Купити квартиру за перевідступом: що потрібно знати. Фото: justinedgecreative/Pixabay
Перевідступ прав — не найочевидніший спосіб купівлі квартири на первинному ринку.
Переважна більшість покупців вважають за краще мати справу безпосередньо з девелопером проєкту, проте одночасно з девелопером, який зводить будинок, житло в тому самому будинку можуть продавати приватні інвестори або юридичні особи. Такою юрособою може бути, наприклад, генпідрядник, з яким розрахувалися за роботу квадратними метрами.
Підводні камені перевідступу
Суть договору цесії (або перевідступу прав) полягає в тому, що продавець і покупець домовляються про перехід права на об'єкт, що будується, від суб'єкта 1 до суб'єкта 2. Другий покупець бере на себе всі обов'язки (якщо, наприклад, квартиру придбано в розстрочку або кредит ще не виплачений) та права (прийняти від забудовника квартиру, підписати основний договір купівлі-продажу, вступити в права власності на об'єкт майна), а продавець отримує гроші.
Зрозуміло, є низка підводних каменів, про які покупцеві варто знати. Усі вони так чи інакше зав'язані на порядності забудовника та юридичній прозорості угоди. Наприклад, забудовник продає підконтрольній компанії квартири пакетом за низькою ціною, а вона реалізує їх значно дорожче, навіть завищуючи ринкову вартість.
У цьому випадку, крім суттєвої переплати, у покупця може й не виникнути проблем, чого не скажеш про ситуацію, коли забудовник, наприклад, передав частину квартир іншій юрособі, яка промишляє подвійними-потрійними продажами або, ще один реальний ринковий приклад, активно реалізує квадратні метри, не розплатившись із девелопером.
Договір перевідступу: на що звернути увагу
Тому в разі купівлі квартири в новобудові за перевідступом прав має сенс просити забудовника довести, що він отримав гроші від юридичної особи, яка раніше передала житлове приміщення, і що вони надійшли за конкретну квартиру. Це істотно спростить процедуру розв'язання можливих проблем.
Перевіряти взаємозалік за сплатою за квартиру необхідно й у разі купівлі, як то кажуть, із рук. У разі укладання угоди з фізособою криється ще один істотний ризик: людина фактично стикається з тими самими ризиками, що й і в разі купівлі «вторинки», хоча формально купує житло на первинному ринку.
Це означає: якщо на момент продажу перший власник був одружений, а в договорі немає згоди дружини, через певний час вона може подати позов про визнання угоди недійсною. Крім того, може виявитися, що продавець є недієздатним, тобто не має права розпоряджатися майном.
Звісно, жоден професійний нотаріус і девелопер, який поважає себе й дає добро на угоду з перевідступу, не допустить такого удару по власній репутації, але на ринку трапляється всяке. Тому так важливо перевіряти всі документи та чистоту компанії-забудовника, продавця, комплексу.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора