ООН створювали для того, щоб запобігти війні між найсильнішими державами. Зараз мета змінилася, пише у своєму Телеграм-каналі «генрі, kissінжир» Сілвестер Носенко, перекладач Президента та Першої леді 🇺🇦 (2020–22), аналітик Центру економічного відновлення та CIVITTA Ukraine.
Далі – пряма мова.
Ранкове про ООН.
Вона теж лютить мене своєю безсилістю.
Але треба пам’ятати, для чого її створювали. Мета була єдина — запобігти війні між найсильнішими державами. І її успішно досягли.
Зараз мета змінилася.
На початку існування ООН світ був зовсім іншим: було всього близько 50 держав, досі існували колоніальні імперії.
Проте зараз у світі близько 200 держав. Без такого глобального майданчика, як ООН, їм було б значно складніше захищати свої інтереси від свавілля постійних членів Радбезу.
Не було б Міжнародного Суду ООН, де зараз ми можемо судитися з росією. Не було б змоги розповісти всім і одразу про свої проблеми. Дипломатія стала б значно складнішою.
Ще одне: буквально вчора непостійним членом Радбезу на 2024–25 роки стала Словенія. Знаєте, кого вона перемогла в голосуванні? Білорусь. 150+ голосів проти 38.
Здавалося б, росія і Білорусь зневажили міжнародне право тисячі разів, але все одно домагаються визнання на найвищому рівні. У нас у цьому сенсі вже є чимала перевага, а тому маємо нею користатися, а не казати на кожному кроці, що ООН треба ліквідувати, ООН така-сяка тощо.
ООН — це суто сума інтересів її учасників, а не якась самостійна сила. Ця сума часто буває супернеоднорідною, але що поробиш.
От Словенія оголосила своїми пріоритетами зміни клімату, допомогу з розвитку і гендерні питання, а не російське вторгнення.
Знаєте, чому? Щоб отримати підтримку держав Азії, Африки і Латинської Америки, адже їх більшість, а без їхньої підтримки не вдасться просувати свій порядок денний.
Що більше від нас лунатимуть фрази «цивілізований світ нас підтримує» із підтекстом, що всі решта — дикуни, то більше від нас відвертатимуться.
Із тією ж Індією ми мало працювали до 2022 року. І тут раптово просимо в неї зброю, обмеження взаємин із росією тощо. Такі метаморфози в дипломатії не проходять.
Водночас ООН точно треба реформувати. Якщо з Радбезу викинуть росію і нам вдасться покращити свої позиції через включення туди якоїсь иншої потужної держави, це буде величезна перемога.
Матеріал опублікований за погодженням із автором.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора