На кінець 2022 року, згідно з даними аналітики, з України виїхало приблизно 14-15 мільйонів наших співвітчизників. Насправді, сьогодні ці цифри складно підтвердити, бо перепис населення був ще до повномасштабного вторгнення. А в період війни цього ніхто робити не буде. Ті дані, які ми маємо: 12 млн українців виїхало до Європи, з них біля 6 млн вже знайшли роботу в Європі та успішно працюють.
Сьогодні найпопулярніші країни для українців, які знайшли роботу: Польща, Нідерланди, Німеччина, Литва, Латвія. Ці країни увійшли в цей рейтинг тому, що там найпростіше працевлаштуватись. Крім того, роботодавці позитивно ставляться до українців, як до працівників.
Якщо говорити про нашу робочу силу в Європі, то вона зросла за цей рік на 0,5%. Тобто можна сказати, що ми посилили економіку ЄС на 0,5% українським ресурсом. Близько 40% українських біженців знайшли собі робоче місце та працюють на іноземні країни. Основний стоп-фактор у пошуку роботи – це незнання мови. Тому українці вимушені йти на професії виробничого характеру. Переважно це спеціальності на виробництві, у логістиці, в м'ясній індустрії, а також позиції в харчовій промисловості. Дуже багато українців працюють на складах, а саме пакують онлайн-замовлення або фасують продукцію.
Запити від іноземних компаній, які шукають українців
У 2022-му та на початку 2023-го на 20-30% збільшилась кількість запитів від іноземних клієнтів з приводу релокації українців до Європи. Багато виробництв та великих підприємств в Україні, на жаль, були зруйновані країною-агресором, і через це багато українців втратили роботу. Багато бізнесів перенесли свої підприємства до інших країн.
З фокусом на релокейт у Європі зараз найбільше шукають людей, які мають скіли розвитку бізнесу. Також великий попит на українських лікарів. Особливо це стосується таких напрямків: гінекологія, хірургія, педіатрія, сімейні лікарі, офтальмологія, дерматологія.
Найбільше запитів із Німеччини, Швейцарії та Польщі.
В країни Близького Сходу, зокрема в ОАЕ, запрошують фахівців з релокейтом у fashion-індустрію. Якщо говорити про ринок ІТ, то українських спеціалістів активно долучають до Індії, пропонуючи багато проєктів та напрямків для розвитку.
Чому українські спеціалісти цінуються у світі
Українці мають сильний характер і відповідальне ставлення до роботи, а також такі риси як витривалість, ініціативність, працеспроможність. Наші люди звикли не йти, а бігти. Ще одним важливим моментом є низька оплата робочого ресурсу.
Наслідки, до яких може призвести довга війна
Коли закінчиться війна, ми очікуємо демографічну кризу. Яких вона буде масштабів, важко сказати, але важливо зазначити, що чим довше буде війна, тим складніше буде українцям повертатись додому. Вони вже адаптуються в Європі та не матимуть бажання повернутись та відновлювати своє життя вдома.
За приблизними оцінками, з 10 млн українців, які виїхали до Європи, планують повернутись приблизно 5 млн.
Тенденції та прогнози ринку праці в Україні
Ми бачимо, що тенденції будуть розвиватись таким чином:
- гендерне «стирання». Компанії/бізнеси вже не будуть зациклюватись на підборі жінок чи чоловіків на певні позиції. Якщо гарний спеціаліст, то будуть брати, незалежно від статі. Це, насправді, позитивна динаміка;
- створення бренду роботодавця: у зв'язку з конкуренцією на ринку праці, все більше організацій хотітимуть створювати свій бренд роботодавця, щоб привернути талановитих кандидатів, яких і так бракує;
- розвиток рекрутингу за межами країни: у зв'язку з браком кадрів на внутрішньому ринку праці багато компаній шукають кандидатів за межами країни. Воєнна Україна може також розвивати рекрутинг за межами країни, шукаючи кандидатів серед українців, що проживають за кордоном, або серед іноземних громадян;
- будуть ужиті заходи для зменшення впливу ейджизму в суспільстві та на робочому місці. Знову ж таки через те, що буде мало кваліфікованих кадрів, бо молоді та кваліфіковані в переважній більшості виїхали з країни.
Отже, релокація українців до Європи має великий вплив на економіку України, на ринок праці та життєдіяльність загалом, оскільки вона зменшує кількість робочої сили та спричиняє втрату кваліфікованих кадрів. Проте, незважаючи на війну, українські підприємці незламні, і намагаються будувати власний бізнес та розвивати міжнародні ринки.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора