підробіток за оголошеннями. Працював руками: шпаклював, фарбував, ремонтував. На одному з об’єктів познайомився з людиною, яка займалася відкриттям замків. Йому потрібен був напарник. Але щоб працювати, треба було купити власний інструмент. У мене було 2000 доларів накопичень, і я мав обирати: авто або інвестиції в майбутню роботу. Я купив інструменти для роботи з дверними замками. На всі гроші. Мій напарник зник, лишився я і інструмент. Повернути його було неможливо, бо інструмент специфічний.

Мені нічого не залишалось, як навчитися їм працювати, щоб заробляти. З цього і почалася власна справа.

13 років тому не було такої діджиталізації і використання маркетингу як зараз. Соціальні мережі ще не були майданчиком для пошуку клієнтів. Доступними були оголошення в газеті, з більш затратних – реклама на радіо та ТБ. Замовлення приймав на кнопковий мобільний телефон. На пари до університету їздив з інструментом. До клієнтів добирався на маршрутках, адреси шукав на паперовій карті. Швидко зрозумів: часу на переїзди витрачаю більше, ніж працюю. Почав шукати студентів з авто. Це і були мої перші наймані працівники.

Коли починати власну справу. Вік має значення

Чим раніше, тим краще. Адже більш «голодна» людина більш ризикова. Коли молодий, ще не маєш сім’ї – можна працювати 24\7. І чим більше ти робиш, тим більший результат.

Умовно: найактивніша діяльність і зростання людини – з 20 до 45 років. Далі вже йде стабілізація.

Починати бізнес самому чи отримати досвід у компанії

Все залежить від людини. Головне бажання. Для когось норма – поринути з головою в абсолютно нову діяльність і ризикувати. Паралельно вчитися і розвивати цю справу.

А хтось обирає варіант попрацювати у великій компанії з потужним лідером, щоб зрозуміти більше про бізнес, як ним управляти, які факапи можуть бути, і як їх вирішувати.

Обидва варіанти принесуть результат.

Повідомте про себе і свою справу

Зареєструвати свій бізнес зараз просто. Можна подати заявку онлайн у застосунку «Дія» і за деякий час маєте зареєстрований ФОП. Або особисто завітати до податкової служби і відкрити підприємницьку діяльність там.

Зареєстрували бізнес – можете працювати з клієнтами. Продавати товари чи надавати послуги.

Але про вас мають дізнатися. Не обов’язково відразу купувати всюди рекламу чи створювати персональний сайт. Заявіть про свою експертність через соцмережі і розвивайте особистий бренд. Люди купують у людей. Вас мають бачити і вам мають довіряти.

Коли потрібна команда для ведення бізнесу

Власник бізнесу – людина, яка поєднує в собі дві функції: підприємницьку і операційну. Операціоніст нічого не вигадує, нічим не надихається. Він налаштовує робочий процес. Підприємницька функція – інша. Це про те, щоб прорубувати шлях, домовлятися та генерувати ідеї.

В успішному бізнесі потрібен баланс. Як тільки розумієте, що не можете впоратися самостійно – наймайте працівників. Не бійтеся делегувати. В бізнесі рано чи пізно це доведеться зробити. Не зробите – вважайте, що бізнесу кінець. З кожним новим клієнтом справ додається. Додаються зобов’язання. Ви маєте тримати планку якості своїх товарів чи послуг, платити податки та зарплатню.

Спочатку делегуйте прості задачі, які не потребують особливих навичок. Ви вивільните час для основної діяльності. Не розпилюючись на багато побічних завдань, ви сконцентруєтеся на глобальніших речах: нових клієнтах та розвитку.

Факапи будуть. Але вони вчать

Два моменти, через які найчастіше виникають факапи – людський фактор і технічні проблеми.

Людський фактор може призвести до затримки товару, несвоєчасної послуги, неякісного виконання замовлення. Все це веде до втрат у бізнесі. Тому важливо вчасно розібратися: хто винен і чому, чи можливо виправити ситуацію.

Якщо проблема суто технічна – її виправити просто і ситуація більше не повториться. А якщо питання у співробітнику, його відповідальності та ставленні до роботи, тут головне не втратити час.

QuoteСистематичні факапи б’ють по вашій репутації. Запам’ятайте фразу: швидко звільняй, повільно набирай.

Навчайтеся постійно

Навчання потрібне завжди. Це розвиток, натхнення та нові знайомства, які переростають у клієнтів або партнерів.

Але навчатися потрібно під ваш запит. Обирайте, що важливіше на даному етапі для вашого бізнесу – фінанси, маркетинг чи комунікації. Поставте собі запитання: для чого ви це робите, яку сферу вашої справи це покращить?

Головне – робити, а не чекати

Війна внесла свої корективи. Всі ми стали більш обережними в бізнесі. Але підприємці постійно щось роблять.

Хтось більш помірковано – спочатку прорахує все. А хтось бере і діє, помиляється і робить. «Купує» досвід і рухається далі. Зрозуміло, що не треба ставити все на кон. Треба з розумом до всього підходити, але однозначно прибрати сумніви і робити більше. І паралельно аналізувати і вносити корективи в те, що зробив.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора