Сповідь обвинувачених у державному перевороті

український колумніст, журналіст та співзасновник партії «Демократична Сокира»

«1 грудня Україну може очікувати державний переворот». Про це під час термінової прес-конференції заявив чинний президент України Володимир Зеленський. Зокрема, Зеленський розкрив інформацію про спроби неназваних «заколотників» долучити до змови з повалення української влади горезвісного бізнес-магната та олігарха Ріната Ахметова.

Трохи згодом Служба безпеки України уточнила заяву президента. За їхніми словами, співробітникам спецслужб вдалося перехопити розмови колишніх посадовців МВС України, котрі наразі проживають на території окупованого Криму та трудяться на інтереси Російської Федерації. Отримані плівки свідчать про плани «перебіжчиків» отримати від Ріната Ахметова 1 млрд доларів США на проведення мітингів та провокацій у Києві. Однак жодних офіційних звинувачень від слідчих органів досі не надійшло.

Міжнародні інформаційні агентства одразу поширили заяву президента, а численним українським експертам та інсайдерам довелося відповідати на питання своїх іноземних колег. Здивоване «Що у вас відбувається?» надходило звідусіль. По коментарі американська преса звернулася навіть до власного президента Джозефа Байдена. Лідер Сполучених Штатів, у свою чергу, пообіцяв зателефонувати Володимиру Зеленському та уточнити усі необхідні деталі.

Однак від реальної картини українцям стає не по собі. Наш президент продовжує використовувати звичні популістичні прийоми, котрі так полюбляє лідер сусідньої Білорусі Олександр Лукашенко. Перш за все, приверніть увагу ЗМІ сміливою заявою, котра їх шокує. Далі намагайтеся виставити своїх критиків ворогами держави. 1 грудня – дата, котру кілька політичних партій та рухів, у тому числі й моя власна партія Демократична сокира, обрали для проведення акції протесту проти поточної політики Офісу президента.

Як професійний комедійний актор, Зеленський є природженим популістом, що вміє з нічого зробити заяву чи обіцянку. Він уже пообіцяв підвищити місячну зарплату вчителів до $4 тисяч, створити новий першокласний університет, висадити мільярд дерев і надати 36 кораблів для українського наукового флоту – одразу після того, як країна спромоглася придбати перше судно подібного типу. Звучить, звичайно, чудово, та й завжди привертає увагу ЗМІ, а головне достатньо віддалено в часі, щоб хтось міг вимагати результати в найближчому майбутньому. Однак Президент неабияк нервував через нещодавні медійні скандали та припустився очевидної помилки, назвавши конкретну і відносно ранню дату. Тож 1 грудня Служба безпеки України матиме лише два варіанти: заявити про героїчне придушення спланованого державного перевороту в його зародку, або ж спробувати видати заплановані протести спробою такого змовницького бунту. Жоден з варіантів прийнятним не назвеш.

У цьому й полягає ключова проблема Зеленського як лідера держави: він не звик, що звичайні слова мають масштабні наслідки. Яскравим прикладом є його участь у розслідуванні загальновідомої справи вбивства Шеремета. Прес-конференція, присвячена «розкриттю» цього злочину, перетворилася на шоу з президентом у головній ролі. За кілька днів українська преса та громадськість виявили, що справа далека від фіналу, а доказова база проти головних підозрюваних у кращому випадку слабка. Однак слідчі органи та судді всіляко намагалися утримати обвинувачених під вартою, боячись продемонструвати неправоту президента.

Від початку своєї політичної кар’єри Зеленський обрав тактику соціального популізму. Він звинувачував своїх опонентів у всіх гріхах, ненависних звичайному народові: кортежі та державні дачі, корупція та кулуарні домовленості з олігархами, кумівство та лицемірство. Іронія в тому, що він лише примножив усе згадане та навіть не намагався це приховати. Кортежі чинного президента поступаються лише автівкам Януковича, вертольоти ДСНС доставляють Зеленського та його секретаря на державні дачі, де вони святкуватимуть день народження, привілейований доступ до офісу на Банковій має олігарх Ігор Коломойський та його товариш, а за сумісництвом права рука президента, Андрій Єрмак, котрий ще в перший місяць на новій посаді став об’єктом корупційного скандалу. Сьогодні президент Зеленський звинувачує журналістів і, схоже, вбачає причини нинішніх проблем із пресою у підступах власних ворогів.

Саме тому ми й організовуємо протест. Ворог, з яким ми боремося – популізм. Сьогодні він загрожує усьому вільному світові. Комедійний актор переламав нашу демократію. Було б соромно зізнаватися у подібному, якби проблема стосувалася лише нас з вами. Однак популізм – загальна хвороба сучасної доби. Ми, партія Демократична сокира, прагнемо виправити ситуацію: ми хочемо жити в країні, де правила прості, закони однакові для всіх, а політики змушені дотримуватися своїх слів. Зеленський звинувачує нас у спробі зруйнувати конституційний лад в країні. Однак іронія полягає в тому, що наша єдина політична вимога – його відновлення. Зеленський знехтував статтею 106 Конституції України, яка передбачає, що президент не має права делегувати чи передавати свої повноваження. А саме це він і зробив, підвищивши власного друга та керівника офісу Андрія Єрмака від секретаря президента до фактичного віце-президента країни з місцем у Раді Безпеки, а також надавши йому повноваження вести міжнародні перемовини та проводити зустрічі із командуванням спецслужб. Перелік невичерпний.

Це «стара добра українська політика» в її традиційній личині: популізм, подвійні стандарти та повна безвідповідальність; розлючений та сміливий Зеленський мав протидіяти, а не доєднуватися. Він мав бути двигуном українського розвитку, а не якорем, що тягне його на дно. Якщо чинний президент не готовий до подібного, йому слід скласти повноваження та дати дорогу іншим. Паплюження Конституції та дискредитація державних інституцій – це зовсім не те, що можна дозволити собі чи пробачити в умовах російської агресії. Янукович уже «подарував» нам подібний досвід, що з сумом згадують до сьогодні. Водночас ми усвідомлюємо неприпустимість будь-яких провокацій. Тому наша акція була запланована винятково як мирний та відповідальний протест.

Наше покликання — не покласти край Конституції, а виконати її.

Співголова партії «Демократична сокира» Віктор Трегубов

«Демократична сокира» — це українська класична ліберальна партія та громадський рух з децентралізованим управлінням із 15 членів політради та кількох тисяч активних прихильників і благодійників. Партія відома тим, що використовує мобільний додаток блокчейн як інструмент прямої демократії для проведення голосувань та прийняття рішень.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора